"שיח אנטי-ערבי המשקף מגמה מטרידה"

קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל, תוקפת את שיח ההאשמות ההדדי סביב השאלה מי ישב בממשלה אחת עם "הערבים".

ערוץ 7 , ג' באדר ב תשע"ט

הח"כים הערבים
הח"כים הערבים
צילום: הלל מאיר/TPS

הארגון היהודי-אמריקני "הליגה נגד השמצה" דורש מהמפלגות בישראל להימנע מהתבטאויות המשקפות דה-לגיטימציה למפלגות הערביות ולמגזר הערבי.

קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל, מסרה בהודעתה הבוקר (ראשון), "מקומן של מפלגות ערביות בכנסת ישראל מתגלה כסלע מחלוקת הבחירות הנוכחית, לאחר שראשי מפלגות ופליטיקאים רבים הבטיחו שלא לכלול אותן בכל קואליציה עתידית, תוך שהם מאשימים את יריביהם הפוליטיים בנכונות לעשות כן. יצוין כי בחלק מן המקרים, אף מיטשטשת ההבחנה בין מפלגות ערביות לציבור הערבי ואלה פשוט נקראות - 'הערבים'".

"שיח אנטי-ערבי זה משקף מגמה מטרידה ביותר, אשר אם תימשך, עלולה לחתור תחת הדמוקרטיה בישראל. ייצוג ערביי ישראל בכנסת היה מקור לגאווה לאורך השנים, משום שהדגיש את אופיה הדמוקרטי של המדינה, חרף הסכסוך המתמשך עם שכניה הערבים, ושיקף את המאמץ הכן לכלול את החברה הערבית כאזרחים שווי זכויות", הוסיפה נוריאל.

לדבריה, "אם עצם פסילתן של מפלגות ערביות הופך להיות מבחן הלקמוס לקואליציה לגיטימית בכנסת, הרי שהדמוקרטיה הישראלית לבטח תיפגע מכך.

"שיקולים פוליטיים בהרכבת קואליציה והקמפיין הנלווה להם הם חלק לגיטימי בפוליטיקה בישראל, ואולם אסור שאלה יכללו שימוש בסטיגמות או דמוניזציה של המיעוט הערבי. אלה פסולים מוסרית ואנו קוראים לכלל הפוליטיקאים בישראל לנקוט לשון זהירה. אין מקום לשיח שכזה בכנסת", קובעת נוריאל.