ליברמן: רבנות שפויה או אינקוויזציה?

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן מעצים מתקפותיו נגד ההנהגה החרדית ומכנה את פעולותיה של הרבנות הראשית "אינקוויזיציה".

מיכל לוי , ד' באדר ב תשע"ט

חבר הכנסת אביגדור ליברמן
חבר הכנסת אביגדור ליברמן
צילום: קובי ריכטר/TPS

על רקע צלילתו בסקרים יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן מעצים מתקפותיו נגד ההנהגה החרדית ומכנה את פעולותיה של הרבנות הראשית "אינקוויזיציה".

בכנס שהתקיים אמש (ראשון) באוניברסיטת בר אילן, בנושא דת ומדינה, תקף ליברמן את הרבנות הראשית. "הגענו למצב שבמאה ה-21, רק עולי חבר העמים, לא עולים משום מדינה אחרת, מתבקשים לעבור בדיקה גנטית- בדיקות די.אן.איי. זאת על מנת להוכיח יהדות, זה טירוף מוחלט. מבחינתי הרבנות הראשית עברה תהליך קשה של השתלטות עוינת של החרדים".

בדבריו כינה את הבדיקות הגנטיות לעולים - פעילות אינקוויזיציה. "היא הפסיקה להיות גוף ממלכתי. אפילו את הכשרות שלה אף אחד לא מקבל וכולם מבקשים בד"צ ובית יוסף. אף אחד לא מקבל את הכשרות של הגוף עצמו. יש השתלטות עוינת של חלקים חרדיים בחברה הישראלית על מוסדות שהיו פעם ממלכתיים. מזה נוצר הסיפור של הבדיקות הגנטיות. מבחינתי הרבנות הראשית חייבת להחליט: או שהיא גוף ממלכתי, או שהיא אינקוויזציה, אין שום השוואה אחרת. הדבר הזה הוא גזעני, משפיל ורומס את כבוד האדם".

"יש פה אפליה, אפליה מובנית. האפליה הזאת היא חלק מכל המערך החרדי, שכולל את משרד הפנים", טען. "אני מסתכל על כל מה שקורה עם משרד הפנים, למשל בנושא של ילדים שעולים לארץ ומנסים להתאחד עם ההורים ונזרקים מעבר לגבול. או כל היחס כלפי התיירים, שמנסים לבקר פה בארץ וההשפלה שהם עוברים פה. כל המערך הזה חייב להתפרק".

את דבריו חתם במילים: "משרד הפנים, משרד הדתות, הרבנות - הכל בידיים של החרדים. משרד הפנים חייב לעבור מהידיים של ש"ס לידי המפלגות הציוניות. אני חושב שגם במקרה של משרד הדתות - אסור שהוא יהיה בידיים של החרדים. בטח ובטח השילוב הזה הוא קטלני. אבל קודם כל משרד הפנים. אנחנו מתכוונים להילחם עליו ולא להשאיר אותו יותר בידי החרדים".