יצומצמו פרסומים בפייסבוק נגד חיסונים

מנהל אגף הילדים בהדסה מברך על החלטת פייסבוק לצמצם פרסומים נגד חיסונים וקובע: תועלת החיסון עולה על כל חשש.

שמעון כהן , ג' באדר ב תשע"ט

חיסונים
חיסונים
צילום: חן ליאופולד, פלאש 90

פייק ניוז וחששות, פרופ' כרם

בפייסבוק הוחלט לצמצם את פרסום המודעות של ארגונים המתנגדים לחיסונים. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם פרופ' איתן כרם, מנהל אגף הילדים בהדסה, על השפעתם של הארגונים הללו ומודעות "המומחים" מטעמם על הציבור הישראלי.

"להרבה מאוד אמהות קיים קושי וחשש לעשות משהו לילדיהם הרכים, שכולל גם זריקה וגם החדרת חומר זר לגוף. עם החששות הטבעיים הללו נכנסת תעמולה מסוג הפייק-ניוז שמגבירה את החששות, ואז אומרים שנחכה קצת ואולי נחסן מאוחר יותר, אבל צריך לזכור שהחיסונים האלה רק מגבירים את הבריאות".

מוסיף פרופ' כרם ומזכיר דוגמא לדבריו: "בקליפורניה יש מגמה של ירידה בחיסוניות. הייתה שם מגיפה של שעלת לפני כשנה ועשרות אלפים נדבקו, אבל השעלת מסוכנת אצל תינוקות ו-24 מהם נפטרו משעלת. גם אנחנו רואים בארץ תינוקות שנפטרים משעלת ודווקא את התינוקות הרכים חשוב לחסן. מאז שנכנס החיסון לדלקת קרום המוח אני בקושי רואה ילדים עם דלקת קרום המוח, לאחר שהייתי רואה מדי שנה במחלקה שלי 6-10 ילדים שחלו. מאז שנכנס החיסון הבודדים שאנחנו כן רואים הם אצל הלא מחוסנים. לכן חשוב למנוע הפצה של ידיעות שקריות".

על האופן בו למרות מאמצי ההסברה מצליחים מתנגדי החיסונים לקדם את תפיסתם מספר פרופ' כרם: "היה מחקר רפואי לפני כעשרים שנה, שפורסם בעיתון מכובד, ושם עלתה שאלה אם חיסוני חצבת מעלה שיכחות של אוטיזם. מאז עורך המחקר התנצל וסיפר שהתוצאות הוטו כדי להגיע לתוצאות מסוימות ולהתפרסם בעיתון מכובד. מאז מחקרים, כולל מחקר שנעשה בדנמרק ופורסם בחודש האחרון, הוכיחו שאין שום קשר בין החיסון לחצבת לעלייה באוטיזם. מעבר לזה אין להם שום מידע רפואי מוסמך שמעלה קשר בין חיסונים לנזקים וכל מקור שהם מעלים לא ממוסמך לא נכון או מבוסס על אירועים אקראיים".

"נולדים בכל שנה כמאה וחמישים אלף תינוקות וכל אחד מקבל ארבעה חיסונים, כלומר מדובר בשש מאות אלף חיסונים מדי שנה. הסיכוי שתינוק יפתח מחלת חום או פרכוסים קיים סטטיסטית ללא קשר לחיסון, אבל כשזה קורה אחרי חיסון ההורים משייכים את זה לחיסון, אבל מדובר באירוע אקראי ושלא קשור לחיסון", אומר פרופ' כרם.

על ההתמודדות מול ד"ר גוגל ומיסטר פייסבוק והחיפוש של הורים אחר מידע רפואי ברשתות החברתיות, מספר פרופ' כרם: "אם מחפשים מידע חשוב מוסמך ומשמעותי בגוגל נגד חיסונים לא תמצא. חיסונים היא אחת ההצלחות הגדולות של המאה העשרים. לפני כן ילדים ומבוגרים נפטרו ממחלות קשות. ראיתי ילדים שנפטרו מחצבת. אני לא מבין על מה המהומה נגד החיסון, הרי זה דבר שמציל נפשות. לדוגמא, אבעבועות רוח שהיא מחלה חולפת אבל יש תינוקות שמדובר עבורם בחיידק טורף שנמצא בדרכי הנשימה, יכול להתגבר ולהביא למוות פתאומי. ראיתי בעבר לא מעט ילדים שהגיעו במצב קשה או נפטרו בגלל הדבר הזה. מאז שיש חיסון לאבעבועות רוח אנחנו בקושי רואים מקרים כאלה. עכשיו יש הורים שעושים מסיבת אבעבועות רוח, קוראים לילדים אחרים להידבק מהילד שלהם כי הכי טוב זה להידבק באופן טבעי, אבל יש כאן אלמנט נוסף, הוירוס הזה של אבעבועות רוח נשאר בגוף ובגיל מבוגר, כשמערכת החיסון יורדת, הוא מביא לשלבקת חוגרת. אם נמנע את ההדבקה לוירוס הזה יתכן ונמנע שלבקת בגיל מאוחר. התועלת שבחיסון עולה על כל חשש".