סמוטריץ' חושש: ממשלת ביבי, בנט וגנץ

ח"כ סמוטריץ' מקווה שלאחר הבחירות הם יהיו השותפים הבכירים בממשלת נתניהו, "רק על מפלגה ערכית של תורה ואמונה אפשר לסמוך".

בני טוקר , כ' באדר תשע"ט

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: ישראל ברדוגו

יו"ר האיחוד הלאומי ומספר 2 בהנהגה המשותפת של איחוד מפלגות הימין, ח"כ בצלאל סמוטריץ', אומר בראיון לערוץ 7 כי הוא משוכנע שהציבור ייתן אמון ברשימה המאוחדת.

"אני חושב שהיום לכולם ברור שעשינו את הצעד האחראי וההכרחי כדי לשמור על הייצוג הציוני דתי בכנסת וגם כדי לשמור על גוש הימין ועל השלטון אל מול תכנית המאה של טראמפ", אומר סמוטריץ'.

לדבריו, "האיחוד חשוב גם בהיבטים של הזהות היהודית של מדינת ישראל אוי לנו ואבוי לנו אם תקום כאן איזה ממשלת ביבי בנט גנץ עם יאיר לפיד על כל ההשלכות של ממשלה כזאת לסוגית החשובות לזהות היהודית של מדינת ישראל. כשמצביעים לנו למפלגה היחידה שבאמת מחויבת לציונות הדתית לערכים ולחזון".

"אני חושב שבתוך גוש הימין עוד מנדט פחות מנדט לליכוד זה לא מה שישנה אבל באמת יש רק מפלגה אחת שאפשר לתת בה האמון שהיא באמת מחויבת לא לעצמה לא לשאיפות הפוליטיות האופורטוניסטיות שלה או לאיך היא תגיע יותר מהר לכסא כזה או אחר אלא באמת מחויבת לרעיון לערכים ולציבור הדתי", הוא מוסיף.

סמוטריץ' לא מודאג מהסקרים המחמיאים למפלגת 'כחול לבן', "אני חושב שהחיבור הזה של השמאל הוא טוב. כי היום הבחירות במדינת ישראל הן בין אמת לפייק, בין דרך חזון וערכים לבין אוסף של אופורטוניסטים שאין בינהם שום מכנה משותף לא מדיני לא כלכלי וכולם תוצר של יח"צנים ויועצי תקשורת שמכתיבים להם נאומים על טלפרומטרים".

"שמישהו יגיד לי מה המכנה המשותף בין עפר שלח לצביקה האוזר או מה המכנה המשותף בין יאיר לפיד לבין אבי ניסנקורן", עוקץ סמוטריץ', "אין ולא היה. יש להם מכנה משותף אחד להפיל את שלטון הימין ואני חושב שהציבור הישראלי בסוף בסוף הוא חכם יותר הוא אחראי יותר והוא רוצה לקום בבוקר ולדעת לאן הוא הולך. יש עכשיו איזה 'וואו' כזה מהתרגיל היח"צני אבל כמו שאמרתי אני מאמין בעם ישראל אני מאמין שברובו רוצה דרך ולא מפלגת אנטי ביבי או אנטי שלטון הימין".

לדבריו, רמטכ"לים לא בהכרח יכולים לנהל מדינה, "אין להם מושג ירוק במדיניות או בכלכלה ובכל תחום אחר. אנשים שלא ראו את הכנסת יום אחד אין להם מושג איך מחוקקים אין להם מושג על מערכת היחסים בין הכנסת לממשלה. הם יצטרכו לקום מחר בבוקר לעשות רכבת לסלול כביש לנהל את החיים הפשוטים של מדינת ישראל ואין להם מושג. לכן אני חושב שלאט לאט אנשים יבינו שהכלום הזה הוא באמת כלום. אבק הכוכבים יתפוגג ואנשים יחזרו למקום של עמוד שדרה וערכים".

ח"כ סמוטריץ' קורא לציבור אוהבי ארץ ישראל להצביע למפלגה הערכית היחידה כדבריו, "בסקרים הנוכחיים עדיין גוש הימין מוביל וזה מה שחשוב. לא כמה מנדטים יש לליכוד ביחס לכחול לבן. לאף אחד חוץ מנתניהו אין יכולת לייצר רוב בקואליציה ולכן הנשיא לא יכול להטיל על אף אחד חוץ ממנו. אבל אם הוא יהיה חזק מדיי אנחנו יכולים להגיע לימית או לעקירה מגוש קטיף או להסכם חברון. ראינו כבר מה עושה ליכוד גדול מדי וחזק מדי".

"לכן צריך שהליכוד תהיה מפלגת שלטון ולימינו צריכה להיות מפלגה גדולה חזקה שאפשר להאמין בה שאפשר לסמוך עליה שהיא לא יום אחד פה יום אחד שם שלא מכירים רק את מספר 1 או מספר 2 אלא את כל הרכב הרשימה. שכולם אנשים ערכיים ואמינים שיוצאים מתוך תורה ואמונה ולכן עליהם אפשר לסמוך ולתת אמון ואני חושב שיש מפלגה אחת בלבד ויש לי הזכות להיות בין מנהיגיה", מדגיש סמוטריץ'.

לטענתו, אכן קיימת סכנה שבלי שרשימתם תהיה חזקה בכנסת נתניהו יתפשר מול טראמפ, "זה החשש הגדול כי צריך להיות ברור שהתכנית הזאת גובשה בין טראמפ לבין נתניהו. נתניהו מודע לה מכיר אותה וטראמפ לא היה עושה שום דבר מעל ראשו או גבו של נתניהו. התכנית הזאת לפי כל הסימנים כוללת מרכיבים מאוד מאוד בעייתיים. אנחנו נצטרך כוח מאוד חזק בכנסת כדי להצליח לעמוד מולה ולהבהיר לנתניהו שהוא לא יכול בשום פנים ואופן ללכת לויתורים מסוכנים לא בהתיישבות לא בביטחון ולא בירושלים" .

סמוטריץ' תוקף את ראש הממשלה על הטיפול במה שמתחולל במתחם שער הרחמים, "ההתנהגות של נתניהו בימים האחרונים בהר הבית היא פשוט חרפה. את עמונה הוא הרס בגלל שהוא אמר שהוא לא יכול לפעול בניגוד לצו שיפוטי וכך גם את נתיב האבות. פה יש צו שיפוטי שהשאיר את מתחם שער הרחמים סגור ופתאום מול האלימות והכוחנות הערבית והחוצפה הירדנית נתניהו מתקפל כמו שהוא התקפל בנושא המגנומטרים. לכן נתניהו גדול מדי זה לא טוב, כי הוא לא חזק. נתניהו צריך לידו את הציבור שלנו כדי שהוא יעמוד על הכבוד והגאווה הלאומית שלנו. על הריבונות בהר הבית, בירושלים, בנגב מול הבדואים ורק אנחנו נעשה את זה".

לקראת סיום מעריך סמוטריץ' כי יקשה על נתניהו להקים ממשלה עם גנץ ולפיד, "לדעתי מרחב התמרון שלו אחרי הבחירות לא יהיה גדול כל כך, כי ככל הנראה יוגש כתב אישום לכל הפחות בחלק מהתיקים וזה אוטומטית מוציא החוצה חלק גדול מהמרכיבים של "כחול לבן". לכן אני לא רואה את נתניהו מקים בקלות ממשלה עם גנץ. אם אנחנו נהיה גדולים וחזקים אפשר להניח שהוא לא יוכל להסתדר בלעדינו".