תערוכה חדשה: יד על הדופק

סיפורו של בית החולים רמב"ם 1918-2018. תערוכה לכל המשפחה.

קובי פינקלר , כ"א באדר תשע"ט

יד על הדופק
יד על הדופק
צילום: מוזיאון חיפה

תערוכה על בית חולים. כן מפתיע, שונה, אך לרגל ציון העשור העשירי לפעילותו של בית החולים הגדול בצפון נפתחה השבוע במוזיאון העיר בחיפה התערוכה "יד על הדופק" שמביאה את סיפורו של בית החולים לאורך שנות פעילותו.

התערוכה בוחנת את מקומו של בית החולים רמב"ם בעיר חיפה, את מעמדו כסמל, תמרור ציבורי ואתר עירוני שמהווה חלק בלתי נפרד מצביונה המיוחד של העיר חיפה.

בית החולים רמב"ם, שראשיתו בבית החולים הממשלתי הבריטי, משרת את תושבי חיפה והצפון מזה כמאה שנים. המוסד הוקם על ידי ממשל המנדט הבריטי ונועד לשרת את כל תושבי העיר: בריטים, ערבים ויהודים כאחד וסיפק לראשונה שירותים רפואיים לא סקטוריאליים בעיר.

ייסוד בית החולים היה אירוע בעל חשיבות בתולדותיה של חיפה. כאן, בחיפה, קם מוסד רפואי, שנועד להיות ה"מרכז הרפואי המשמעותי ביותר במזרח התיכון" כדברי הנציב העליון בטקס חנוכת מבנה הקבע של בית החולים, דצמבר 1938. לא בכדי הוקם בית החולים בעיר התחתית, לצד הנמל, בסמיכות למתחם הרכבת ובמרכזה של מה שהיה אז ליבה הפועם של העיר.

אך מעבר לכך, כבר בעשורים שקדמו להקמתה, נמצא בית החולים בצמתים המרכזיים ובאירועים הבולטים שהתרחשו בארץ ישראל . בסיפורו משתקפים אירועים עירוניים מכוננים,

חילופי שלטון ומוקדי כוח, רגעי משבר ותקופות של התפתחות וצמיחה. התערוכה "יד על הדופק" תביא את סיפורו של בית החולים לאורך שנות פעילותו, ותראה בו מעין מד דופק של חיפה ומרחב הצפון וכחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של מדינת ישראל.

בהיותו בית החולים הגדול ביותר בצפון, התערוכה תתייחס גם להתפתחות הטכנולוגית ופריצות הדגל הרפואיות שאפיינו את המוסד לאורך השנים , והשפיעו על חייהם של רבים בארץ ובעולם.

התערוכה הופקה בשיתוף עם הקריה הרפואית רמב"ם במסגרת אירועי 80 שנה לבית החולים. מוזיאון העיר, שד' בן גוריון 11, המושבה הגרמנית, חיפה www.hms.org.il