אחרי 79 שנים: לוחם ההגנה זכה להכרה

לאחר 79 זוכה מנחם מנדל פריבס להכרה משמעותית והקדשת אודיטוריום בקמפוס היכל שלמה של מכללת הרצוג על שמו

ערוץ 7 , כ"ט באדר תשע"ט

מנחם מנדל פריבס
מנחם מנדל פריבס
צילום: באדיבות המשפחה

נדמה שסיפורו של מנחם פריבס ז"ל גיבור יהודי, כמעט ולא זכה לאזכור בין דפי ההיסטוריה הישראלית המתחדשת, אתמול (שלישי) הוא זכה להכרה משמעותית ועל פעולותיו והקרבתו בתקופת המנדט הבריטי.

בשנת 1940 כחלק ממדיניות הספר הלבן, פרסם השלטון הבריטי בארץ ישראל בחודש אדר א' ת"ש, (פברואר 1940) את "תקנת העברת קרקעות" שהגבילה מכירת קרקעות ליהודים בארץ ישראל. היישוב העברי התנגד לכך בכל תוקף, במחאות, הפגנות ושביתה כללית. במהלך השביתה, נדרשו מסעדות, בתי קולנוע ומקומות בידור אחריהם לסגור את דלתותיהם כמחאה על התקנות.

באותם ימים היה בחור צעיר בן 17 בלבד בשם מנחם מנדל פריבס, מנחם נולד בפולין ב-ב' במרחשוון תרפ"ג בן בכור לחיים יהודה לייב ולמוסיא פריידה פריבס.

מנחם עלה לארץ עם משפחתו בשנת תרצ"ג (1933). מנחם החל את לימודיו בבית המדרש למורים 'מזרחי' לימים המכללה למורים ע"ש רא"ם ליפשיץ שהתאחדה עם מכללת הרצוג, המכללה לחינוך הגדולה ביותר בחמ"ד.

הוא היה תומך נלהב בהתיישבות היהודית המתחדשת בארץ ישראל, והקריב את חייו למען הערכים שבהם האמין.

במוצאי שבת כ"ב באדר א' ת"ש עלה מנחם פריבס, כנציג ארגון "ההגנה", על בימת בית הקולנוע הירושלמי 'עדן' שהפר את השביתה, ונשא נאום נרגש בניסיון לשכנע את בני עמו להצטרף למחאה ולצאת מאולם הקולנוע.

הוא נגרר מן האולם והוכה בראשו באלות באכזריות בידי השוטרים הבריטים שהוזעקו למקום, ולמרבה הצער – עם הוריו לצד מיטתו – נפטר מפצעיו לאחר שלושה ימים בכ"ד באדר א' ת"ש. במסע הלווייתו השתתפו רבבות מתושבי ירושלים.

ההודעה על פטירתו של מנחם פריווס ז"ל
צילום: מתוך העיתון הגה

הרבנים הראשיים באותם ימים, בן ציון מאיר חי עוזיאל זצ"ל ויצחק אייזיק הלוי הרצוג זצ"ל, ואישי ציבור ירושלמים אחרים הספידו את הגיבור הצעיר בטרם הובא למנוחות בהר הזיתים.

אתמול נערך טקס אזכרה מיוחד לזכרו של מנחם מנדל פריבס. משפחתו הקדישה את האודיטוריום המפורסם בקמפוס היכל שלמה לזכרו ולזכר מעשה ההקרבה שלו.

הרב פרופ' יהודה ברנדס אמר בטקס לזכרו: "מכללת הרצוג רואה זכות גדולה בהענקת מקום של כבוד לצעיר גיבור שכזה, במקום בו מכשירים את מורי ישראל להיות חוד החנית של מערכת החינוך ופועלים להפצת מורשת היהדות בארץ ובעולם כולו".

משפחתו של מנחם מנדל פריבס ז"ל עם הנהלת מכללת הרצוג
צילום: יח"צ