רשות המים: "אושר גדול"

דובר רשות המים מברך על העלייה הגדולה במפלס הכנרת, "כולנו תפילה שנזכה לעוד שנים טובות וברוכות".

בני טוקר , כ"ג באדר תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

הכנרת מתמלאת זה אושר

דובר רשות המים, אורי שור, מברך על הגשמים הרבים, "זכינו עכשיו סוף סוף לאחר חמש שנות בצורת לשנה טובה יחסית אפילו קצת מעל הממוצע גם מבחינת מקורות המים. אם ניקח לדוגמה את מפלס הכנרת מפלס הכנרת מאתמול ועד היום בבוקר עלה כתוצאה מפרק הגשם האחרון בשישה סנטימטרים. אנחנו בדיוק שמונה וחצי סנטימטרים מעל הקו האדום התחתון.

מתחילת העונה עלינו במטר שבעים ושניים וחצי סנטימטר. עלייה מקסימה. עלייה חורפית ממוצעת של מפלס הכנרת היא בערך מטר שישים וחמש, כך שאנחנו גם בכנרת נהיה הרבה מעל הממוצע".

שור אומר לערוץ 7 שהחורף עוד לפנינו ויש למה לצפות, "הגשם עכשיו גם באזור הצפון וגם במהלך סוף השבוע יוסיף עוד הרבה מאוד סנטימטרים בכנרת, וזה טוב. הצפי שלנו שהכנרת תעלה עוד במטר אולי אפילו במטר וחצי.

שלג בשמורת טבע אביטל-בנטל,זרימות חזקות בנחל זויתן עליון

רוב המאגרים בצפון מלאים לחלוטין זה אחד מהדברים שתורמים גם למפלס הכנרת, האדמה רוויה והגשם שמגיע זורם למקום הנמוך למפלס הכנרת. הזרימות חזקות ימשיכו לתת את המים שלהם לטבע לסביבה ולכנרת, יש עדיין את כל חודש מרץ שאנחנו מתפללים לגשמים רבים".

ולמרות השמחה דובר רשות המים מדגיש כי חורף אחד טוב לא יכול להשלים בבת אחת חמש שנות בצורת, "כולנו תפילה שנזכה רק לשנים טובות ושנים ברוכות אבל אנחנו חייבים להתכונן גם לאופציה ההפוכה, הן מבחינת המדינה והן כמובן כל אחד מאיתנו שחייב להתייעל ולמנוע בזבוז. כי למרות העלייה היפיפייה הזאת חסר לכנרת עוד ארבעה מטרים ואחת עשרה וחצי סנטימטרים.

אנחנו עולים בצורה מרשימה אבל בקיץ המפלס יורד בצורה מכאיבה, וכן אנחנו חייבים עדיין לשמור על המים גם בגלל שינויי האקלים. במשך שלושים השנה האחרונות אנחנו מזהים פחיתה בכמות הגשמים באזורנו לצד גדילה בביקוש למים בעקבות גידול האוכלוסייה ואיכות החיים. לכן המדינה ממשיכה להקים עוד מתקני התפלה מחזור והשאבה, ולכן אנחנו גם מקימים מערכת שלמה שאמורה להוביל מים מותפלים מהמערב ועד לכנרת, על מנת להוסיף מים לכנרת במקרה ונזדקק לו כדי לא לאבד את האגם כמקור למי שתייה. אבל כן כולם שמחים כולם מאושרים".