"אני פמיניסטית ליברלית ברוח ההלכה"

עידית סילמן לא משווה את עצמה לאיילת שקד אבל כן באה לפרוץ דרך. "צריכים לקדם את הנשים לקדמת הבמה".

בני טוקר , כ"ז באדר תשע"ט

עידית סילמן
עידית סילמן
צילום: ללא קרדיט

האישה הראשונה ברשימת איחוד מפלגות הימין, עידית סילמן, לא הופתעה כשהועדה הציבורית של הבית היהודי פנתה אליה עם פרישתה של יפעת ארליך וביקשה ממנה להצטרף לרשימה.

"כשהתקשרו אליי ביום חמישי קיבלתי את הבקשה באהבה גדולה, שמחתי כל הזמן על היבחרו של הרב רפי פרץ שהתקשר אלי וביקש שאצטרף", היא מספרת בראיון לערוץ 7.

סילמן מוכרת היטב בקרב פעילי הבית היהודי כמי שפועלת לקידום נשים, "אני פעילה בנישה המפלגתית פוליטית מזה שנים, ונמצאת מעל שש שנים בפורום הנשים של הבית היהודי ומשמשת חברת הועד המנהל של המפלגה".

"בתחום העשייה הציבורית חברתית עסקתי בקידום נשים וייצוג נשים, כמו גם בסוגיות בריאות והשבת הבנים הביתה. אני חברה במטה להשבת הבנים מזה כשנה וחצי. במפלגה הכירו לי את שמחה ולאה גולדין וחשבנו יחד איך לעזור להם כי זה יכול לקרות לכל משפחה וצריך שתהיה ערבות הדדית", היא מוסיפה.

סילמן אינה מכחישה שהיא מייצגת את הזרם הלא חרד"לי של הציונות הדתית. "אני באה מתוך פמיניזם נשי הלכתי, ליברלית יותר ופתוחה יותר וזה היופי של הציונות הדתית שיודעת להכיל את כולם ולייצג את כולם. יש לנו בבית היהודי גם את הפורום החילוני ואת הדרוזים ואנחנו גאים להיות במקום שיכול להכיל את כל הדגלים הללו".

היא מתנגדת לניסיון להציגה כמי שנכנסת לנעליה הגדולה של איילת שקד, "כל ייצוג ברשימה בכנסת הוא משמעותי וחשוב, באתי לעשות את הטוב ביותר ואני לא משווה את עצמי לאף אחד. אני באה עם החוזקות שלי ומקווה להיות שליחה נאמנה לכל העשייה הזאת. יש לי שאיפות להצליח, להוביל ולנצח. היינו באותה מפלגה עם נפתלי איילת ושולי, הם סימסו לי ובירכו אותי, אבל אין לי איתם היום קשר יום יומי".

כאישה הראשונה באיחוד מפלגות הימין אין לה שום חשש משיתוף פעולה או מאבק מול נשות השמאל סתיו שפיר ושלי יחימוביץ', "פגשתי אותן בשבוע שעבר בפרויקט של אחד העיתונים לרגל יום האישה הבינלאומי. היה לי קשר עם הרבה מהן גם קודם לכן. פעלנו יחד בקואליציית הנשים לקידום נושאים רבים. הסטיגמה שעשייה חברתית נשית זה שמאל - אינה נכונה. הקמנו יחד פורום נשים בין מפלגתי לעשייה משותפת כדי לקדם נשים בזירה הארצית לקראת הבחירות המוניציפאליות וכעת לקראת הבחירות הארציות. הרצון לייצוג נשי ושיווין מיגדרי נוגע לכולנו. אנחנו כמובן מביאות את הזווית הדתית ציונית ערכית לפורום הזה".

סילמן, שהיתה מנהלת השיווק של קופת חולים כללית, מתכוונת לעסוק בכנסת גם בנושאי בריאות ושיווין הזדמנויות. "הצפיפות בבתי החולים והמחסור בבתי החולים בפריפריה יעסיקו אותי. כמו גם מתן שיוויון הזדמנויות להצלחת בני הנוער וסיוע לעמותות ולמגזר השלישי".