היועמ"ש הודיע:
נתניהו יואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים

ראש הממשלה יואשם בשוחד בכפוף לשימוע בתיק 4000, ובמרמה והפרת אמונים בתיק 1000 ובתיק 2000.

עדו בן פורת , כ"ג באדר תשע"ט

 נתניהו
נתניהו
צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הכריע הערב (חמישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יואשם בשוחד בכפוף לשימוע בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה), ובמרמה והפרת אמונים בתיק 1000 (פרשת המתנות) ובתיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס).

תמצית כתבי החשדות - לחצו כאן לקריאה

ההודעה שהעביר היועץ המשפטי לממשלה למעורבים בתיקי החקירה, דרך פרקליטיהם, לוותה בהצעה לערוך שימוע לכל אחד מהם. חומרי החקירה יועברו אל הפרקליטים רק לאחר הבחירות, על מנת שלא ידלפו וישמשו בתעמולת הבחירות.

פירוט החשדות

פרשה 1000 עוסקת בקשרים שבין נתניהו לבין אנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר, אשר כללו על פי החשד קבלת טובות הנאה שונות, שעיקרן אספקת טובין באופן רציף, בהיקף ניכר ובשווי כספי גבוה, תוך נקיטת פעולות שונות מצד נתניהו, במילוי תפקידו, לטובת מילצ'ן, עימו היה בקשרי חברות.

פרשה 2000 עוסקת במפגשים שקיימו נתניהו ואיש העסקים ובעל השליטה בקבוצת "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס, במסגרתם נדונו שינוי הסיקור לטובת נתניהו, וקידום הצעת חוק אשר תצמצם את פגיעת עיתון "ישראל היום" במוזס.

פרשה 4000 עניינה עסקת "תן וקח" שנרקמה על פי החשד בין נתניהו לבין איש העסקים שאול אלוביץ', אשר היטה באופן חריג את הסיקור באתר "וואלה" שבשליטתו לטובת נתניהו, וזה בתמורה היטיב עמו ועם עסקיו תוך ניצול כוחו השלטוני.

הודעה דומה נמסרה היום על-ידי פרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) גם למעורבים נוספים שבעניינם נמצאה תשתית ראייתית לכאורית להעמדתם לדין, בגין מעורבותם בפרשות אלה, וכן נמסרה הודעה למעורבים שנחקרו באזהרה, שהוחלט לגנוז את התיק בעניינם.

באשר למעורבים האחרים, בפרשה 1000 – בעניינו של ארנון מילצ'ן הוחלט לסגור את התיק. בפרשה 2000 – בעניינו של ח"כ איתן כבל הוחלט לסגור את התיק.

בפרשה 4000 – בעניינם של בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', הוחלט לשקול להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירת שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה כנגד שניהם. בנוסף, ביחס לשאול אלוביץ', הוחלט לשקול להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע גם בעבירת הלבנת הון ובעבירת דווח במטרה להטעות משקיע סביר.

בעניינו של זאב רובינשטיין הוחלט לשקול להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע בגין עבירה של סיוע למתן שוחד. בעניינם של שרה ויאיר נתניהו הוחלט לסגור את התיק (בעניינה של שרה נתניהו הוחלט גם לסגור את תיק החקירה בפרשה 4001). כנגד חשודים נוספים בתיק, טרם התקבלה החלטה.

מהליכוד נמסר בתגובה: ''מדובר ברדיפה פוליטית. מסע הצייד נגד ראש הממשלה התחיל בניסיון להדביק לו ארבעה תיקי שוחד. כבר עכשיו, עוד לפני השימוע, שלושה מהם קרסו. גם שאר הטענות יקרסו כמו מגדל קלפים כשראש הממשלה יתעמת עם עדי המדינה, יביא עשרות עדים שבאופן תמוה לא נחקרו ויציג את המסמכים והפרוטוקולים שמוכיחים שכל פעולותיו והחלטותיו של ראש הממשלה נעשו כדין.

''פרסום חד צדדי של הודעת היועץ כחודש בלבד לפני הבחירות, מבלי שניתנת לראש הממשלה הזדמנות להפריך את האשמות השווא הללו, היא התערבות בוטה וחסרת תקדים בבחירות. מטרתה אחת: הפלת ממשלת הימין בראשות נתניהו והעלאת ממשלת שמאל בראשות לפיד-גנץ. אסור לתת לזה לקרות", נמסר.