חוק ברוסיה: יאסר להעליב את המדינה

הצעת החוק קובעת כי ייאסר על אזרחי רוסיה או כל מי ששוהה בשטחי המדינה לכתוב ולפרסם אמירות וטענות שיש בהן משום 'העלבת המדינה'.

בן שאול , ד' באדר ב תשע"ט

מוסקבה
מוסקבה
צילום: אייסטוק

שני חוקים חדשים מונחים בימים אלו על שולחנו של הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, ולפי הדיווחים הם צפויים לעבור הליך מהיר מאוד של אישורים והצבעות, ולאחר מכן יועברו לאשרור סופי של הנשיא ולדימיר פוטין.

אחד החוקים קובע כי ייאסר על אזרחי רוסיה או כל מי ששוהה בשטחי המדינה לכתוב ולפרסם אמירות וטענות שיש בהן משום 'העלבת המדינה'.

אזרחים שיפרסמו ברשת המחשבים מסמכים, חומרים או טענות המציגות את המדינה ומוסדותיה באור שלילי, עשויים להיות מועמדים לדין, ולשאת בקנס כספי ובעונש מאסר של עד 15 יום.

החוק השני, משלים את הראשון, וקובע כי ייאסר להפיץ 'חדשות מזויפות' ברשת, במקרים שיש בהם חשש לפגיעה בשלום הציבור ובבטחון המדינה. המשמעות: כל אזרח שידווח על מקרים, אירועים ודברים שהממשלה היתה מעדיפה שלא יפורסמו, עלול למצוא את עצמו מואשם ב'פייק ניוז', ולשאת בתוצאות.

מבקריו של פוטין טוענים כי החוקים הללו, שנועדו כביכול להגן על המדינה, תכליתם ומטרתם להעניק לה שליטה מלאה על כל מה שיפורסם על ידי אזרחיה, ויאפשר לה לרדוף באופן חוקי ומשפטי את מי שמחזיק בדעות שאינן עולות בקנה אחד עם רצון הממשלה והנשיא.