מלחמת הסחר בדרך לפה, בישראל מתנגדים?

ארה"ב דורשת מישראל להפחית את המכסים הקיימים על מוצרי חקלאות המיובאים מארה"ב. מנכ"ל פורום קהלת: הנשיא טראמפ עושה טובה לעם ישראל.

יהונתן גוטליב , ה' באדר ב תשע"ט

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

השבוע מגיעים לישראל נציגים מטעם הממשל האמריקני כדי לדון מחדש בהסכמי הסחר החקלאי בין ישראל לארה"ב.

על פי הערכות צפויים נציגי ממשלת ישראל לקבל את הדרישה להפחית באופן ניכר את המכס על מוצרי חקלאות המיובאים לישראל מארה"ב.

בשנת 1985 חתמה ארה"ב על הסכם 'איזור סחר חופשי' (אס"ח) עם ישראל. במסגרת ההסכם השתנתה המדיניות הישראלית, והופחתו המכסים על סחורות אמריקניות רבות - דבר שהביא ליותר תחרות בשוק הישראלי ולהורדת מחירים. אלא, שענף החקלאות הצליח לחמוק כמעט לגמרי משינוי זה. הענף הוחרג בהסכם הנ"ל ומרבית המכסים שהיו נהוגים בו נותרו על כנם.

בשנה האחרונה פתח טראמפ במה שכונה בעולם 'מלחמת הסחר', במסגרתה קיים טראמפ דיון מחדש על הסכמי סחר שנחתמו בין ארה"ב למדינות שונות. כזכור, הצעד הראשון של טראמפ היה כלפי סין, במסגרתו העלה טראמפ את המכסים על סחורות ייצוא סיניות, על מנת לגרום לאזרחי ארה"ב לרכוש יותר מוצרים המיוצרים בתוך ארה"ב ובכך להעלות את אחוז הייצור והתעסוקה בענפים השונים.

כאמור, השבוע מגיעים נציגים אמריקנים לישראל על מנת לדון בהסכמי הסחר של ישראל עם ארה"ב ולהפחית את המכסים הישראלים על מוצרים המיובאים מארה"ב בתחום המזון הטרי והמעובד.

בבדיקה שנעשתה מטעמם בשנת 2018 נכתב כך: "פחות או יותר כל מוצר המיוצר בישראל שיכול להתחרות בשוק האמריקאי יכול להיכנס אליו פטור ממע"מ", לעומת זאת, "על מוצרים אמריקנים מוטלים מכסים גבוהים בסקטורים רבים המגבילים את כניסתם לשוק הישראלי".

"כל מוצר המיוצר בישראל שיכול להתחרות בשוק האמריקאי יכול להיכנס אליו פטור ממע"מ"
צילום: iStock

כניסת יותר מוצרים אמריקניים לשוק הישראלי יכולה להפחית מחירים. היא תיטיב עם החקלאים האמריקנים ועם הצרכן הישראלי.

מאיר רובין, מנכ"ל פורום קהלת, הסביר בשיחה עם ערוץ 7, "הנשיא טראמפ עושה טובה לעם ישראל, למדינת ישראל ולאזרחי ישראל. אולי טראמפ יצליח לשבור את הקרטלים ואת המונופולים ואת המכסות בארץ ויעשה את מה שאנחנו לא עושים בשביל עצמינו".

אולם, כמו בכל מהלך גם כאן ישנם נפגעים פוטנציאליים, החקלאים הישראלים שיצטרכו לעמוד בתנאי התחרות הקשים שייצרו הסכמי הסחר המחודשים. בתשובה לשאלה בנושא השיב רובין, "חקלאות היא דבר חשוב, ואם המדינה רואה ערכים מיוחדים לחקלאות בישראל אז שתמדוד אותם, תציב יעדים ותקדם אותם באמצעות תמיכה ישירה. אין שום הגיון לעודד התיישבות בספר דרך הצלחת של הילד בקריית שמונה".

כצפוי, יש מי שמתנגדים להלך ומנסים למנוע אותו. בהתאחדות האיכרים, הגוף המאגד את החקלאים בישראל, הסבירו השבוע, "ככל שידוע לנו הדיבור הוא על ייבוא תפוחים ואגסים, שבענפים הללו לא חסר קילו אחד בייצור המקומי, רוב התוצרת גדלה ברמת הגולן והגליל. אם רוצים לפתוח את הסחר עם ארה"ב, אפשר להביא גם 2 דיוויזיות ענקיות להחליף את כל חקלאי ומתיישבי הצפון".

"חקלאות ישראל", הסבירו בהתאחדות האיכרים, "מגלמת בתוכה ערכים שאינם נוגעים רק לייצור ולאספקת המזון. החקלאות היא ערך מדיני ביטחוני. כל השטחים החקלאיים נמצאים בגבולות המדינה. שטחי הגידול החקלאיים של ישראל פרוסים לאורך גבולות המדינה, והם הגדר החיה שאף אחד מכם לא היה רוצה לוותר עליה. הורדת המכסים עלולה לחסל את היצרנים המקומיים, ובכך לחסל את ביטחון המזון. כאשר אלפי משקים ישראלים פשוט יסגרו את הבסטה תהיה זו פגיעה אנושה בחוסן הלאומי והתזונתי של מדינת ישראל.

עוד הסבירו בהתאחדות האיכרים, כי בישראל "האוכלוסייה גדלה, הביקוש גדל, אבל כושר הייצור נשאר במקום. ב-7 שנים האחרונות הייצוא ירד בחמישה מיליארד שקל וזו מגמה מסוכנת. הרווחיות בענף החקלאות ירדה בעשור האחרון באופן דראסטי, וזה לא סוד שאין דור המשך".

יו"ר התאחדות האיכרים, דובי אמיתי
צילום: יח"צ