"קשה להבין את התנהלות המדינה"

עו"ד אבי סגל שייצג את עמותת 'רגבים' בדיון בבג"ץ, תוהה על התנהלות המדינה ביחס לבנייה הבדואית הבלתי חוקית וחוסר האכיפה כלפיה.

חזקי ברוך , כ"ז באדר תשע"ט

רגבים בעליון
רגבים בעליון
צילום: חזקי ברוך

רגבים: המדינה לא אוכפת בניה בלתי חוקית של ערבים

בית המשפט העליון דן היום (שני) בשתי עתירות של תנועת רגבים, שעסקו בהשתלטות בלתי חוקית של בדואים על אדמות.

אחת העתירות עסקה ב-20 מבנים שנבנו באופן בלתי חוקי על ידי בדואים תוך השתלטות על אדמות כפר אדומים. ברגבים מכנים את המקרה 'חאן אל אחמר 2', בשל סמיכותו לחאן אל אחמר.

עו"ד אבי סגל, שייצג את רגבים, מתקשה להבין את התנהלות המדינה במקרה הזה. "הגשנו עתירה כדי להבין מדוע המדינה אינה הורסת את המבנים הללו, ובמקביל הוגשה עתירה על ידי הבדואים כדי לקבל צו עיכוב להריסת המבנים. המדינה הגיעה להסכמה די מוזרה עם הבדואים אליה התנגדנו באופן נחרץ, לאפשר להם לבקש היתר בנייה על אותם מבנים שנבנו באופן בלתי חוקי. להסכמה הזו אף ניתן תוקף של פסק דין. עד היום, כמובן, הבדואים לא הגישו שום בקשה להיתר ומה גם שמדובר בבקשות חסרות סיכוי כי הם נמצאות על שטחים ישראלים".

עם זאת, לדברי סגל, השופטים העדיפו לקבל את עמדת המדינה. "בית המשפט העליון הציע לנו למחוק את העתירה בשלב זה, בגלל שהבדואים טרם הגישו בקשות להיתרי בנייה, תוך שמירה על מלוא הזכויות שלנו לטעון בעתיד נגד הבנייה הבלתי חוקית".

לדבריו, "מאוד קשה להבין איך המדינה מאפשרת לבונים בלתי חוקיים להגיש בקשות להיתר בנייה במקום שאין סיכוי אפילו נמוך להכשיר את המבנים. ההתנהלות של המדינה תמוהה במיוחד אחרי שראינו שבית המשפט קבע שאת חאן אל-אחמר אפשר להרוס ולמרות זאת המדינה לא הורסת, מה הפלא שהמדינה מנסה גם כאן לדחות את הקץ".