"שיח בלתי מתקבל על הדעת כלפי האזרחים הערבים"

נשיא המדינה ריבלין בביקורת מרומזת על נתניהו, "מסרב להאמין שיש מפלגות שויתרו על דמותה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית".

חזקי ברוך , ד' באדר ב תשע"ט

ריבלין בכנס מכון טרומן
ריבלין בכנס מכון טרומן
צילום: קובי גדעון / לע"מ

ריבלין: "שיח בלתי מתקבל על הדעת כלפיי אזרחים ערבים"

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, נאם הבוקר (שני) בכנס בכנס מכון טרומן לציון 40 שנה לחתימת הסכם השלום עם מצרים.

ריבלין ניצל את נאומו למתיחת ביקורת מרומזת על ראש הממשלה נתניהו ולהתייחסות לשיח סביב מקומם של המפלגות הערביות ואזרחים הערבים במדינת ישראל.

"בתקופה האחרונה המחשבה הפוליטית מסחררת כל היגיון שהכרנו, אנו נחשפים לשיח בלתי מתקבל על הדעת כלפיי האזרחים הערבים", אמר הנשיא.

"אני סירבתי ומסרב להאמין שיש מפלגות שוויתרו על דמותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית בדיבור אחד", הוסיף ריבלין. "מי שמאמין בחובתה של מדינת ישראל להיות יהודית ודמוקרטית במלוא מובן המילה, חייב לזכור שבמדינת ישראל שוויון זכויות מוחלט לכל אזרחיה".

לדבריו, "אין ולא יהיו אזרחים סוג ב', אין מצביעים סוג ב', מול הקלפי נהיה שווים כולנו, יהודים וערבים אזרחי מדינת ישראל, שגם 120 חברי כנסת לא יוכלו לשנות את אופיה כמדינה יהודית, 120 חברי כנסת לא יוכלו לשנות את אופיה כמדינה דמוקרטית".

"בכנסת, שהיתה הזכות שנים רבות להיות יושב הראש שלה, ניוצג כולנו יהודים ושאינם יהודים. אנו אוהבי שלום ואולם עלינו במידה רבה לרדוף את השלום לרדוף עד שנשיגנו", סיים ריבלין את דבריו.