יהודים חוששים לקבוע מזוזה בדלת הבית

ראש המחלקה למאבק באנטישמיות מספר על התקיפה בארגנטינה, "היכו את הרב במכות קשות, שברו לו צלעות. קיללו את הרב, קיללו את היהודים".

ערוץ 7 , כ"א באדר תשע"ט

הרב דוידוביץ' (משמאל)
הרב דוידוביץ' (משמאל)
צילום: אבי אוחיון, לע''מ

יעקב חגואל, מ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, מגיב בערוץ 7 לתקיפת רבה הראשי של ארגנטינה וקורא לחזק את הזהות היהודית בתפוצות כדי לסייע ליהודי העולם להתמודד עם האנטישמיות.

חגואל, ראש המחלקה למאבק באנטישמיות, סיפר מה ידוע לו על תקיפת הרב הראשי גבריאל דוידוביץ': ''הגיעו כחמישה אנשים, פרצו לבית של הרב ורעייתו, היכו את הרב במכות קשות, שברו לו צלעות. המצב של הרב בינוני עד קשה, הוא מאושפז בבית חולים. האלמונים גנבו רכוש, קיללו את הרב, קיללו את היהודים''.

"אנחנו מדברים על עשור מאוד קשה ומלא באנטישמיות", מעיד חגואל. ''בכל שנה ישנם יותר מקרי אלימות אנטישמית מהשנה שקדמה לה. יש הרבה יותר אירועים אלימים ובהקשר הזה לא פשוט להיות היום יהודי בגולה. אנשים חוששים להזדהות כיהודים, חוששים ללכת עם סממנים יהודים כמו כיפות, כמו תליון של מגן דוד ואפילו במקומות מסוימים אנשים חוששים לקבוע מזוזה בפתחי הבתים".

הוא מזכיר את הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג, ''ב-27 באוקטובר, לפני מספר חודשים, אותו אנטישימי שכתב בטוקבק 'אני עכשיו הולך עכשיו לרצוח יהודים', נכנס בתשע וחצי בבוקר לבית כנסת בפיטסבורג וטבח למוות ב-11 יהודים שהחטא היחיד שלהם הוא עצם היותם יהודים".

לשאלה כיצד יש להתמודד עם האנטישמיות הגואה השיב חגואל ''רק להרים ראש בגאווה יהודית. אנחנו נעזור לאחינו בתפוצות לחזק את הזהות היהודית ולהרים את הראש בגאווה. רק כך נצליח לעבור את התקופה הלא פשוטה הזו שעוברת היום על אחינו בגולה".

חגואל שולח מסר לקהילה היהודית בארגנטינה, "אנחנו כמובן שולחים ברכת החלמה מהירה גם לרב וגם לרעייתו ואנחנו גם מחזקים את ידי הקהילה. אנחנו צריכים להתייחס לעניין הזה לא כבעיה של היהודים אלא כבעיה של העולם, העולם צריך להתעורר והממשלות הריבוניות חייבות לשמור על הזכות של היהודים לחיות באותם מדינות ועל הזכות של היהודים להמשיך לקיים את הפולחן הדתי שלהם כמו כל דת אחרת".