בידיים של ליברמן - פרשנות

שאלת עתידו הפוליטי של ליברמן עשויה להכריע על זהות ראש הממשלה הבא. אם הוא עובר גוש הימין מובטח. ומה הפלא שנתניהו אדיש למתקפותיו

חיים לב , כ"ח באדר תשע"ט

חבר כנסת אביגדור ליברמן
חבר כנסת אביגדור ליברמן
צילום: קובי ריכטר/TPS

הסיפור האמיתי של הבחירות הנוכחיות הוא לא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, גם לא האיחוד בין בני גנץ ליאיר לפיד. הסיפור האמיתי של הבחירות הנוכחיות הוא שאלת עתידו של אביגדור ליברמן.

אם עדיין לא הבנתם, אביגדור ליברמן הוא האיש ששאלת עתידו הפוליטי עשויה להכריע על זהות ראש הממשלה הבא. אם הוא צולח את אחוז החסימה – בנימין נתניהו לכאורה צולח את מחסום ה-61 ממליצים ומרכיב ממשלה. אם הוא לא צולח את אחוז החסימה – וכפי שמאותתים כל הסקרים האחרונים – המשחק פתוח לגמרי ואפשר שהוא לא יוכרע שבועות לאחר הבחירות.

זו הסיבה שלאחר שנתניהו סיים את מלאכת ההרכבה בתוככי הרשימה הדתית המשותפת והבטיח את צליחתה את אחוז החסימה, הוא דואג לעתידו של אביגדור ליברמן. ליברמן מצידו משדר ביטחון ומרגיע את בוחריו שהוא על הסוס וכי יצלח על נקלה את אימת אחוז החסימה, אבל נתניהו כלל לא רגוע.

אתמול דווח ב'כאן 11' כי ראש הממשלה הורה שלא לפתוח מטה ליכודי במגזר הרוסי וכדי לאפשר לליברמן למקסם קולותיו במגזר. הדבר מצביע על כך שלמרות מה שמיוחס לאביגדור ליברמן ויכולותיו הארגוניות יוצאות הדופן ביום הבחירות - ראש הממשלה אינו מוכן לקחת שבויים. לא מוכן לסכן את גוש הממליצים שלו העומד על חודם של מנדט-שניים לכאן או לכאן.

אין יום שליברמן לא הולם בנתניהו בכנסי בחירות פנימיים אודות מה שהוא מכנה 'כניעתו לחמאס' ו'מדיניותו הרופסת של נתניהו בזירת הביטחון'. אין יום שהוא לא מנסה לאגף אותו מימין. אך נתניהו ממלא פיו מים ואינו משיב מלחמה שערה. אדרבה, אומר נתניהו בשיחות סגורות, שיכה בי, ימקסם כוחו במגזר הרוסי, יקח קולותיו והעיקר שיעבור את אחוז החסימה.

באותה מידה מתייחס נתניהו ליו"ר הימין החדש השר נפתלי בנט. למרות שכרגע נדמה כי בנט צולח על נקלה את אחוז החסימה, ביום פקודה, בצל קריאות השבר של נתניהו ביומיים האחרונים לפני הבחירות, לא ברור כמה מבין מצביעיו הפוטנציאליים של בנט ושקד יישארו שם. כך שלפחות לפי שעה נתניהו אינו ממהר להשיב לכל מתקפה של בנט, חריפה ככל שתהיה. נתניהו לא יכול להרשות לעצמו ליכוד חלש, אך באותה מידה לא יכול להרשות לעצמו שבנט וליברמן לא יעברו את אחוז החסימה.

לאחרונה מושמעים קולות מהגזרה החרדית המייחלים לליברמן שלא יעבור את אחוז החסימה ובשל התבטאויותיו נגד ההנהגה החרדית והחקיקה החרדית בכנסת האחרונה. אלו איחולים שמוטב היו שלא נאמרו שכן הם כורתים את הענף עליו הם יושבים: ללא ליברמן כלל לא מובטח שהחרדים ישבו בקואליציה הבאה שתונהג בידי האיש שיצליח לצלוח את הגוש החוסם שיוצב על ידי שני צידי המתרס.