ונצואלה בעלטה לאחר שרשת החשמל קרסה

תושבי וונצואלה שרויים בחשיכה לאחר שרשת החשמל קרסה בכל רחבי המדינה. הנשיא מדורו מאשים: זהו ניסיון אמריקאי להפיל המשטר

בן שאול , ג' באדר ב תשע"ט

מאשים את ארה"ב. נשיא ונצואלה
מאשים את ארה"ב. נשיא ונצואלה
צילום: רויטרס

אחרי שהתרגלו להסתדר עם היצע נמוך מאוד של מוצרי צריכה בסיסיים ומחסור קבוע במזון, מתחילים תושבי ונצואלה להתרגל כעת למצב חדש: חיים ללא חשמל.

בשלושת הימים האחרונים הושבתו כמעט כל תחנות הכח של ונצואלה בזו אחר זו. אתמול דווח כי שלוש מהן אף עלו באש, מסיבה שאינה ברורה.

יתכן שהניסיון לייצר יותר חשמל בתחנות הפעילות גרם לעומס כבד שהביא לשריפת הטרנספורמטורים, ויתכן שהיו אלו מתנגדי המשטר שדאגו לחבל ברשתות החשמל במטרה להגביר את הכאוס ולזעזע את יציבות השלטון.

כלי התקשורת המדווחים מוונצואלה מסרו אמש, כי ייצור החשמל במדינה עומד כעת על שיעור של פחות מחמישה אחוזים לעומת כמות החשמל המיוצרת בימי שגרה. שדות התעופה הושבתו לזמן מה, אך משראו שהחשמל אינו עומד להתחדש, החלו לעבוד באופן ידני, כולל שינוע המזוודות והעמסתן לתאי המטען, ביקורות הגבולות וכל הפעילות הנעשית בשדות התעופה.

התחבורה הציבורית במדינה גם היא שותקה כמעט לחלוטין, לאחר שמערכת הרכבות התחתיות בקראקס הושבתה בשל המחסור בחשמל, והעומסים נפלו על התחבורה המונעת, שגם היא לא עומדת בעומס הרב.

אזרחים תושבי הבירה קראקס, שבה שיעור הפשיעה גבוה מאוד גם בימים כתיקונם, דיווחו כי הם מקפידים לשוב לביתם לפני רדת החשכה, כדי להגן על בני משפחותיהם מפני כנופיות אלימות.

לדבריהם, ימי העבודה קוצרו במחצית, בגלל שרבים מהם צריכים לצעוד משך שעות ארוכות למקום העבודה, ולצאת מוקדם כדי להספיק לשוב לבתיהם לפני רדת הלילה.

הנשיא ניקולס מדורו פרסם הודעה בה הטיל את האחריות על מתנגדי המשטר ובראשם ארה"ב. לדבריו, מדובר בעוד נסיון אמריקאי להפיל את השלטון שנבחר על ידי העם, ולמנות במקומו שלטון שיהיה כפוף לתכתיבים שיתקבלו מוושינגטון.

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו פרסם תגובה לדברי מדורו וכתב, "להאשים את ארה"ב או כל גורם אחר באחריות לכשלון המוחלט בוונצואלה זאת טעות. המחסור בחשמל וכל הכשלים האחרים של השלטונות בוונצואלה הינם תוצאה ישירה מכך שניקולס מדורו אינו כשיר להיות נשיא".

גם מנהיג האופוזיציה של ונצואלה, חואן גוואידו, פרסם תגובה משלו: "לוונצואלה יש מצבורים טבעיים וענקיים של נפט, גז ומים, אין שום סיבה בעולם שלא נצליח לייצר חשמל בכוחות עצמנו ובלי שום בעיה. אלא שהשלטון נתפס על ידי אנשים שלא נבחרו על ידי העם, והם מובילים את המדינה למצב הזה".