לפקד בגובה העיניים, בצניעות, ובפתיחות

תומר בן עמי יסיים השבוע קורס חובלים בצה"ל. בטור מיוחד הוא מספר על עצמו ומתאר את הקורס המפרך שהכשיר אותו לשרת בספינת טילים.

תומר בן עמי , כ"ו באדר תשע"ט

תומר בן עמי
תומר בן עמי
צילום: דובר צה"ל

אני תומר בן עמי, בן 21 מרמת השרון. למדתי בתיכון אלון - ביה''ס לאומניות, הרחבתי 10 יחידות מוסיקה וביולוגיה. אני מנגן על בס מגיל צעיר ובנוסף מתנדב במד״א.

בעבר הייתי שחקן בנבחרת ישראל בהוקי. יש לי שני אחים - אחות גדולה בשם דנה אשר בזמן שירותה הצבאי הייתה קצינת מבצעים בחיל האוויר, ואח קטן בשם רועי, תלמיד בכיתה י״ב.

השבוע אסיים את קורס חובלים אשר נמשך כשנתיים וחצי, יחד עם 31 מחבריי למחזור 138. לאחר הקורס אשרת בספינת הטילים אח״י כידון כסגן קצין מחלקת נשק.

לפני גיוסי לזרוע הים הייתי חלק מהמכינה הקדם צבאית "תבור". שנת המכינה הייתה שנה משמעותית מאוד, מדהימה, ולמעשה שם נחשפתי לתפקיד בפעם הראשונה.

עוד לפני הגיוס ידעתי שארצה לשרת בתפקיד פיקודי קרבי, וכך לאחר יום סיירות, זומנתי למיוני קורס חובלים ומשם המשכתי עד סיום הקורס.

קורס חובלים היה מאוד משמעותי עבורי, זו תקופה מעצבת ותובענית אשר מציבה לך אתגר אחר אתגר ולא מרפה. תקופה מאתגרת אשר מכינה אותך להיות המפקד הטוב ביותר בספינות הטילים יחד עם עוד כ-70 לוחמים נוספים.

בקורס הייתי חלק ממגמת שיט. מגמה אשר מתרכזת בעיקר בהתמקצעות בנושאי הימאות, ניווט, נשק, הנהגת הלוחמים בספינה ועוד.

קורס חובלים בנוי מארבעה שלבים עיקריים המכשירים אותנו, הצוערים, להיות קצינים לוחמים אשר יפקדו על לוחמים בלב ים.

הקורס היה מלא באתגרים פיזיים ומנטליים, כאשר אחד מהם זכור לי במיוחד, והוא אתגר הלמידה בזמן מועט. הקורס דורש הרבה השקעה מכל הבחינות ובחלקו דורש למידה מאתגרת ורבה בזמן קצר. עם המשך הקורס למדתי את השיטה הטובה ביותר ללמידה עבורי, וכך התגברתי על המכשול.

בקורס למדתי גם עבודה בקבוצה מהי. מחזור 138 וחבריי לספינה לימדו אותי שללא הקבוצה אי אפשר לפקד בספינה ולהצליח בקורס.

להיות מפקד עבורי זה להיות כתובת ובשביל להיות כתובת חייבים לפקד בגובה העיניים, בצניעות, ובפתיחות. ביום בו חייל שלי לא יראה בי ככתובת - אדע כי נכשלתי.

ערך הרעות מוביל אותי ויוביל אותי כמפקד. אני מאמין שכאשר אתה מטמיע את ערך הרעות בלוחמים שלך, זה הבסיס ומשם השמים הם הגבול. האכפתיות והדאגה של הלוחמים אחד כלפי השני, אין דבר חשוב מזה.

אני מתרגש ומצפה לסיום הקורס ולהתחלת ״הדבר האמיתי״. להיות דמות משמעותית עבור כל לוחם שיהיה לי, להיות כתובת.