נהרס בית המדרש של ישיבת חומש

כוחות יס"מ, משטרה ודחפורים הגיעו אמש למקום והרסו את מבנה בית המדרש של הישיבה. סמוטריץ': נדאג לבטל את חוק ההתנתקות.

ערוץ 7 , ד' באדר ב תשע"ט

הפינוי הלילה
הפינוי הלילה
צילום: ישיבת חומש

צוותי יס"מ ומשטרה, דחפורים ואוטובוסים הגיעו אמש (ראשון) לקראת השעה 23:00 בלילה לישיבת חומש שבצפון השומרון והרסו את בית המדרש של הישיבה.

אחד התלמידים סיפר כי טרקטור צבאי הרס את בית המדרש, הפך את האדמה במקום ואת ההריסות השאיר בצד. כך נעשה גם למבנה שירותים שהיה במקום. חדר האוכל נהרס גם הוא.

התלמידים מספרים כי את כל המבנה היה ניתן להרוס בצורה המשמרת את חומרי הגלם. "הכוחות בחרו לבוא כגנבים בלילה ולהרוס בצורה ברברית שלא מותירה שום חלק מהמבנה שלם? ציינו התלמידים.

ישיבת חומש הוקמה בשיאו של המאבק הציבורי לשוב אל חומש. כ-40 בחורים ואברכים לומדים בישיבה, הפועלת בהתמדה בישוב חומש שנעקר לפני 14 שנה ביחד עם שלושת ישובי צפון השומרון גנים, כדים ושאנור וישובי גוש קטיף. הלימוד מתבצע בתנאי שטח מאתגרים ללא חשמל ומים זורמים.

ב'מטה חומש תחילה' לא פוסלים את האפשרות כי ייתכן וההרס בוצע על רקע דרישת מגורשי חומש שאנור מראשי מפלגות הימין להתחייב לביטול ההתנתקות בצפון השומרון.

יוסי דגן ראש מועצה אזורית שומרון ומגורש משאנור בעצמו אמר כי המראות האלו לא צריכים לחזור על עצמם. "הגיע הזמן שמדינת ישראל תתקן את העוול ותעביר את החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון. הדרישה מראשי מפלגות הימין להוסיף למצע שלהם התחייבות לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון היא בסיסית, אני בטוח שכל אחד מהם יעשה זאת בקרוב, אין סיבה שלא. מדובר בחוסר תשומת לב וטעות טכנית של ראשי המפלגות שנושא ביטול הגירוש לא קיים במצעי המפלגות. אין אחד מביניהם שלא התבטא בנושא, אני בטוח שהטעות תתוקן בקרוב".

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסר בתגובה להרס, "ההרס של בית המדרש בחומש שבוצע הלילה הוא מחפיר וכמובן מיותר. בסופו של דבר, חוק ההתנתקות יבוטל ופעילות חלוצי ישיבת חומש בחומש תאושר, בע"ה בכנסת הבאה אנחנו נדאג לכך. הייתי מצפה מרוה"מ שקודם כל ימנע מהואקף המוסלמי את הקמת המסגד הלא חוקי בשער הרחמים לפני שהוא הורס את בית המדרש של ישיבת חומש".