הממשלה אישרה: תוקם קרן למחקרי מורשת יהודי ערב ואיראן

הקרן תסייע לאנשי אקדמיה וחוקרים לחקור עוד אודות חייהם, פועלם ומורשתם של היהודים יוצאי ארצות ערב ואיראן.

ערוץ 7 , ג' באדר ב תשע"ט

ישיבת ממשלה, היום
ישיבת ממשלה, היום
צילום: חזקי ברוך

הממשלה אישרה: תוקם קרן למחקרי מורשת יהודי ערב ואיראן

הממשלה אישרה היום (ראשון) את יזמת השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצעת מחליטים להקמתה של קרן ממשלתית בתקציב שנתי של 6 מיליון שקלים לעידוד מחקרי מורשת יהדות ערב ואיראן.

על פי ההצעה, יתקצב המשרד לשוויון חברתי מידי שנה, באמצעות מבחני תמיכה, מכוני מחקר העוסקים בחקר מורשת יהדות ערב ואיראן.

"במשך 70 שנה הפרק של יהודי המזרח הושמט, והסיפור היהודי לא היה שלם", אמרה השרה גמליאל, "היום, אנחנו ממשיכים במסע שהתחלנו לפני 4 שנים לעשיית צדק ולכתיבת הפרק החשוב של יהודי המזרח. הקרן שאנחנו מקימים היום, תסייע לאנשי אקדמיה וחוקרים לחקור עוד אודות חייהם, פועלם ומורשתם של היהודים יוצאי ארצות ערב ואיראן ובכך להפוך את הסיפור היהודי לשלם יותר.

"אני גאה על הזכות להוביל את המהלך ההיסטורי הזה, שעושה צדק ומביא את סיפורן של כלל קהילות ישראל לתודעה הציבורית. אני רוצה להודות לראש הממשלה נתניהו, שהיה הראשון לזהות את חשיבות המהלך ולראשונה בתולדות ממשלות ישראל נתן גב רחב לעשיית צדק עם המורשת החשובה של יוצאי ארצות ערב ואיראן ולהובלת כתיבת הסיפור היהודי השלם".

בשבוע שעבר הוענק, זו השנה השלישית ברציפות, פרס ראש הממשלה לעידוד חקר מורשת הקהילות בערב ואיראן. בנוסף מיזם "רואים את הקולות" לגביית עדויות מצולמות מאזרחים ותיקים יוצאי ארצות ערב ואיראן, הושק באחרונה גם כאפליקציה חינמית ומיזמים נוספים. נציין, כי עד כה תועדו סיפוריהם של מאות רבות של אזרחים ותיקים יוצאי ערב ואיראן ולצד זאת, למעלה מ-30,000 איש הורידו את אפליקציית התיעוד.