איגוד הכדורסל יוזם: נבחרת שומרת שבת

לראשונה בהיסטוריה של הכדורסל הישראלי תוקם נבחרת שומרת שבת שמיועדת לשחקנים דתיים. המטרה: לא לפספס את הכישרונות הצעירים

נרי וייס , כ"ט באדר תשע"ט

פיני גרשון. נבחרת שומרת שבת
פיני גרשון. נבחרת שומרת שבת
צילום: פלאש 90

זה זמן רב שבהיכל הספורט העירוני זיסמן שברמת גן מתקיימים בשקט בשקט מבחנים לנבחרת כדורסל מיוחדת במינה - נבחרת שומרת שבת.

מי שאחראי על המבחנים הוא לא אחר מאשר מאמן מכבי ת"א לשעבר ומי שמשמש כיום כמנהל המקצועי של איגוד הכדורסל, פיני גרשון.

גרשון עורך לילדים שמגיעים לאולם הרמת גני, מבחני כושר ויכולת, כשנבחרת זו מיועדת להיפתח בשתי קבוצות גיל שונות - 13-14 ו-15-16.

מדובר בהיסטוריה לא קטנה עבור השחקנים הצעירים הדתיים שבמשך שנים נאלצו לשחק בליגות הנמוכות והחצי מקצועניות ובודדים אלה שהצליחו להשתלב בליגת העל, כשעל אף העובדה כי משחקים אינם מתקיימים ביום שבת, אימונים רבים נערכים ביום המנוחה הקדוש.

ב'ישראל היום' מפרסמים הבוקר (רביעי) כי הסיבה שעומדת מאחורי יוזמת האיגוד היא ההבנה שישנם כישרונות רבים במגזר הדתי שיכולים לתרום לכדורסל הישראלי ומפספסים בשל רצונם לשמור את קדושת השבת.

יתירה מכך, על פי חשיפתו של יעקב מאיר, לאחרונה ביקשו מאמני הנבחרות הצעירות של ישראל לזמן מספר שחקנים דתיים מוכשרים המשחקים בליגות הנמוכות, אך לבסוף נאלצו לוותר על זימונים אלו מאחר שחלק גדול מהאימונים של הנבחרות לאורך העונה מתקיימים בשבת.

לדברי האיגוד, המטרה הסופית של הקמת שתי הנבחרות שומרות השבת הינה לשלב את השחקנים הדתיים בנבחרת הקדטים של ישראל וכן בנבחרת שכבת גיל הצעירה יותר, עד גיל 15.

מי שיאמן את הנבחרת החדשה יהיה חנן הירשוביץ', שבקיץ סיים את תפקידו בשלוש שנים האחרונות כמאמן מכבי הוד-השרון וגם משמש האחראי לכדורסל בעיר גבעת שמואל. כעת נמצאת הנבחרת בשלב המיונים, והמטרה היא להגיע ל-15 שחקנים בכל אחת משתי קבוצות הגיל, כאשר לפני מספר ימים נערך האימון הראשון אותו העביר גרשון ואליו הגיעו שחקנים דתיים מצטיינים מכל רחבי הארץ.

לאחר שייבחרו השחקנים הם יתכנסו אחת לשבועיים באולם זיסמן ברמת גן ויעברו אימונים תחת הירשוביץ', חובש כיפה בעצמו. בהמשך מתוכננים השחקנים הצעירים להשתתף גם בטורנירים בחו"ל שיתקיימו כמובן בימות החול ולא בשבת ואף עשויים לקיים משחקי אימון נגד מחלקות נוער בישראל, בדומה למה שעושות כל נבחרות ישראל הצעירות במהלך השנה.

כאמור, מי שמפקח על הפרויקט, שנמצא כעת בשלב הפיילוט שלו, הוא פיני גרשון, המנהל המקצועי של איגוד הכדורסל. באיגוד הכדורסל סיפרו על היוזמה הנהדרת כשאמרו: "לא רצינו לפספס כישרונות שיכולים לעזור לנבחרות ישראל".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il