העבודות הסתיימו: נפתח מדרחוב "השער החדש" בעיר העתיקה בירושלים

השער החדש יהפוך לשער כניסה נוסף עבור התיירים והמבקרים במקום. הרחוב היוצא ממנו הפך למדרחוב ססגוני המשלב מסחר ותיירות.

ערוץ 7 , כ"ט באדר תשע"ט

ציר תיירות מרכזי. מדרחוב השער החדש בירושלים
ציר תיירות מרכזי. מדרחוב השער החדש בירושלים
צילום: אלון בוסקילה

'השער החדש', שנפתח ב-1889 בחומות העיר העתיקה בירושלים במטרה להקל על תושבי העיר העתיקה והתיירים במקום, עבר בשנה האחרונה שדרוג תשתיתי וחזותי, וייפתח היום בשנית כשער כניסה מרכזי נוסף לעיר העתיקה המוביל למדרחוב המשלב מסחר ותיירות.

הרשות לפיתוח ירושלים, משרד ירושלים ומורשת, משרד התיירות, עיריית ירושלים והביטוח הלאומי, חברו יחד לעבודת שדרוג זו, שעלותה כ-11 מיליון שקלים.

השער החדש והרחוב היוצא ממנו מהווים ציר תיירות מרכזי לכל באי העיר העתיקה, ובפרט הרובע הנוצרי והאתרים ההיסטוריים שסביבו. אולם עם השנים, התשתיות במקום התבלו, המסחר לא תאם את צרכי התיירות, ומבקרים רבים ויתרו על הכניסה דרכו. עבודת השיקום והשיפוץ מאפשרת ציר גישה נוסף לעיר העתיקה, ומשפרת את התנועה במרחב ואת היכולת של המרחב להכיל את כמות התיירים הרבה.

במסגרת הפרויקט, בוצעו עבודות פיתוח, שיקום ושימור נרחבות. שופצו החזיתות המסחריות של החנויות ובתי הקפה, במקום הוצבה תאורה חדשה ומעוצבת, אשר תאיר את המבנים ואת המרחב הציבורי. הוסדרה תנועת כלי הרכב והמרחב הציבורי הוטה לטובת הולכי הרגל. בנוסף, שוקמו תשתיות הביוב, המים, התאורה והחשמל, הוחלף הריצוף ובוצעו עבודות נגישות להתאמת הרחוב והריצוף בו לבעלי מוגבלויות. כמו כן, נפתח חניון חדש שמותאם לציבור הרחב ולבאי האזור.

בתי העסק ברחוב מגוונים. ביניהם ניתן למצוא את "הבר של ג'וני"-בין הברים היחידים בעיר העתיקה, חנות הקרמיקה הארמנית המובילה "ג׳ורג׳ סנדרוני" ו"בינת אל בלאד" בית אוכל שהוא מיזם חברתי קולינארי להעצמת תושבות העיר העתיקה.

מדרחוב השער החדש
צילום: איתי מוניקדם


שר ירושלים ומורשת, ח"כ זאב אלקין אמר כי, ״אנחנו במשרד ירושלים ומורשת ממשיכים לקדם פרויקט לאומי של שינוי פני העיר העתיקה והפיכתה לפנינת התיירות וכרטיס ביקור של מדינת ישראל לכל הבאים בשעריה. 'רחוב השער החדש' המחודש יהפוך לאחת הכניסות הראשיות והססגוניות לעיר העתיקה ויתרום תרומה גדולה לקידום התיירות והמסחר בעיר העתיקה."

שר התיירות, ח"כ יריב לוין אמר, ״מדרחוב השער החדש הוא פרויקט עם משמעות תיירותית חשובה, אשר ישפר באופן דרמטי את תנועת התיירים במקום ויעניק להם חוויה תרבותית נהדרת. התיירות לישראל בכלל ולירושלים בפרט נמצאת בשיא של כל הזמנים ואנו ממשיכים לשפר את חווית התייר ואת האפשרויות הרבות שיש לו ליהנות מכל מה שיש לישראל להציע. אני משוכנע שהפרויקט החדש יהיה אבן משיכה לתיירים ומבקרים רבים ואני מברך את כל העוסקים במלאכה.״

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון בירך "אני מברך על פתיחתו של מדרחוב השער החדש, זהו עוד קטע בעיר העתיקה שפותח והוסדר לטובת מבקרי ותושבי האזור. עיריית ירושלים שמה לה למטרה עליונה את הנגשת העיר העתיקה למבקרים ואנו נמשיך להנגיש עוד פרויקטים רבים בכל רחבי העיר לטובת המטרה. מדרחוב השער החדש יהפוך במהרה לאזור תיירות תוסס, מושך ואטרקטיבי"

אייל חיימובסקי, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים הוסיף "תכנית 'מדרחוב השער החדש' מהווה את אחד מהפרויקטים הפיזיים המרכזיים באגן העיר העתיקה. ראינו חשיבות רבה בשדרוג המרחב הציבורי וצירי התנועה במקום, ובתכניות הפיתוח נדרשנו לרגישות רבה והתאמה לצרכים השונים. ירושלים מהווה חלוצה בכל הקשור להנגשת העיר העתיקה לאנשים בעלי מוגבלויות, תהליך מורכב בבסיסו באזור העתיק. גם בפרויקט הנוכחי שמנו דגש בתכנית הפיתוח על מרכיב הנגישות, בנוסף לפיתוח החזותי והתשתיתי".

עו"ד יצחק סבטו, מנהל קרנות הביטוח הלאומי: "זהו נדבך נוסף של אפשרויות חברתיות לילדים ואנשים עם מוגבלות מכלל גווני החברה בפיתוח וסיוע של קרנות הביטוח הלאומי. אפשרויות לחוות תיירות, היסטוריה ומסחר כמו כל אדם במדינת ישראל. 'השער החדש' הוא גם שער סימבולי של שוויון חברתי חלוץ ופורץ דרך בעולם הנגישות בקרב אתרים היסטוריים בארץ ובעולם ואנו גאים להיות שותפים בו."

פרויקט מתחם השער החדש הינו חלק נוסף בתכנית רב שנתית של פיתוח העיר העתיקה, וכוללת את פיתוח התשתיות ושיפור הגישה והתנועה בעיר העתיקה. השער החדש נמצא בצפון-מערב העיר העתיקה ומבין 7 השערים הפתוחים בחומה הוא הקרוב ביותר לרובע הנוצרי. בלב הרובע נמצאת כנסיית הקבר ומתחם המוריסטאן וסביבם אתרים היסטוריים רבים. מלבד התושבים והסוחרים, מגיעים אל המקום מטיילים ותיירים רבים, הבאים לקנות בשווקים הצבעוניים ומתחמי המסחר הידועים, ולהתארח בבתי המלון והאכסניות במקום.