זכויות נשים עובדות בהריון

עובדת בהריון או מועמדת לעבודה, אינה מחויבת לגלות למעסיק על הריונה עד לחודש החמישי להריונה וזאת למעט בנסיבות חריגות ויוצאות דופן

תוכן שיווקי , ה' באדר ב תשע"ט

הריון. אילוסטרציה
הריון. אילוסטרציה
צילום: iStock

אין ספק שהריון הוא דבר משמח, אך אם להודות באמת, התקופה הזו מלווה גם בלא מעט קשיים. השינויים ההורמונליים שאת חווה, שכוללים שינויים פיזיים ורגשיים, יכולים לגרום לך לבחילות, סחרחורות, עייפות ומצבי רוח קיצוניים.

כשמערבבים את הלחץ הזה עם עבודה, ובוס שיושב לך על הראש ולא בהכרח שמח מהעובדה שנכנסת להריון, מתחילות להתעורר בעיות.

כהריונית, את לא תמיד יודעת איך מותר ואיך אסור להתייחס אלייך בעבודה והשאלה "האם זה ההורמונים שלי שמשגעים אותי, או שבאמת מתנכלים אליי מאז שהודעתי שאני בהריון?" נשאלת ללא הרף מנשים בהריון.

התשובה היא, שהרבה פעמים התחושות האלו לא נמצאות רק בראש שלך ולמרבה הצער יש יותר מידי מקרים בישראל, שבהם נשים בהריון סובלות מיחס מפלה.

חשוב שתדעי שנשים בהריון זכאיות לקבל זכויות מיוחדות מהמעסיק, אך במקרים רבים, הן לא מקבלות את הזכויות שמגיעות להן וגרוע מכך, הן אף סובלות מהפרה בוטה של אותן זכויות.

הפרה שבאה לידי ביטוי במגוון צורות מכוערות, וביניהן שינוי יחס לרעה, פגיעה בשעות העבודה או בשכר ואף פיטורים. בשביל לעשות לך סדר בבלגן, הכנו עבורך מדריך מפורט וברור שיסביר בדיוק מה מגיע לך, כמה מגיע לך ומה לעשות אם פגעו בזכויות שלך בעבודה.

צוות עורכי דין של פורטל זכויות העובדים, מומחים בזכויות נשים בעבודה, ישמח לסייע בכל שאלה, כך שלא תצטרכי להתמודד לבד מול המעסיק ורשויות החוק בתקופת ההריון.

אסור לפטר עובדת בהריון!

הזכות: חוק עבודת נשים מעניק הגנה לעובדת מפני פיטורים עקב הריון ולידה וכמו כן, עקב היעדרויות הקשורות להריון וללידה. אם יש לך וותק של מעל חצי שנה אסור למעסיק לפטר אותך. ובכלל, פיטורי אישה בהריון עלולים להוות בעיה בכל מקרה שיוכח כי הפיטורים היו בשל היותה של האישה בהריון, גם ללא קשר לוותק בעבודה.

מה לעשות אם פוטרת? במידה ופוטרת בזמן ההריון, דבר ראשון ולפני הכל חשוב להתייעץ עם עורך דין מנוסה לדיני עבודה ולא לפעול לבד מבלי שקיבלת ייעוץ משפטי אישי. האופציות המשפטיות שעומדות בפנייך הן הודעה לממונה במשרד הכלכלה על הפיטורים שלך בתקופת הריונך ובניגוד לחוק והגשת תלונה נגד המעסיק ליחידה לאכיפה במשרד הכלכלה או הגשת תביעה לבית הדין לעבודה לקבלת פיצויי פיטורים.

אילו פיצויים מגיעים לך? אישה שפוטרה מעבודתה בזמן ההריון, תהיה זכאית לפיצויים שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ויותר. יתרה מכך, במקרים מסוימים, ייאלצו את הבוס שלך להחזיר אותך לעבודה.

אסור להפלות עובדת בהריון!

הזכות: חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על מעסיק להפלות בין עובדיו בשל מגוון סיבות וביניהן הריון וטיפולי פוריות. כלומר, אסור לשנות את היחס אלייך או להתנכל אלייך אם את בהריון או אם את עוברת טיפולי פוריות.

דוגמאות לאפליה: אם אחרי שהודעת שאת בהריון המעסיק -

 • מפגין כלפייך יחס רע.
 • משפיל אותך ומבודד אותך מיתר העובדים.
 • מפגין כלפייך אלימות מילולית בוטה.
 • משנה לרעה את מקום ישיבתך בעבודה.
 • מעביר אותך ממשרד אישי לאופן-ספייס.
 • מעביר אותך מתפקיד לתפקיד.
 • משנה לרעה את מעמדך.
 • מפסיק את הפגישות שלך עם לקוחות.
 • מפסיק לזמן אותך לישיבות.
 • סוגר תוכנה מסוימת במחשב שלך בעבודה.
 • אוסר על קולגות או עובדים מתחתייך להעביר לך אינפורמציה.
 • מתחשבן איתך בקטנוניות על נהלים שטותיים.
 • נותן לך תחושה כללית שהוא מחפשת אותך 'בקטנות'.

