יד לאחים: "סובלנות-כן, התבוללות-לא"

ביד לאחים נחרדו לנוכח נתונים המצביעים על גדילה מאסיבית במספר התלמידים הלומדים בבתי ספר וגנים המיועדים לשלב ילדים יהודים וערבים

ערוץ 7 , כ"ב באדר תשע"ט

סכנת ההתבוללות החדשה. בית ספר דו-לשוני.
סכנת ההתבוללות החדשה. בית ספר דו-לשוני.
צילום: יד לאחים

כתבה שהתפרסמה בעיתון 'הארץ' מצביעה על גידול מדאיג במספר התלמידים הלומדים בגנים ובבתי הספר הדו-לשוניים בהם לומדים יחד ילדים יהודים וערבים.

הכתבה מסתמכת על מחקר שנערך בידי הכנסת לבקשת ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), המצביע על זינוק בשיעור של 60% בתוך חמש שנים בחינוך היהודי-ערבי, ומלמד על 1,700 תלמידים במסגרות המעורבות. בגילאי הגן הקפיצה משמעותית יותר ועלתה בשיעור של מאות אחוזים.

רק לפני חמש שנים היו כ–80 ילדים שלמדו במסגרת גני הילדים של עמותת 'יד ביד', המפעילה את מרבית מוסדות החינוך הדו־לשוניים, אולם בשנת הלימודים הנוכחית פועלים כבר 15 גני ילדים כאלה, בהם כ–470 ילדים.

בכתבה אף הובאו דבריו של פעיל המעודד הקמת מוסדות חינוך כאלו, שלדבריו משרד החינוך אינו בולם את התופעה.

בתגובה לכך שיגר השבוע ארגון יד לאחים מכתב בהול למשרד החינוך בדרישה לעצור את התופעה: "זו מגמה המסוכנת לזהותה היהודית של ישראל, כיוון שהיא נושאת בחובה סכנה ברורה ומוחשית של התבוללות. כבוד הדדי הוא ערך חשוב", מבקש הארגון להבהיר במכתב, "אין לנו דבר נגד מקום לימודים כזה או אחר. אבל צריך להבין, מסגרת חיים משותפת בלימודים, בעבודה ובמקומות הבילוי הם המקום שבו מתחילה ההתבוללות. זה אבסורדי שהמדינה ביד אחת פועלת בחו''ל למניעת התבוללות וביד השנייה מממנת את המוסדות הללו".

מלבד בעיית ההתבוללות שמנתקת יהודים מאלוקי ישראל ומעמם, בארגון אף מצביעים על אלפי בנות יהודיות שנישאו למוסלמים מרצונן, ולאחר מכן התחרטו ונזקקו לסעד ולעתים אף לחילוץ ולמקלט עקב אלימות קשה שספגו מבני זוגן. אלימות שנובעת מהמנטליות השונה והקוטבית כל כך.

ראשי ארגון יד לאחים אמרו השבוע כי "דו קיום שמשמעו טמיעה, נישואין משותפים, והפרדת המחיצות בין העמים – הוא אסון לעם היהודי, חד וחלק. הוא אינו דו- קיום, כי אם הכחדת הקיום היהודי. אנו סבורים שמסוכן לייצר מצב, שבו לגיטימי לייצר קשר חברי בין יהודים וערבים משני המינים שיכול להוביל לקשר שמוביל לנישואין.

"איננו מדברים בסיסמאות. מי שכועס על העמדה ה'קיצונית' כביכול שלנו, מוזמן לבוא בטענות ל- 8,000 מקרים של התבוללות שהגיעו לפתחנו בעשור האחרון בלבד כדי לעמוד על גודל התופעה. לכן חשוב לבטל את הלגיטימציה הזו לחינוך מעורב, שלצערנו הולכת וגוברת כבר בגילאי הגן. אם רוצים לשמור על הזהות היהודית שלנו, אין לזה מקום. סובלנות - כן, התבוללות - לא".

לצפייה במכתב המלא ששיגר יד לאחים למשרד החינוך לחצו כאן