סגנו של אבו מאזן: אין מנוס מעימות עם ארה"ב

סגן מנהיג 'פתח' אומר כי הממשל האמריקני אינו מותיר לפלסטינים כל אפשרות למעט עימות כדי לסכל את עסקת המאה.

דלית הלוי , כ"ה באדר תשע"ט

הפעם אבו-מאזן לא ייכנס לסבב הפגישות שלו. טראמפ ואבו-מאזן
הפעם אבו-מאזן לא ייכנס לסבב הפגישות שלו. טראמפ ואבו-מאזן
צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

מחמוד אל-עאלול, סגן מנהיג תנועת 'פתח', בראשה עומד אבו מאזן, אומר כי יש איום אמיתי על הקיום הפלסטיני, ונוכח זאת מתחייבת פעולה משותפת להגנה על העם הפלסטיני ועימות בסיסי עם "הכיבוש" הישראלי והממשל האמריקני.

בשיחה עם כתבים ברמאללה אמר עאלול, כי ישראל מנסה לנצל את המצב הנוכחי כדי לשכנע את העולם שהיא אינה האויב.

לדבריו, בפועל נוצרה בסיוע ארה"ב אווירה נוחה עבור נתניהו וממשלתו "הימנית קיצונית" לבצע "פשעים" נגד העם הפלסטיני באמצעות הרג, השתלטות על קרקעות, תקיפה של המקומות הקדושים וקביעת עובדות בשטח.

עאלול הוסיף, כי עמדת ממשל טראמפ בנוגע לבעיה הפלסטינית ברורה. האמריקנים, אמר עאלול, מעוניינים שהפלסטינים יתנערו מעמדותיהם הלאומיות ויקבלו את עסקת המאה, יוזמת השלום האמריקנית ליישוב הסכסוך הישראלי – פלסטיני.

בהקשר לכך, אמר עאלול כי ארה"ב אינה מתאימה לשמש נותנת חסות לתהליך השלום, וכי המערכה עם הכוח החזק ביותר בעולם מתחייבת כיוון שארה"ב אינה מותירה בפני הפלסטינים כל אופציה אחרת.

הוא טען שהממשל האמריקני ניסה להשפיע על העמדה הפלסטינית באמצעות מוסדות החברה האזרחית, ואולם כל הגורמים הפלסטיניים ללא יוצא מן הכלל שללו את עסקת המאה.

בדומה לאבו מאזן, גם עאלול הדגיש את המחויבות של הרשות הפלסטינית להמשיך להעביר סיוע כספי למשפחות השהידים ולפצועים ללא קשר למחיר המדיני שייגבה מהרש"פ.