שגריר ארה"ב: חתיכות נייר אינן יוצרות שלום

ראשי התנחלויות ומוחתארים פלסטינים התניעו יוזמה חדשה לשת״פ איזורי. השגריר האמריקני פרידמן: יחסים יוצרים שלום, השקעות יוצרות שלום

אורלי הררי , כ"א באדר תשע"ט

כינוס הפורום
כינוס הפורום
צילום: איתן טל

עשרות ראשי רשויות מאיזור יהודה ושומרון ומוחתארים פלסטיניים, המתגוררים בסמיכות זה לצד זה, נועדו לפגישת עבודה סגורה במלון המלך דוד בירושלים, במטרה לקדם שיתופי פעולה בדרג המקומי והמוניציפאלי.

במפגש השתתף שגריר ארה״ב בישראל דיוויד פרידמן. אשרף ג'עברי, מנהיג קהילתי ואיש עסקים פלסטיני מחברון, ואחד ממייסדי לשכת המסחר והתעסוקה ביו״ש, שיזמה את המפגש, ציין במהלכו כי דיאלוג כזה הוא הדרך היחידה להתקדם עבור הישראלים והפלסטינים ביו״ש.

"אנחנו צריכים להפיל את הגדרות בין ישראלים ופלסטינים ולהבין שאין דרך אחרת אלא לעבוד יחד. אנחנו לא יכולים להמשיך כמו שהתנהלנו יותר מ-25 שנים ולחכות להסדר מדיני. אין לנו זמן לחכות לפוליטיקאים״, אמר ג'עברי.

במהלך המפגש הסגור, דנו הצדדים ביוזמה חדשה לקידום שיתוף פעולה במישור העסקי והכלכלי בין יזמים ישראלים ופלסטינים במטרה לקדם תעסוקה ורווחה ביו״ש. במסגרת זו הושקה ה‘יוזמה לפיתוח כלכלי אזורי של יהודה ושומרון' (RDFI), שתספק השקעות כספיות לעסקים המנוהלים בשותפות על ידי ישראלים ופלסטינים. מקורות ההשקעה הם ראשי רשויות וקהילות משני הצדדים וכן אנשי עסקים משני הצדדים.

מהצד הישראלי השתתפו במפגש, בין היתר, ניר ברטל ראש מועצת אורנית; חננאל דוראני ראש מועצת קדומים; ישראל גנץ ראש מועצת בנימין; שלמה נאמן ראש מועצת גוש עציון; אריה כהן ראש מועצת מגילות ים המלח; עודד רביבי ראש מועצת אפרת ואלי שבירו ראש העיר אריאל. כמו כן, מהצד הפלסטיני השתתפו שייח נאצר אלתמימי; נאפז אבו חאלד; חוסים אבו אלהוא; זידאן עללאן; נאסר אלתמימי; חלדון אל- חוסייני; וויסאם סדר; ואשרף ג׳בערי. לצידם השתתפו עוד מוחתארים נוספים שהעדיפו שלא לחשוף את שמם לאור האיסור הקיים מצד הרשות הפלסטינית על קיום עסקים עם ישראלים.

במפגש השתתף גם הסנטור האמריקני ג'יימס לנקפורד מאוקלהומה, שהגיע למענו במיוחד לישראל. לנקפורד ניצל את המעמד בשביל להכריז על חקיקה חדשה שהוא מקדם יחד עם חברים נוספים בסנאט, לפיה, יוקצו 50 מיליון דולרים ליוזמות עסקיות המנוהלות בשותפות על ידי ישראלים ופלסטינים, כמו אלה שקודמו במפגש.

“לפעמים בעולם הפוליטיקה, דברים זזים לאט במיוחד," אמר לנקפורד, "אנו יודעים שכאשר יש טורנדו, האנשים הראשונים שיעזרו לנו הם השכנים שלנו. בסוף הממשלה גם מגיעה לשם אבל זה תמיד השכנים שעוזרים לנו ראשונים (…) רוב האפקט של שיחות מסוג זה קורה במסדרונות, כאשר פוגשים אנשים אחרים ויוצרים דיאלוג״.

שגריר ארה״ב בישראל דיוויד פרידמן, אשר השתתף בפגישה הסגורה ואשר תומך ביוזמה, אמר לפני שנכנס אליה כי "פתרונות פוליטיים הם חשובים, אך חתיכות נייר אינן יוצרות שלום. יחסים יוצרים שלום. השקעות יוצרות שלום. חברויות יוצרות שלום. זה השלום שיחזיק מעמד, זה סוג השלום שהוא בר קיימא״.

השגריר הדגיש: "אין זה אומר שאנו מוותרים על הפוליטיקה. התהליך הפוליטי ימשיך, ואנו מקווים שנעשה התקדמות של ממש בתחום זה בעתיד הקרוב, אך זה לעולם לא תחליף המעכב את ההזדמנות לשפר את חיי היהודים והפלסטינים ביהודה ושומרון שמגיעים להם אותם דברים בסיסיים שכולנו רוצים עבור המשפחות שלנו. אנחנו חייבים להתקדם“.

לצד לשכת המסחר והתעשייה יהודה ושומרון, חברו לארגון הכנס מאגודת הידידות ישראל-ארה״ב (USEIA), ארגון אמריקאי העוסק בקידום היחסים בין ארה״ב וישראל ואשר היה אחראי לחיבור הצד האמריקאי למאמץ. "הפורום הכלכלי הזה שונה מפני שהוא מתבסס על תנועה עממית", אמרה המנהלת של USEIA, הת'ר ג'ונסטון. ״אם כולנו נשלב ידיים, נוכל להפוך את התנועה העממית הזו לכדי מיזם אחד גדול שיוכל לתת דחיפה משמעותית לאיזור הזה ולהפוך את החיים בו לטובים יותר“.

אבי צימרמן, נשיא לשכת המסחר והתעשייה ביו״ש ומייסדה המשותף, ציין כי "למרות שזו לא ועידת שלום, אני מופתע לטובה כאשר דיונים על צמיחה כלכלית הדדית ומשותפת מתפתחים באופן טבעי לשיחה על שלום. לא לעתים קרובות יש לנו הזדמנות לארח פגישה ישראלית-פלסטינית בדרג מקומי ברמה הזו, והייתי רוצה להודות לכל ראש עיר ישראלי ולכל מוחתאר פלסטיני שהצטרפו אלינו היום".