השיח הציבורי כיום לא מעיד דבר על המציאות הישראלית

תקופת הבחירות מציבה בפני הורים ומחנכים אתגר משמעותי: כיצד לתווך עבור צעירים את הפרשנות לשיח הפוליטי חסר הפרופורציות.

נעה זינגבוים , כ"ט באדר תשע"ט

שפיר ובן גביר מתעמתים בועדת הבחירות
שפיר ובן גביר מתעמתים בועדת הבחירות
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

תקופת בחירות היא תקופה סוערת. קצב האירועים נע במהירות מדהימה והכוכב העולה של חדשות הבוקר עלול להיות המפסיד הגדול של מהדורות הערב. כל שיחה חברית בנושאים פוליטיים במקומות העבודה או בפורומים משפחתיים עלולה להתדרדר במהירות לוויכוח עיקש הכולל ציניות במקרה הטוב ובמקרה הרע יכלול צעקות ועלבונות על בסיס אישי.

בעוד האדם הבוגר מסוגל להפעיל מערכת סינון תודעה סלקטיבית ולהבין שגם בעת שהשיח הפוליטי חוצה גבולות הרי שהוא משקף תקופה לא נורמלית של מערכת בחירות שאינה מעידה כלל על ימי שגרה, אך לבני נוער קשה יותר לבצע את אותה הבחנה. תקופת הבחירות והשיח הציבורי המגיע בצידה מציבה בפני הורים ומחנכים אתגר משמעותי כיצד לסייע לתווך עבור אותם צעירים את הפרשנות לשיח הפוליטי חסר הפרופורציות ולהסביר להם כיצד להבחין בין מחלוקת פוליטית עניינית ובין שנאת האחר כי הוא חושב אחרת ממני.

השאלה הנשאלת היא כיצד בתוך סבך הגימיקים והספינים המאפיין את השיח הרדוד והשטחי ברשתות החברתיות ובאמצעי התקשורת המרכזיים, נוכל לחנך את ילדינו להבדיל בין עיקר לתפל וללמד את נוער העתיד לשיח ראוי ומכבד.

ראשית, חשוב לזכור כי רכישת מיומנות לקיומו של שיח מכבד, מתגבשת ומתורגלת במשך שנים ולא ניתן ליצור אותה יש-מאין ביום אחד. כאשר מקיימים מעגלי שיח קבועים בהם מאפשרים לצעירים להתווכח ולהביע דעות שונות תוך כבוד הדדי, ניתן לייצר אווירה מאפשרת ומכבדת גם במהלך תקופת הבחירות הסוערת.

במשפחות רבות בהן קיים שיח פוליטי ענף ומכבד ניתן לראות אפשרות הכלה של מגוון דעות, כאשר הדבר מתאפשר בעיקר בזכות חינוך מכיל ומכבד שבנוסף מייצר את התנאים לפיתוחן של דעות מבוססות ועצמאיות.

למורים חשוב לומר כי לימודי האזרחות מהווים קרקע פורייה לקידום שיח פוליטי ראוי ומכבד מכיוון שהשיעורים מקנים לתלמידים ולתלמידות את היכולת להבין לעומק את העובדות והדרכים בהם הפוליטיקה עובדת. הבנת העובדות והצבתן לפני רגשות, מחשבות ופרשנויות מאפשרת שיח מתון ופחות נוקשה וסגור שמונע בעיקר על ידי הרגשות העזים שהנושאים הפוליטיים מעוררים בנו, מבלי יכולת להסתכל על הדברים ממבט פרספקטיבי ונטול פניות.

דוגמה אישית חשובה תמיד, במיוחד כשהצעירים מקשיבים לנו כל הזמן ומאמצים את דפוסי ההתנהגות שלנו, במודעות או שללא מודעות. רצוי שנביע דעותינו ומחשבותינו על סדר היום בצורה נאותה וברורה גם בשיחות הסלון או בחדר המורים, כשנקודת המוצא צריכה להיות שתמיד מקשיבים לנו ומנסים ללמוד מאתנו.

גם כאשר אנו פוגשים מועמד או מפלגה עם דעות פוליטיות מנוגדות לתפישת עולמנו רצוי שלא להתבטא עליהם בצורה קיצונית וחסרת פרופורציות כאילו הם "קץ הדמוקרטיה" או "אויבי הציבור". ראוי שנלמד את הצעירים להבין שאחרי השיח הפוליטי והדיון הנכון והצודק, מרבית חברי הכנסת פועלים כשליחי ציבור נאמנים שמטרתם היא להפוך את המדינה למקום טוב יותר ואינם אנשי אופל.

זר פרחים בצבע אחד הוא משעמם, ככל שיש מגוון רב יותר של צבעים וצורות, כך איכותו של הזר ויופיו רק עולים. כך גם בדעות, המגוון האנושי של הציבור הישראלי הוא הברכה של מדינת ישראל ובדיוק בגלל זה בבוקר שלאחר יום הבחירות יפציע יום חדש ובו נמשיך לחיות ולעבוד יחד.

נמשיך לפעול יחד לא רק מכיוון שהחזון הציוני של מדינה ישראל גדול מכל מפלגה כזו או אחרת, אלא גם ובעיקר בשל העובדה הפשוטה כי בכל הנוגע לחיבור בין הקבוצות השונות בעם ישראל השלם תמיד יהיה גדול מסך חלקיו.

נעה זינגבוים היא יועצת ורכזת תחום טיפול בישיבת אלוני הבשן מבית 'רוח הגולן'