הטעויות של טראמפ מול קים

ארה"ב וצפון קוריאה חוזרות לימי המשבר וחילופי האיומים. פרופ' שילוני: טראמפ עשה שתי טעויות קריטיות במגעים עם מנהיג צפון קוריאה.

שמעון כהן , כ"ט באדר תשע"ט

פגישת טראמפ-קים בוייטנאם
פגישת טראמפ-קים בוייטנאם
צילום: רויטרס

טעויות שחכם לא היה נכנס אליהן. שילוני

ארה"ב מזהירה את צפון קוריאה מהמשך פיתוח תכניתה הגרעינית. האזהרה הזו נשמעת זמן קצר לאחר כישלון הפסגה בין מנהיגי שתי המדינות, פסגה אמורה הייתה להוביל להפחתת הסנקציות נגד צפון קוריאה בתמורה להפסקת תכנית הגרעין שם.

על היחסים המתוחים בין שתי המדינות שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם פרופ' בן עמי שילוני, מומחה לאסיה איש האוניברסיטה העברית, ולטעמו לא נכון להטיל את האשמה על הסלמת יחסי שתי המדינות דווקא על מנהיג צפון קוריאה אלא דווקא על הטעויות שעשה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בניסיונותיו לגשר על הפערים בין המדינות. להגדרתו של פרופ' שילוני "נשיא ארה"ב נפל למלכודת שאיש חכם צריך היה להבחין בה".

את המלכודות שכהגדרתו נפל אליהם טראמפ מחלק שילוני לשתיים: "הוא חשב שפגישה תפתור את הבעיה. אולי הוא חושב כך גם לגבי המזרח התיכון ואחר כך הדרגים המקצועיים יסבכו אותו".

שילוני מבהיר כי בבניית יחסים על בסיס קשר ישיר בין מנהיגי המדינות מבלי להסתמך על עבודה מקדימה של דרגים נמוכים יותר היא מתכון לכישלון שכן "כל אי הבנה בין המנהיגים תגרום לקרע, בעוד אי הבנה בין פקידים לא חייבת להביא לקרע. כך היה בהסכמי שלום שהיו בעבר, קודם היו מגעים נמוכים שגיבשו את הכללים והמנהיגים הגיעו לאחר מכן. מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה נפגשו עם הרצונות של כל אחד וכשהתברר שהפערים גדולים השיחות קרסו".

"המלכודת השנייה הייתה שטראמפ התרשם מאישיותו של קים כאדם הגון שממלא את הבטחותיו, ולא שם לב לכך שבעבר הוא הפר הבטחות ומצא דרכים לעקוף את מה שהיה צריך לעשות. יש כאן עניין מול אדם נוכל שאינו מוכן לוותר על דבר חשוב כמו נשק גרעיני, שהוא תעודת הביטוח היחידה של צפון קוריאה לשרידות המשטר שם. בלי הנשק הזה ספק אם המשטר שם היה מחזיק מעמד וספק גדול אם צפון קוריאה הייתה מחזיקה מעמד מול מתקפה מדרום בחסות אמריקאית".

לטעמו של פרופ' שילוני "תמימות גדולה הייתה לחשוב שצפון קוריאה תוותר על תעודת הביטוח שלה". הוא מזכיר כי "עוד לפני המשבר צפון קוריאה החלה בשיקום מתקן לשיגור טילים. קים הבטיח לטראמפ שיקפיא את פיתוח הטילים, המסוכנים לא פחות מהנשק עצמו, אבל מסתבר שכבר כמה ימים הם משקמים את המתקן שלהם".

האם טראמפ תמים כל כך? בעיני פרופ' שילוני התשובה בהחלט חיובית. "הוא די תמים וגם סומך על עצמו. הוא חושב שיחסים בין מדינות הם כמו בין חברות כלכליות, שם מספיקה פגישה בין מנכ"לים".

להערכתו של שילוני לגישתו זו של טראמפ עשויה להיות השלכה גם לישראל ולסכסוך במזרח התיכון. "אנחנו יכולים להגיע למסקנות גם לגבי פעילותו במזרח התיכון. התכנית שהוא מתכוון להציג בקרוב בושלה למעלה וספק גדול אם הוא חשב על כל הקשיים והרגישויות של כל העמים באזור. ישראל לא תוכל לקבל תכנית שתהווה סיכון לקיומה".

בדבריו לא שולל פרופ' שילוני את ההערכה לפיה הכישלון מול צפון קוריאה והרצון להשיג הישג מדיני גדול בטרם הבחירות יוביל את טראמפ ללחוץ על ישראל לקבל את הצעתו המדינית, על אף שהכנתה של זו לא כללה ניתוח של כל מכלול המורכבויות האזוריות המתאימות לישראל ולמזרח התיכון.

לזאת הוא מוסיף ומעיר כי ליוזמות המדיניות מול צפון קוריאה יכול להיות גם מניע אישי של טראמפ, "במהלך הזה יש גם מניעים פנימיים של החקירות שטראמפ נמצא בהן. הן מעיקות עליו וחשוב לו להשיג הישג משמעותי מול צפון קוריאה. כעת דעת הקהל האמריקאית תהפוך ביקורתית יותר כלפי הנשיא. מסתבר שאמביציה גדולה מדי לא רק עשויה לקדם את המנהיג אלא גם להפיל אותו".

על התגובה הצפויות כעת בצפון קוריאה לכישלון הפסגה ולאיומים האמריקאיים הנוכחיים הוא אומר: "הצפון קוריאנית ביקשו לבטל את הסנקציות הכבדות, כי הכלכלה שלהם קורסת. הם מדינה ענייה מאוד והאוכלוסייה שם משלמת על השיגעונות של המנהיגים. הנשק האמריקאי הוא החרפת הסנקציות, וכעת יחזקו אותן. ג'ון בולטון דורש כבר זמן רב להחריף את הסנקציות בטענה שצפון קוריאה מבינה רק כוח, אבל יש כאן סיכון גדול, כי אם צפון קוריאה מבינה רק כוח היא גם עלולה לתקוף מטרות אמריקאיות ביפן או בדרום קוריאה והדבר האחרון שטראמפ רוצה הוא מלחמה. אנחנו חוזרים לחילופי האיומים שהיו לפני הפגישה הראשונה בין המנהיגים. מבחינתה של צפון קוריאה מלחמה תחזק את המשטר שם. הם יטענו שהעולם המערבי כולו נגדם. זה יגביר את הלהט הלאומני פטריוטי שם ועלול להביא לחיזוק גופים אמריקאים קיצוניים שטוענים שצפון קוריאה מופלית לרעה".