אחוז החסימה יכריע את הבחירות

כמות גדולה של מפלגות סביב אחוז החסימה מגבירה את סיכויי השמאל. פרופ' אברהם דיסקין: הכרעות מנדלבליט הן לא הדרמה האמיתית.

בני טוקר , כ"ו באדר תשע"ט

משה כחלון
משה כחלון
צילום: אלעד מלכה

פרופ' אברהם דיסקין, ראש בית הספר למנהל ממשל ומשפט במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, אומר לערוץ 7 כי דרמת הבחירות האמיתית נעוצה דווקא באחוז החסימה הגבוה.

לדבריו, החלטת היועמ"ש להעמיד לדין את ראש הממשלה בכפוף לשימוע גרמו למעבר קולות בעיקר בתוך גוש המרכז-שמאל. ''אמנם יש סימנים של מעבר קל מגוש הימין אל גוש השמאל אבל קשה לקבוע כבר עכשיו מה יהיה בסוף.

''הגורם שישפיע עוד יותר במידה ניכרת על האפשרויות להרכבת ממשלה זה העניין של אחוז החסימה. יש לנו הרבה מאוד רשימות גם בימין וגם בשמאל שנמצאות על גבול אחוז החסימה וזה ישפיע על כוחם של הגושים יותר מאשר פרסום ההמלצות.

''בימין יש לנו למשל את ליברמן שיש סיכוי שהוא לא יעבור, גם את הרשימה של פייגלין, יש במרכז את כולנו ויש בשמאל את הרשימה המשותפת של רע"מ בל"ד ואת מרצ שנמצאות על הגבול, אבל חייבים להגיד שיש יותר רשימות כאלה בימין".

דיסקין לא פוסל מצב שבו שני הגושים לא יצליחו להרכיב ממשלה, "כרגע לפי הסקרים האחרונים שתי הרשימות החרדיות ושתי הרשימות של הבית היהודי והימין החדש והליכוד לא מצליחים להשיג 61. אגב גם בבחירות הקודמות הרשימות האלה עם ליברמן היו להן רק 57 מנדטים אבל הייתה אז מפלגת מרכז שהלכה עם נתניהו.

"כרגע "כולנו" לא עוברת את אחוז החסימה ובמרכז יש רשימות שהעמדות שלהן יותר קשוחות לגבי שיתוף פעולה עם נתניהו ועם הרשימות האחרות בימין. יכול להיות שאי אפשר יהיה בכלל להרכיב ממשלה לא לימין ולא לכחול לבן ואז יש אפשרות של פיצולים גם בכחול לבן וגם בליכוד לאחר הבחירות".

פרופ' דיסקין מגיב על האפשרות שתוגש עתירה לבג"ץ לפסול את כשירותו של נתניהו להרכיב ממשלה לנוכח כתב החשדות, "אני תמיד אומר על בית המשפט העליון והבג"צים שהפסיקות הן בלתי צפויות ולעיתים קרובות מנוגדות לחוק. החוק הוא חד משמעי בעניין הזה - רק פסק דין חלוט עם קלון מונע מראש ממשלה לכהן בתפקידו. הסיבה לחוק הזה היא שלא רוצים שפקידים או חשדות או יועץ משפטי יקבעו את הגורל הפוליטי של המדינה.

''אלא שבמדינת ישראל פסקי דין זה עניין של הגרלה פרועה יותר מאשר עניין של חוק. אנחנו לא יודעים מה בג"ץ יגיד אם תוגש עתירה, כי לשון החוק מחייבת כל אדם במדינת ישראל פרט לשופטים שהם לעיתים מזומנות קובעים דברים בניגוד מפורש למה שכתוב בחוק".

לדבריו למרות הנהוג יש בהחלט אפשרות שנשיא המדינה יטיל את הרכבת הממשלה על מנהיג המפלגה הגדולה הגם שהוא לא יקבל את מרב ההמלצות, "על פי החוק הנשיא יכול להטיל את הרכבת הממשלה גם על חבר כנסת שלא המליצו עליו. הנוהג הוא שהנשיא לא מטיל על ראש המפלגה הגדולה ביותר אלא על בעל הסיכויים הטובים ביותר. אבל כפי שידוע לנו פעמיים בהיסטוריה הנשיא הטיל על מישהו מסוים שלא הצליח להרכיב ממשלה.

''פעם אחת זה הוטל על שמעון פרס שלא הצליח להרכיב ממשלה אחרי התרגיל המסריח של 1990 ופעם שנייה הנשיא פרס הטיל את התפקיד על ציפי לבני שלא הצליחה. לכן הנשיא יכול להטיל על כל ח"כ כולל על גפני או אחמד טיבי".