מה לעשות אם מפלים אותך? אם את חשה שהיחס של המנהלים במקום העבודה השתנה לאחר שסיפרת שאת בהריון או שאת עוברת טיפולי פוריות, מומלץ מאוד לפנות לקבלת ייעוץ משפטי, על מנת לבחון את הנסיבות החדשות שנוצרו. אין כל סיבה שהמעסיק ישנה את יחסו כלפייך לאור מצבך החדש ואין כל סיבה שתרגישי יחס קר ומנוכר במקום העבודה עקב הריונך.

במקרים רבים ניתן לפתור את המצב הלא נעים על ידי שיחה עם המעסיק, לאחר הנחיות מדויקות של עורך דין ובמקרים אחרים אין ברירה אלא לעורר את המעסיק באמצעות מכתב שישלח אליו מעורך הדין שלך. אם כל זה לא עוזר, יש לך אפשרות לתבוע את המעסיק.

כמה כסף את יכולה לקבל? החוק מעניק הגנה מלאה ובתי הדין לעבודה רואים בחומרה כל מקרה של התעמרות או התנכלות לאישה עובדת בכלל ובזמן הריון או טיפולי פוריות בפרט. לכן, אישה שסובלת מהתנכלות ואפליה בזמן ההריון, שהחליטה לתבוע את המעסיק, תהיה זכאית לפיצויים שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ויותר.

אסור להפלות עובדת בהריון בקבלה לעבודה!

הזכות: חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על מראיין להפלות בין מועמדים לעבודה בשל מגוון סיבות וביניהן הריון. כלומר, אסור למעסיק להפלות אותך ולפסול את קבלתך לעבודה רק בגלל שאת בהריון.

מה לעשות אם הפלו אותך בגלל ההריון? במידה ויש לך חשד שלא קיבלו אותך לעבודה בגלל שאת בהריון, את מוכרחה לפנות לעורך דין מנוסה לדיני עבודה ולא לעבור על כך בשתיקה. אם עורך הדין ייבחן את המצב ויבין שאכן הסיבה שבגינה לא קיבלו אותך לעבודה היא הריונך, תהיה לך אופציה להגיש תביעה כנגד המראיין בבית הדין לעבודה.

אילו פיצויים את עשויה לקבל? אישה שיוכח כי לא התקבלה לעבודה בשל הריונה, תהיה זכאית לפיצויים שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ויותר.

אסור לצמצם את שעות העבודה ו/או לפגוע בשכר!

הזכות: סעיף 9 לחוק עבודת נשים קובע שאסור למעסיק לצמצם את שעות העבודה או לפגוע בשכר שלך בזמן ההריון כדי לנסות לגרום לך להתפטר.

מה לעשות אם פגעו בך? בכל מקרה של פגיעה בהיקף המשרה שלך בזמן ההריון, חשוב מאוד להקדים ולפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בדיני עבודה. נבהיר שבמקרים רבים ניתן לפתור את המצב הלא נעים על ידי שיחה עם המעסיק, לאחר הנחיות מדויקות של עורך דין ובמקרים אחרים אין ברירה אלא לעורר את המעסיק באמצעות מכתב שישלח אליו מעורך הדין שלך. אם כל זה לא עוזר, יש לך אפשרות לתבוע את המעסיק.

כמה כסף את יכולה לקבל? הפיצויים במקרים כאלו יכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ויותר.

אסור להעסיק עובדת בהריון בעבודה מסוכנת!

הזכות: יש עבודות מסוימות שאסור להעסיק בהן נשים, לאחר שהודיעו על הריונן. סעיף 5 לתקנות עבודת נשים מפרט מה הן העבודות בהן אסור להעסיק נשים בהריון - בהליך ייצור של חומרים מסוכנים, בחשיפה לחומרים מסוכנים בריכוז גבוה או בקרבה למקור חום העשוי להעלות את חום גופה של האישה מעל ל-38.5 מעלות צלזיוס למשך 4 שעות רצופות.

