החלטת הועדה: נתניהו נדרש להחזיר כסף

הוועדה למתן היתרים פרסמה את החלטתה בעניין בקשת נתניהו לקבל מימון להוצאותיו המשפטיות, במסגרתה הוא נדרש להשיב כספים לבן דודו.

ערוץ 7 , י"ט באדר תשע"ט

ידרש להחזיר כסף. נתניהו
ידרש להחזיר כסף. נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם

הוועדה למתן היתרים ברשות השופט בדימוס עוני חבש פרסמה הבוקר (ראשון) את החלטתה בעניין בקשת ראש הממשלה לקבל תרומות לצורך מימון ההגנה המשפטית לה הוא נזקק.

הוועדה דחתה את בקשתו של נתניהו, ואף דרשה ממנו להשיב סכום של כ-300 אלף דולר אותו קיבל מבן דודו, איש העסקים נתן מיליקובסקי.

בהחלטתה דחתה הוועדה את טענתו של נתניהו לפיה העובדה שהוא אדם אמיד אינה אמורה להשפיע על ההחלטה האם לאשר לו להסתייע בתרומות לצורך ההגנה המשפטית.

"ההיתר המבוקש הוא אישי ומותנה בנסיבותיו האישיות של המבקש ובנסיבות העניין. ודאי שהצדקת ההיתר ותקינותו הציבורית כרוכות ביכולתו הכלכלית של המבקש. על שר עתיר נכסים לממן את הגנתו ממשאביו העצמיים תחילה וגם לגבי שר בעל פחות נכסים ייבדק תחילה שאיננו מסוגל לממן את הנדרש ממקורותיו. מהצהרות ההון שמגיש המבקש עולה שהמבקש הוא אדם אמיד. הוא נדרש אפוא להוכיח, בהתאם להחלטות הקודמות של הוועדה, כי מיצה את יכולותיו למימון עצמי בטרם יפנה לתרומות", קבעה הוועדה.

לקריאת ההחלטה המלאה לחצו כאן

עוד צוין בהחלטת הוועדה כי העובדה שמיליקובסקי הוא בן דודו של ראש הממשלה איננה הופכת את העברת הכסף ממנו לראש הממשלה ללגיטימית, "הגדרת 'בן משפחה' חלה על בני משפחה קרובים שיש ביניהם זרימה הדדית של ההון המשפחתי, ובכל מקרה אין ההגדרה כוללת בענייננו 'בן דוד'".

לקראת סיומה של ההחלטה קבעה הוועדה כאמור שנתניהו נדרש להחזיר את הכספים שקיבל מבן דודו, "היועץ המשפטי לממשלה הביע דעתו כי אם הוועדה תדחה את הבקשה לדון מחדש בפניית ראש הממשלה, יידרש ראש הממשלה להשיב למר מיליקובסקי את הסכומים ששולמו על-ידו. על ראש הממשלה להשיב אפוא את הסכומים האמורים תוך המצאת אסמכתאות, להנחת דעתם של מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה ולפי לוח זמנים שייקבעו".

בליכוד תוקפים בחריפות את ההחלטה, "זאת החלטה שערורייתית וחד צדדית שמכוונת אך ורק נגד ראש הממשלה נתניהו. במטרה להקים ממשלת שמאל של לפיד-גנץ לא בוחלים בשום אמצעי, כולל לשלול מראש הממשלה נתניהו את זכותו לממן את הגנתו המשפטית, זכות בסיסית שניתנת לכל חבר כנסת אך כעת נשללת מחבר כנסת אחד שקוראים לו בנימין נתניהו. ראש הממשלה נתניהו יפנה לבג״ץ נגד ההחלטה השערורייתית הזאת".

פרקליטיו של נתניהו מסרו בתגובה כי מדובר ב"החלטה חסרת תקדים שפוגעת בעקרונות יסוד. לא יעלה על הדעת שתימנע מראש הממשלה הזכות הבסיסית להגנה משפטית שניתנת לכל חבר כנסת. נפנה לבג"ץ נגד ההחלטה השערורייתית".