עוקץ צרפתי - מהיאכטה באשדוד

המשטרה עצרה שלושה שהתחזו לגורמים בממשל הצרפתי והצליחו להוציא מארגונים מיליוני אירו בהבטחה לפעול לשחרור אזרחים שנפלו בשבי דאעש

בן שאול , כ"ח באדר תשע"ט

יאכטה
יאכטה
צילום: אייסטוק

חוקרי יחידת לה"ב 433 הובילו למעצר שלושה ישראליים שהתחזו לגורמים בממשל הצרפתי והצליחו להוציא מארגונים צרפתיים מיליוני אירו בהבטחה לפעול לשחרור אזרחים שנפלו בשבי דאעש. הסיפור נחשף הבוקר לראשונה על ידי אלי סניור ב'ידיעות אחרונות'.

על פי החשד, השלושה פעלו מיאכטה שעוגנת במרינה באשדוד ומדירה בנתניה. עד כה נעצרו שלושה מאנשי הכנופייה, שהצליחו להפיל בפח ארגונים בצרפת בתואנה שהם מנסים להביא לשחרור חיילים צרפתים שנפלו בשבי דאעש בסוריה ובמלחמה במאלי כששהם מתחזים לשר החוץ ולשר הביטחון של צרפת. בדרך זו הם הוציאו במרמה ממספר ארגונים ועמותות סכום של כ-10 מיליון אירו.

ביחידת לה"ב 433 פתחו כאמור בחקירה בעקבות פניית משטרת צרפת. שם הקוד לחקירה: "עוקץ הפרזידנט".

הצרפתים הצליחו לזהות כי בסיס הפעילות של מבצעי ההונאה הוא בישראל, אבל לא ידעו לזהות את חברי הכנופייה.

בהמשך התברר כי שלושת החשודים, בעלי אזרחות צרפתית וישראלית, שכרו מספר דירות בנתניה, ומחזיקים ברשותם גם יאכטה בנמל אשדוד.

כאשר החלו לעקוב אחריהם התברר כי השלושה ביצעו הונאה מושלמת, תוך שהם פורטים על עצב רגיש בחברה הצרפתית: גורלם של החיילים שנפלו בשבי ארגוני טרור.

השיטה עבדה באופן מושלם. לראשי הארגונים נאמר כי בגלל החשש של ממשלת צרפת לקיים דיאלוג ישיר עם ארגוני טרור ולשלם להם דמי כופר - הם פנו אליהם על מנת שהם יעבירו את הכסף לחוטפים. בזה אחר זה נפלו בפח ארגונים שונים בצרפת, ועד שהתברר כי מדובר בהונאה, הצליחו הנוכלים לגרוף 10 מיליון אירו. "אתם מצילים חיי אדם, אבל חשוב לשמור על דיסקרטיות מלאה", הזהירו המתחזים. הם גם הבטיחו להחזיר את הכסף לארגון זמן קצר לאחר שהסכום המבוקש יועבר לחשבונות החוטפים בחו"ל.

בסוף השבוע נערכה פשיטה על דירה ברחוב דוד המלך בנתניה, ונעצרו שלושה מחברי הכנופייה בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובהלבנת הון. בדירה נמצאו מחשבים ומסמכים מזויפים שקשרו את השלושה להונאה. פשיטה נוספת נערכה על היאכטה שעגנה בנמל אשדוד.