ביהמ"ש: העירייה הפלתה את פעיל הימין

ביהמ"ש לעניינים מקומיים בירושלים ביטל קנס שהוטל על פעיל ימין שתלה שלט "שמאלנים בוגדים" לאחר שקבע כי הופעלה נגדו "אכיפה בררנית".

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ו באדר תשע"ט

ניצני בגידה. איתמר בן גביר
ניצני בגידה. איתמר בן גביר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, סיגל אלבו, ביטלה את כתב האישום שהוגש נגד פעיל הימין ראובן חכם, לאחר שתלה בחזית ביתו שלט ובו נכתב "שמאלנים בוגדים".

חכם ביקש להישפט לאחר שטענתו לפיה הדו"ח שניתן לו מהווה אכיפה בררנית ואפליה פסולה נדחתה על ידי העירייה, וכאמור, השופטת אלבו קיבלה את טענתו.

בהחלטת השופטת פורטו שורה של מקרים בהם תלו אזרחים שלטים ללא היתר בחזיתות בתיהם, אך העירייה לא פעלה נגדם ולא הטילה עליהם קנסות בדומה לקנס שהוטל על חכם.

"אני קובעת כי הנאשם הוכיח כי תושבים נוספים בעיר ביצעו עבירה של תליית שלטים בחזית ביתם ללא רישיון, וכי תושבים אלה שייכים לקבוצת השוויון של הנאשם", נאמר בהחלטה, "על אף חלוף הזמן מאז הגשת התלונה ועד למועד הדיון ואף עד להגשת תגובת המאשימה (עיריית ירושלים - ש"פ) לבקשה זו (כשמונה חודשים), פרק זמן בו היתה יכולה היתה המאשימה לנקוט באמצעי אכיפה נגד מבצעי עבירות דומות, בחרה המאשימה שלא לעשות כן, מבלי שניתן לכך הסבר מניח את הדעת".

לקריאת החלטת השופטת אלבו לחצו כאן

"במקרה זה, התנהלות המאשימה מגלה שרירותיות שאין לה כל הסבר מניח את הדעת בעיני, והתנהלות זו עומדת בסתירה מהותית לעקרונות צדק והגינות משפטית", קבעה השופטת וביטלה את הקנס. השופטת אף פסקה כי העירייה תשלם לחכם את הוצאות המשפט בסך 1,500 ש"ח.

עורך דין איתמר בן גביר שייצג את חכם מסר בתגובה לפסק הדין, "אני מרוצה שבית המשפט מקבל היום את טענותיי, ולמעשה אומר בצורה מפורשת כי עיריית ירושלים הפלתה בין אנשי ימין לאנשי שמאל. כאשר התובע העירוני סוגר תיקים של אנשי שמאל, בשל התערבות פוליטית של חברי מועצת העיר, הוא מנהל מול הלקוח שלי מדיניות של 'יקוב הדין את ההר'".

באשר לתוכן השלט שנתלה אמר בן גביר, "אני לא חושב שכל השמאלנים הם בוגדים, אולם אכן יש בשמאל ניצני בגידה, ויתרה מזאת אני סבור שחופש הביטוי מאפשר להגיד את הדברים האלו. ידע התובע העירוני כי לא תהיה כאן אפלייה ומדיניות של איפה ואיפה; אם אנשי השמאל יכולים לדבר בשם חופש הביטוי, אזי ודאי שזכות זו שמורה גם לאנשי ימין".