משתלטים על הר הבית, וישראל שותקת

סא"ל במיל' ברוך ידיד מגלה כי ההשתלטות הפלסטינית על מתחם שער הרחמים תוכננה מראש, "הם רשמו ניצחון וחילקו ממתקים".

בני טוקר , י"ט באדר תשע"ט

 הר הבית
הר הבית
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

סא"ל במיל' ברוך ידיד, עיתונאי חוקר בנושאי הר הבית שכיהן בעבר כיועץ לענייני ערבים ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, מתייחס בערוץ 7 לפריצה של ההמון הפלסטיני למתחם שער הרחמים ביום שישי האחרון.

לדבריו, מדובר בפעולה מתוכננת שקיבלה גיבוי ממלך ירדן. "ביום חמישי לפני כעשרה ימים הורחבה מועצת הוואקף מ-11 חברים ל-18 כאשר בהחלטת הוואקף שאושרה על ידי מלך ירדן צורפו עוד 7 חברים בהם נציג הרשות הפלשתינית כמו עדנן חוסייני שהוא השר לענייני ירושלים, חתאם עבדל קדאר שהוא איש פת"ח בכיר וסאלם סמוטרוק שיש טוענים שהוא איש חמאס".

הוא מדגיש כי צירופה של הרשות הפלשתינית לניהול המקומות הקדושים במזרח ירושלים זו הפרה בוטה של הסכמי אוסלו, "זה לא צעד חסר משמעות הצעד של המלך, על פי אחת הטענות זהו צעד שהמלך החליט לנקוט בו כדי לחזק את מעמדו בהר לאחר שעולות אפשרויות שמא עסקת המאה של האמריקאים תיתן בידי הסעודים משקל גדול למסגדי הר הבית.

"הסבר נוסף שאני שומע אפילו מאנשי וואקף שזה צעד שנועד לחזק את הממסד הירושלמי אל מול ההתפשטות של הפעילות הטורקית במזרח ירושלים ובמסגדים".

ידיד טוען כי הפלשתינים קיבלו הוראה מלמעלה להשתלט על מתחם שער הרחמים, "כפי שאני יודע ביום חמישי לפני כעשרה ימים בסביבות השעה 12 הסתיימה הישיבה הראשונה ומיד ניגשו אנשי מועצת הוואקף להתפלל בבאב אל רחמה שהוא המתחם הפנימי של שער הרחמים. המתחם סגור מאז 2003 על ידי משטרת ירושלים לאחר שבמקום פעלה עמותה שזוהתה עם החמאס.

"לפני כניסתם של אנשי הוואקף הניחה משטרת ירושלים שרשראות ברזל על השערים וכאן החלה מהומה בסיוע אנשי פת"ח, כרוזים של החמאס, קמפיין הסברה של הרשות הפלשתינית ובעיקר אנשי המוראביטון. ביום שישי האחרון למעלה מעשרת אלפים איש נכנסו למתחם באב אל רחמה. נכון להיום המתחם פתוח למוסלמים שפוקדים את ההר.

"הם פרסו שטיחים, מאווררים, תנורים ומיכלי מים וערוכים שם לשהות ארוכה. הפלשתינים סיכמו את יום שישי במונח ניצחון וחילקו היום דברי מתיקה בהר. חמאס הודיע שצעדות השיבה ביום שישי הקרוב יוקדשו לבאב אל רחמה ועדנאן רית' המושל הירושלמי מטעם הרשות הפלשתינית כבר גוזר את הקופונים".

הוא מקווה שישראל תפעל בדחיפות לנוכח ההתפתחויות, "אני יודע שגורמי אסלאם קיצוניים כמו השייח' נאג'ח בכיראת שגם הוא נעצר הבוקר וכמו אנשי המוראביטון השקיעו הרבה בהסלמה. אחד מאנשי הוואקף אמר לי שזהו הצעד המשמעותי ביותר שנוקטת ירדן בהר הבית. טוב תעשה אם ישראל תבדוק את הדברים גם בצינורות דיפלומטיים וגם בצינורות אחרים. אני מקווה שישראל תדע לתת את התשובות הנכונות אל מול ההשתוללות של גורמים קיצוניים".