מוסר כפול בעיתון של המדינה

ידיעות אחרונות התעלם ממי שהוגש נגדו כתב אישום חמור על מתן השוחד. דעה

דורון ניר צבי , ל' באדר תשע"ט | עודכן: 14:47

בקניית עיתון ידיעות אחרונות המתנחלים מממנים את משכורתו. יגאל סרנה
בקניית עיתון ידיעות אחרונות המתנחלים מממנים את משכורתו. יגאל סרנה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מספרים שכאשר עלה הכורת על היער, שוחחו העצים ביניהם וזקן העצים אמר: "אם אחד מאיתנו לא היה נותן מענפיו לבעל המלאכה, לא היה לו קת לגרזן". ככה זה, בלי שיתוף פעולה, אפילו הקטן ביותר, קשה שבעתיים לאויב לנצח את יריבו.

לצערי, במשך השנים מספקת ההתיישבות הרבה יותר מקת לגרזן, וזאת בתחומים רבים. אחד מהם הוא העסקת אזרחי האויב באופן מסיבי (גם אם בבניית ההתיישבות) או צריכה של תקשורת אשר קוראת להחרבת ההתיישבות. לדאבוננו, מתנחלים מממנים את משכורתם של נחום ברנע ויגאל סרנה, במקום לפרנס את אריאל שנבל, ניצן קידר ועוד.

בשל כך, אני מתפלא בכל פעם שאני נכנס לצרכנייה שבסמוך למקום מגוריי ורואה את דוכן המכירה של עיתוני ידיעות אחרונות אשר מוצע למכירה בכל יום שישי, ואף מתרוקן לאיטו כמעט לחלוטין עד כניסת השבת. סוג של מזוכיזם התיישבותי.

ביום שישי האחרון נחו עיניי על הכותרת העצומה של העיתון של המדינה, שנכתב בה "האישום: שוחד", אלא שאז טיפסו עיניי מספר קטן של סנטימטרים, וממש מעל ובצמוד לכותרת אני רואה את המילים הבאות "העורך האחראי: ארנון מוזס".

כן, כן, אותו נוני מוזס שנגדו מוגש (בכפוף לשימוע) כתב אישום חמור על מתן שוחד, שמו מתנוסס בגאון ובחוצפה מעל הכותרת המאשימה שמופנית נגד בנימין נתניהו, כאשר השוחד שבו מואשם נתניהו הוצע וניתן, לכאורה, על ידי נוני מוזס. אותו מוזס שישב שעות על גבי שעות עם שנוא נפשו - בנימין נתניהו - בניסיון לתפור עסקה, אשר לדעת הפרקליטות היא עסקת שוחד חמורה.

תארו לכם למשל כותרת של עיתון חשוב בארצות הברית של שנות ה-30 שאומרת "האישום: פשע מאורגן", ושני סנטימטרים מעליה כתוב "העורך הראשי: אל קאפונה". היש לכם אבסורד גדול מכך?

וחמור מכך, כל העיתונאים והפובליציסטים אשר בתוך העיתון משתלחים בראש הממשלה, בשפה מושחזת ובצדקנות, ולא טורחים לקרוא לנותן השוחד - נוני מוזס - להתפטר או לכל הפחות להשעות את עצמו מתפקידו כמו"ל העיתון וכעורכו האחראי. רק בשבת האחרונה, בקול ענות חלושה, נזכרה אחת מעיתונאיות העיתון לקרוא למוזס להתפטר, אך כמובן לא התנתה זאת בהתפטרותה שלה במקרה שלא ייענה בחיוב לקריאתה.

אלה הם מי שמתיימרים להיות מטיפי המוסר, שומרי הסף וכלבי השמירה של הדמוקרטיה הישראלית. ביניהם, אגב, יש כאלה כמו יועז הנדל שמככבים ברשימות שמתיימרות להיות נקיות ומוסריות, אבל הטהרנות שלהם רק נשמרת למצוות אנטי-ביבי. כפי שהוכח בדור האחרון בכל מיני תחנות, רוממות הדמוקרטיה בפיהם של נחום ברנע וחבריו, אך המוסר הכפול אוחז בקולמוסם.

ואם זה לא מוסר כפול אלא סתם פחד מהמעסיק זה לא פחות חמור, כי הציווי "לא תגורו מפני איש" הוא לענ"ד הציווי החשוב ביותר לעיתונאים, שופטים, פרקליטים וכדומה, ואם אותו הם לא מקיימים אזי כדאי מאוד לכולנו שיחזירו את המפתחות וילכו הביתה.