לא לפסילת בל"ד, לא לפסילת בן ארי

פרופסור אביעד הכהן, אשר התנגד בעבר לפסילת בל"ד, אומר כי, "למרות עמדותיו הגזעניות והמתועבות אין לפסול את בן ארי".

ערוץ 7 , כ"ט באדר תשע"ט

פרופ' אביעד הכהן
פרופ' אביעד הכהן
צילום: חזקי ברוך

פרופ' אביעד הכהן, נשיא "המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט" מתבטא בחריפות נגד מיכאל בן ארי ואנשי עוצמה יהודית אך בכל זאת קורא שלא לפסול את התמודדות בן ארי לכנסת.

הכהן אמר כי, "למרות עמדותיו הגזעניות והמתועבות אין לפסול את בן ארי. אני סולד מתפישתם הגזענית המתועבת של אנשי עוצמה יהודית ואיאבק בכל כוחי ובכל מאודי נגדן. זו לא עוצמה ובוודאי לא יהודית ואנטי דמוקרטית בעליל. אך יש להיאבק בה בשוק הדעות ולא באמצעות פסילת מועמדותם שרק תביא להעצמת תפיסתם המעוותת".

הוא הוסיף, "כל עוד אין 'סכנה קרובה לוודאי' שעמדתם הגזענית תביא לפגיעה ממשית בנפש, וסכנה כזו לא הוכחה, יש להיאבק בהם במישור הפוליטי, החברתי והחינוכי ולא באמצעות פסילתם".

בעבר, היה פרופ' הכהן כמעט היחיד בוועדת הבחירות המרכזית שהתנגד לפסילת בל"ד מלהשתתף בבחירות. למרות ש-30 חברי הוועדה תמכו בפסילה (וביניהם נציגי מפלגת העבודה) הצביע הכהן נגד הפסילה, ועמדתו נתקבלה לימים ע"י ביהמ"ש העליון שביטל את החלטת ועדת הבחירות לפסול את בל"ד.

"חופש הביטוי והזכות לבחור ולהיבחר", אמר פרופ' הכהן, "הן זכויות יסוד במשטר דמוקרטי, ויש לצמצמן רק במקרים קיצוניים ביותר. זה לא המקרה שלפנינו. אמשיך להיאבק בכל דרך אפשרית בעמדות המתועבות הפסולות והגזעניות של עוצמה יהודית, אך פסילת השתתפותם רק תהפוך את אנשיה ל'קדושים מעונים' ותוסיף להם תומכים".