מבית בסיכון ללשכת המנכ"ל

"אני באמת מאמין שדברים לא קורים סתם. אני מקווה שהתיקון האישי שלי מצטרף לתיקון גדול יותר עבור עם ישראל"

ערוץ 7 , כ"ג באדר תשע"ט

רזניק בלשכת מנכ"ל
רזניק בלשכת מנכ"ל
צילום: ששון תירם

חגי רזניק שהיה עד לפני זמן קצר מנכ״ל משרד הבינוי והשיכון התפטר מתפקידו כדי להצטרף לאורלי לוי אבקסיס למפלגת ״גשר״ והוצב בצמרת הרשימה, במקום הרביעי.

רזניק, שיצא מבית בסיכון בגיל צעיר לפרויקט רווחה בקיבוץ רביבים, בגר והפך למזכיר היישוב, למנהל פנימיית נוער בשדה בוקר, למנכ״ל המועצה האזורית רמת הנגב והגיע עד הכסא הרם של מנכ״ל משרד הבינוי והשיכון. מחסר בית הפך לזה שאמון על הבנייה במדינת ישראל.

מה מקור החיבור שלך לחה"כ אורלי לוי אבקסיס. מדוע בחרת להצטרף לרשימת
גשר?

לא סוד שבמשרד הבינוי והשיכון נמשכתי בראש ובראשונה לצד השיכוני של המשרד. למעשה בנינו את משרד השיכון מחדש. חידשנו רכש דירות לדיור הציבורי, חידשנו את פרויקט שיקום השכונות שיובש שנים מאז ימיו של דוד לוי ומנחם בגין והגדלנו במיצוי זכויות סיוע בשכר דירה לאלפי משפחות שלא היו מודעות לזכויות

הקשר לחה"כ אורלי לוי אבקסיס התחיל סביב סיוע פרטני לאנשים שפנו ללשכתה מתוך מצוקה אדירה והמשיך בסיוע עבורי בגיבוש תכנית הצלת הדיור הציבורי ״לגור בכבוד״ שמתבססת על תמריצי תכנון, מיסוי והיוון של סיוע בשכר דירה שניתן ממילא. החיבור המקצועי הפך לחיבור אישי ושותפות לדרך. אורלי זועקת זעקתם של הציבור המוחלש שלא נשמעה שנים בדיור הציבורי, זעקתן של הנשים המוכות והזעקה של הפגיעה בפרפרייה - בחינוך, בבריאות וברווחה . לצד זה שמה תכניות עבודה ברורות.

כיצד מפלגה חברתית כמו גשר תוכל לגעת דווקא בציבור הדתי לאומי?

אני חושב שהערכים ההומאניים המרכזיים עליה משותת מפלגת גשר נמצאים ושואבים מן היהדות , מארון הספרים היהודי ומהחזון התנ"כי.

הדאגה לאביון, לאלמנה וליתום הן צווי הלכתי ואנחנו ממשנו ציווי זה כפרטים ובכוונתנו להלחם עליו כמפלגה פוליטית. אין לי ספק ואני רואה התעניינות הולכת וגוברת גם בציבור הלאומי דתי על הגברת העשייה החברתית והגדלת הרצון למעורבות בחברה הכלל-ישראלית. אגב, אני רואה עצמי מגשים חיבור זה גם כלפי ההתיישבות במובן הרחב - בתנועה הקיבוצית, המושבים ובמרחב הכפרי.

מה הם אתגרי ההתיישבות כפי שאתם רואים אותם?

כחבר קיבוץ רביבים בנגב, אני בראש ובראשונה רואה את הנגב כמרחב ערכי שיש להגשים את ההתיישבות בו. מעבר לכך, בנגב יש הזדמנות גדולה וניתן לייצר שם איכות חיים.

לא בכל מקום אפשר להציע לזוג צעיר בית צמוד קרקע במליון שקל לצד חינוך, תרבות וחיי קהילה תוססים. מדינת ישראל צריכה לראות את פיתוח הנגב כאתגר מרכזי ולא דרך החור שבגרוש.

יש סיפור על לוי אשכול שהגיע לרביבים והחבר׳ה ביקשו ממנו לחבר את היישוב הדרומי למוביל הארצי. אשכול ענה "שעדיף לשכן אותם בדם אכדיה בהרצליה ולא להוביל קו מים" ואחרי שנים שלח התנצלות כתובה- "שללא הם לא היה מחזיק הנגב".

מה למעשה התכניות המרכזיות אותה תוביל גשר במידה ותקבל את הקול הציבורי?

גשר תיאבק על הנושאים החברתיים כדוגמת דיור ציבורי - היכולת לגור בשכר דירה סמלי ושפוי מצד המדינה, בריאות - מציאת האיזון הנכון בין רפואה פרטית לציבורית ותכנית חירום להצלת מערכת הבריאות , חינוך - על ישי טיפוח ההון האנושי והשקעה בחינוך פורמאלי ולא פורמאלי בפרפרייה גאוגרפית וחברתית ועוד ועוד.

בזמן שכולם הולכים לעולם המדיני ביטחוני, שאין להקל בו ראש, אנחנו מבקשים דווקא להיות השחקן החברתי שידאג לחיים עצמם. לוודא שכל ילד יקבל את הכלים לחלום.

כילד שיצא בצו בית משפט מבית בסיכון, עד כמה יש משקל לכמיהה שלך לשרת ציבורי?

זהו בהחלט הדבר המרכזי, אני באמת מאמין שדברים לא קורים סתם. אני מקווה שהתיקון האישי שלי מצטרף לתיקון גדול יותר עבור עם ישראל. גם אם אהיה חלק קטן בחזון עם ישראל שלא שוכח גם את המוחלשים מאחור, אשרינו!