מהרגע שנודע למעסיק על הריונה של העובדת, אסור לו להעסיקה בתנאי עבודה אשר כרוכים בייצור חומרים כימיים מסוימים ו/או חשיפה לחומרים כימיים אלו. אם לא מוצאים לאישה עבודה חלופית מתאימה אצל אותו מעסיק בזמן ההריון, עליו להוציא אותה לחופשה ולשלם לה גמלה לשמירת הריון. כלומר, במקרה בו לא נמצאה לעובדת עבודה חלופית מתאימה, היא תהיה רשאית להיעדר מעבודתה עקב כך ותקופת היעדרותה תיחשב לה כתקופת שמירת הריון.

מה לעשות אם הזכות הופרה? במידה ואת עובדת בעבודה מסוכנת בזמן ההריון והמעסיק מסרב למצוא לך עבודה חלופית מתאימה וכמו כן, מסרב לשלם לך גמלת שמירת הריון, עלייך לקבל ייעוץ מעורך דין מנוסה לדיני עבודה ובכל אופן, לא לנקוט פעולות לפני שקיבלת ייעוץ משפטי אישי. ניתן יהיה להזהיר את המעסיק שלך על ידי מכתב שישלח אליו מעורך הדין שלך ואם המכתב לא יעזור, תהיה לך אפשרות לתבוע את המעסיק.

כמה פיצויים את עשויה לקבל? אישה שהועסקה בעבודה מסוכנת בזמן הריונה ושלא נמצאה לה עבודה חלופית ולא שולמה לה גמלת שמירת הריון, תהיה זכאית לפיצויים שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ואף יותר.

הריון. אילוסטרציה
צילום: iStock

מותר לך לשמור בסוד את ההריון עד חודש חמישי!

זכות: לפי בית הדין הארצי, עובדת בהריון או מועמדת לעבודה, אינה מחויבת לגלות למעסיק על הריונה עד לחודש החמישי להריונה וזאת למעט בנסיבות חריגות ויוצאות דופן, בהן הגילוי מתחייב מאופיים או מהותם של התפקיד או המשרה. הלכה זו חלה גם במצב בו העובדת נשאלת שאלה מפורשת לגבי הריונה ובוחרת, מטעמיה, להשיב בשלילה. שכן, שאלה מסוג זה כלל אינה אמורה להישאל על ידי המעסיק או מי מטעמו.

מה לעשות אם שואלים אותך על ההריון? במידה והמעסיק הקיים שואל אותך על הריונך לפני חודש חמישי אינך חייבת לענות לשאלה והדבר רלוונטי גם כשמדובר בראיון עבודה. חשוב שתדעי שמדובר בשאלה אסורה, שיכולה להעמיד את המעסיק בסכנה. שכן, הריונך איננו ענינו של איש מלבדך ולא אחת מעסיקים שמחליטים לשאול אודות הריונך בכל זאת, משתמשים בהריון שלך נגדך. לדוגמא, לא מקבלים אותך לעבודה, מפלים אותך בעבודה וכך הלאה.

לכן, במידה והשאלה נשאלה ולאחריה לא קיבלו אותך למשרה מסוימת או שינוי את היחס כלפייך בעבודה, חשוב להתייעץ עם עורך דין מנוסה, כדי לבדוק את פרטי המקרה שלך לעומק.

האם אפשר לדרוש פיצויים? במקרים מסוימים שבהם נשאלת על הריונך לפני חודש חמישי ובשל כך נפגעו זכויותיך, כמו אלו שצוינו לעיל - לא קיבלו אותך לעבודה, הפלו אותך בעבודה, צמצמו לך שעות עבודה וכך הלאה, ניתן יהיה להגיש תביעה כנגד המעסיק, שיכולה לזכות אותך בפיצויים של אלפי שקלים ויותר.

אסור לדרוש ממך שעות נוספות אחרי חודש חמישי!

זכות: על עובדת בהריון חלה החובה להודיע למעסיקה על דבר הריונה בהיותה בחודש החמישי להריונה. סעיף 10א לחוק עבודת נשים קובע שמהרגע שהעובדת הודיעה למעסיק על הריונה או במידה ונודע לו על כך בדרך אחרת, לרבות בשל היות הריונה ניכר לעין, אסור להעסיק את העובדת בשעות נוספות ובימי המנוחה השבועית.

מה לעשות אם מחייבים אותך לשעות נוספות? במידה ודורשים ממך לעבוד שעות נוספות אחרי חודש חמישי את יכולה וצריכה לסרב. היה והמעסיק ימשיך לדרוש ממך לעבוד יותר למרות סירובך, כדאי יהיה לפנות לייעוץ משפטי אישי אצל עורך דין, לשלוח לו מכתב אזהרה ובמידת הצורך ובהנחה שכל הפעולות שצוינו לא יעזרו, לתבוע אותו.

האם אפשר לדרוש פיצויים? כן. במידה והמעסיק מחייב אותך לעבוד שעות נוספות אחרי חודש חמישי, תוכלי לתבוע אותו ולקבל פיצויים שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ויותר.

