בני גנץ: "מבחינתי יש לי כיפה שקופה"

הקלטות מתוך כנס פעילים פנימי של 'חוסן לישראל' מגלות את גודל הדילמה של גנץ כלפי ההתיישבות אל מול חוסר הרצון לשלוט בפלסטינים.

ערוץ 7 , כ"ט באדר תשע"ט

בני גנץ
בני גנץ
צילום: שריה דיאמנט

בני גנץ מתייחס לראשונה לסוגיות שקולו טרם נשמע בהן, בהקלטות שפורסמו בחדשות 12 מכנס פעילים סגור של מפלגת 'חוסן לישראל'.

גנץ דיבר על האסטרטגיה של מערכת הבחירות מבחינתו ואמר, "אנחנו רוצים לקחת טיפה קולות מהימין, ברור. אבל מה שהכי חשוב, הוא כמה מספר המנדטים יותר גבוה מהליכוד. לסטטוס הניצחון יש משמעות. הפרשנים מסתכלים על כמה גדול גוש הימין וכמה גוש השמאל ואני לא מזלזל בזה, אבל זה לא יכריע. העניין הוא תחושת ניצחון, אם אנחנו נבנה חזית מרכז מאוד גדול וההפרש יהיה דרמטי, לא יכול להיות ויכוח. הניצחון שלנו יהיה ברור לאנשים והם לא יוכלו להתעלם מהנתון הזה, לא מוסרית ולא פוליטית".

גנץ סיפר לפעילים שהוא מרגיש את עצמו כמסורתי, לאור העובדה שלמד בעבר באור עציון. "מבחינתי יש לי כיפה שקופה על הראש. ביום שיצאתי לפוליטיקה הייתי בבית קברות של ההורים שלי, הנחתי תפילין וחזרתי לפה. החרדים הם חלק ממדינת ישראל. אני לא נכנס למה אנשים מאמינים, אני חושב שאנחנו צריכים לדעת לחיות ביחד. לא רק אנחנו צריכים, אני חושב שגם הם. אני בעד להעצים לימוד תורה למי שצריך ואני בעד גם לשלב. בסבלנות ודו קיום אפשר לקדם את זה".

הוא הציג את הדילמה שלו לגבי ההתיישבות ביהודה ושומרון, "מאחר ואני מכיר כל מטר על הציר, כשפונים ימינה דרך ברוכין, פדואל, עלי זהב, בית אריה, עופרים, אני יודע בדיוק על מה אני מדבר. הם יגדלו שם נכדים ונינים וניני נינים וזהו", אמר.

עם זאת הוא הוסיף, "אנחנו לא רוצים לשלוט על פלסטינים ולעשות דברים שיהפכו אותנו למדינה דו לאומית. מה אפשר לעשות, לגרש אותם? בהנחה שהם חיים בתוך השטח ויש פה מיליונים, בסוף נצטרך להגיע להסדרה כלשהי, ואסור לה לסכן אותנו מבחינה ביטחונית".

"כשניבחר מרבית ההתיישבות תהיה מפותחת משמעותית ממה שהיא מפותחת כרגע, ואם זה יהיה רלוונטי נדון במה שיהיה אחר כך, וגם את זה נעביר למשאל עם. זה לא משהו שיקרה מחר בבוקר", דברי גנץ.

הוא מתח ביקורת על מפלגות הימין החדש והבית היהודי-איחוד לאומי כשאמר כי "בנט וכל מי שנמצא ימינה ממנו מסתכנים בהפיכתה של מדינת ישראל למדינה דו לאומית או ללא דמוקרטיה, אנחנו לא רוצים לא את זה ולא את זה".