10 המדינות החזקות בעולם - ישראל בפנים?

ישראל בעלת "כלכלה חזקה, אך גבולותיה הם מומקד מחלוקת". ארה"ב: "הכוח הכלכלי והצבאי הדומיננטי ביותר בעולם"

ערוץ 7 , כ"ז באדר תשע"ט

ישראל
ישראל
צילום: iStock

ארצות הברית היא המדינה החזקה בעולם לשנת 2019. ישראל, למרות גודלה הקטן, מדורגת במקום השמיני והמכובד מעל אוסטרליה, קנדה ואפילו שוויץ. כך עולה מהדירוג השנתי של ה-US News and World Report אשר הובא באתר 'כלכליסט'.

דירוג המדינות החזקות בעולם הוא חלק מדירוג 'המדינות הטובות בעולם' המתבצע בשיתוף אוניברסיטת פנסילבניה וסוקר יותר מ-20 אלף נשאלים לגבי דעתם על יותר מ-80 מדינות. בדירוג בוחנים את השפעתן הפוליטית והכלכלית של מדינות שונות, את כוחן הצבאי ואת אופן פעולתן כמובילות בין לאומיות.

כאמור, במקום הראשון דורגה ארה"ב. ארה"ב בעלת "הכוח הכלכלי והצבאי הדומיננטי ביותר בעולם", כמו כן התרבות האמריקנית פופולרית מאוד. עוד צוין כי הנשיא טראמפ הצליח בהחלטותיו להעלות שאלות ברחבי העולם לגבי המסלול העתידי של המדינה בעולם הגלובלי.

אל המקום השני הגיעה רוסיה. השטח העצום והגבול שהיא חולקת עם 14 מדינות, מאגרי הנפט והפחם והדחיפה הכלכלית שנובעת מהם וכמובן

הפעילות הצבאית הנרחבת הם שמסבירים את העוצמה של המדינה. נשיא רוסיה פוטין
צילום: iStock

במקום השלישי מדורגת סין. למרות מליוני האזרחים החיים בה מתחת לקו העוני, לסין הכלכלה השניה בגודלה בעולם והאוכלוסיה הגדולה בעולם.

גרמניה מדורגת במקום הרביעי. גרמניה היא המדינה בהעלת האוכלוסיה הגדולה והכלכלה החזקה ביותר ביחוד האירופי, ועל אף האתגרים הצליחה גרמניה להתמודד ולהקרין יציבות על האיחוד האירופי כולו.

בריטניה חותמת את החמישייה הראשונה וזאת בזכות "השפעה בין לאומית ניכרת מבחינה פוליטית, מדעית ותרבותית". בריטניה הגיעה למקום גבוה זה למרות החלטה לעזוב את האיחוד האירופי.

במקום השישי מדורגת צרפת, צרפת היא אחת המדינות הוותיקות בעולם, והשפעתה "ניכרת מסביב לעולם בתחומי המדע, הכלכלה, ואולי מעל הכל, התרבות" כך על פי הסקר. כלכלת צרפת נחשבת לכלכלה חזקה. צרפת מתמודדת בשנים האחרונות עם טרור גואה בעקבות ריבוי האוכלוסיה האיסלאמית בקרבה.

יפן מדורגת במקום השביעי בזכות היותה מתקדמת ביותר מבחינה טכנולוגית ובעלת הכלכלה השלישית בגודלה בעולם.

אל המקום השמיני הגיעה ישראל. "ביחס לגודלה הקטן, היא משחקת תפקיד משמעותי בעניינים הגלובליים" מציין הסקר. בישראל כלכלה חזקה, צבא חזק אך סכסוך מתמשך עם הערבים.

במקום התשיעי ממוקמת ערב הסעודית. מדינה גדולה ועשירה ובעלת תפקיד מרכזי במזרח התיכון, "ענקית של המזרח התיכון" מצויין בסקר. בערב הסעודית שוכנת מכה המהווה מוקד עלייה לרגל למליוני מוסלמים מידי שנה, כמו כן היא מחזיקה במאגרי נפט עצומים מהם היא מייצאת לכל העולם.

במקום העשירי ממוקמת דרום קוריאה. היא ייצואנית רכב מהגדולות בעולם, בעלת הכלכלה ה-11 בגודלה בעולם וארץ הייצוא השביעית בעולם. דרום קוריאה חברה מרכזית בארגונים כלכליים רבים.

הייצאונית השביעית בגודלה בעולם. דרום קוריאה
צילום: iStock