מגיע לך לקבל גמלת שמירת הריון במקרים מסוימים!

זכות: שמירת הריון הינה מצב שבמסגרתו נאלצת אישה הרה עובדת, שכירה או עצמאית, להיעדר ממקום עבודתה במהלך תקופת הריונה וזאת עקב אחת משתי הסיבות הבאות -

 • קיום מצב רפואי הנובע מההיריון ואשר מסכן את האישה ו/או את עוברה.
 • סוג העבודה, מקום ביצוע העבודה, או אופן ביצוע העבודה, מסכנים את האישה ו/או את עוברה ולא נמצאה לה עבודה חלופית מתאימה במקום העבודה.

אישה הנמצאת בשמירת הריון אינה זכאית לתשלום שכר עבודה מן המעסיק בגין תקופה זו אבל היא כן זכאית לקבל את אחד מהתשלומים הבאים וזאת בתנאי שנאלצה להיעדר מעבודתה מעל 30 ימים:

 • תשלום גמלת שמירת הריון מהמוסד לביטוח לאומי.
 • תשלום דמי מחלה מן המעסיק וזאת במידה ויש ברשותה ימי מחלה צבורים בהיקף מתאים.

מה לעשות אם המעסיק מסרב לאשר גמלת שמירת הריון? במקרה כזה את מוכרחה לפנות לעורך דין מנוסה לדיני עבודה על מנת להשיג את הזכות שמגיעה לך וששוויה הכספי הוא רב. עורך הדין יסייע לך להתנהל מול המעסיק ו/או לחלופין מול ביטוח לאומי.

האם אפשר לקבל פיצויים במצב כזה? כן. במידה ולא שולמה לך גמלת הריון בזמן ולאחר תביעה, תוכלי לדרוש פיצויים, שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ויותר.

מותר לך להיעדר עד 40 שעות לטובת בדיקות הריון!

זכות: כל עובדת בהריון שעובדת במשרה מלאה זכאית להיעדר מהעבודה לטובת בדיקות הריון עד 40 שעות. כשמדובר על עובדת במשרה חלקית, היא תהיה זכאית ל-20 שעות היעדרות. כמו כן, עובדת שעוברת טיפולי פוריות ועובדת במשרה מלאה תהיה זכאית להיעדר למשך 16 ימים בכל סדרת טיפולים שהיא עוברת. במידה שמקום העבודה שלה פועל 6 ימים בשבוע, היא תוכל להיעדר למשך 20 ימים בכל סדרת טיפולים. לגבי עובדת במשרה חלקית, ימי ההיעדרות יהיו בהתאמה.

מה לעשות אם המעסיק לא מאשר לך לצאת לבדיקות? במידה והמעסיק לא מאשר לך לצאת לבדיקות הריון או לטיפולי פוריות, קודם כל מומלץ להתייעץ עם עורך דין. רק אחרי שתקבלי הנחיות מעורך הדין, תוכלי לפנות למעסיק ולהזכיר לו שזו זכותך על פי חוק לצאת לבדיקות או לטיפולים. במידה וכל זה לא יעזור, ניתן יהיה לשלוח למעסיק מכתב כדי "לנער" אותו ואם גם זה לא יעבוד, תהיה לך אפשרות לתבוע את המעסיק.

כמה פיצויים אקבל? במידה ותחליטי לתבוע את המעסיק על כך שסירב לאשר לך לצאת לבדיקות הריון או טיפולי פוריות, תוכלי לקבל פיצויים בסכומים גבוהים.

נוסיף ונסביר שעובדת שעברה הפלה, טבעית או יזומה, רשאית על פי חוק להיעדר מעבודתה למשך שבוע.

לסיכום, בית הדין לעבודה רואה בחומרה הפרת זכויות של נשים בהריון ולכן אסור לוותר על מה שמגיע לך בזמן ההריון וגם אחריו. אגב, חשוב שתדעי שיש גם זכויות מיוחדות שמגיעות לך אחרי הלידה וביניהן חופשת לידה, שעת הנקה, התפטרות לצורך טיפול בילד וקבלת פיצויים בדין מפוטרת ועוד.

לשאלות נוספות ו/או לכל בעיה שיש לך עם הזכויות שלך בזמן ההריון, אנחנו מזמינים אותך להיכנס לקבוצת הפייסבוק תשאל עורך דין ולהתייעץ בחינם עם עורכי דין שמתמחים בדיני עבודה וזכויות עובדים.

הדבר הכי חשוב כרגע הוא ההריון שלך והעובר שבבטן ואם יש משהו שעלול לפגוע בך ו/או בעובר, אסור לך לעבור על זה בשתיקה. החוק לצדך ואנחנו כאן לצדך ולשירותך!