"מנהיג עם עוצמה אישית וכושר השפעה"

בטקס רשמי נכנס האלוף איתי וירוב לתפקיד מפקד המכללות הצבאיות והחליף את האלוף אמיר ברעם.

עדו בן פורת , ד' באדר ב תשע"ט | עודכן: 19:28

הרמטכ"ל עם האלוף וירוב, היום
הרמטכ"ל עם האלוף וירוב, היום
צילום: דובר צה"ל

במחנה 'דיין' בגלילות נערך היום (שני) טקס רשמי בו נכנס לתפקיד מפקד המכללות הצבאיות, אלוף איתי וירוב.

הוא מחליף בתפקידו את מפקד המכללות הצבאיות, אלוף אמיר ברעם אשר כיהן בתפקיד זה במהלך שנה וחודשיים ויכנס לתפקידו החדש כמפקד פיקוד צפון בעוד מספר חודשים.

במהלך האירוע אמר הרמטכ"ל אביב כוכבי כי תפקיד מפקד המכללות הוא אחד המאתגרים והחשובים בצה"ל.

"מוסד המכללות הצבאיות הוא המקום בו אנו מכשירים את הדור הבא של מפקדי צה"ל לשלב בין פקודות ליוזמה, בין עבר לעתיד, בין הקפדה על הנחיות לבין יצירתיות. אנו עוסקים במקצוע מורכב, עם אחריות כבדה, המחייב להציב בתפקידי הדרכה והכשרה את הטובים היותר".

הוא פנה למפקד היוצא ואמר, "אמיר, אתה מסיים את תפקידך כמפקד המכללות הצבאיות. הובלת את המכללות הצבאיות בכלל ואת המכללה לביטחון לאומי בפרט, יחד עם הפיקוד על הגיס הצפוני באופן מקצועי, יסודי מקורי וראוי לציון. אתה קצין מוכשר, ואני משוכנע שניסיונך, המועצם בידע שרכשת בתפקידך האחרון, יסייע לך ולצה"ל בקידום יעדי פיקוד הצפון שעליו תפקד בעוד זמן לא רב".

כוכבי התייחס גם למפקד הנכנס. "איתי,–לא זרים לך התפקידים של פיקוד והדרכה. בשירותך הצבאי שילבת בהצלחה מרובה בין פיקוד על יחידות קרביות במשימות הביטחון השוטף ובלחימה, לבין פיקוד, הדרכה ותורה בהכשרות המפקדים של צה"ל. מנהיג עם עוצמה אישית וכושר השפעה, וניסיונך הרב ודרך חשיבתך יהיו מעתה נכס יקר לכל אלו שיבואו אתך במגע ולכל אלו שיוכשרו תחת פיקודך. אני סומך עליך ובטוח שתעמיד לנו דור חושב ומעשי, יוזם ותכליתי".

מפקד המכללות הצבאיות היוצא האלוף אמיר ברעם סיפר, "יותר מכל אהבתי בתפקיד את ההזדמנות הנפלאה ללמד ולהנחיל ידע טקטי, ערכי ואסטרטגי לכל דרגי הפיקוד ובכל בתי הספר שבמכללות. אני מודה לכם מפקדיי רב אלוף במילואים גדי איזנקוט והרמטכ"ל אביב כוכבי, על שהטלתם עלי את האחריות הפיקודית הזאת אבל גם על שאפשרתם לי לעסוק בתחומים שאליהם יוצאת נפשי".

"הקצונה בצה"ל היא התשתית שעלייה מבוססים איכותו וכושרו של צה"ל. ממנה נגזרת שדרת הפיקוד, כמו גם המנהיגות המקצועית והניהולית של הצבא. אף שאנו מצויים בעידן טכנולוגי של סייבר, בינה מלאכותית או הפעלת כלים בלתי מאוישים – איכות הפיקוד עדיין קובעת, יותר מכל גורם אחר, את איכותו של צה"ל. על כן אני משוכנע שדווקא בעת הזאת, יותר מתמיד, המרכיב החשוב בבניין הכוח וגם סוד כוחנו, הוא המשאב האנושי – האדם – המפקד. הנה כי כן, לא רק 'עליונות אווירית' או 'עליונות ימית' אנחנו מבקשים, אלא 'עליונית פיקודית' - עליונות בפיקוד", הוסיף ברעם.

הוא פנה למחליפו ואמר לו, "איתי מהיכרותי ארוכת השנים איתך, אתה מגלם בדמותך ובמעשייך את המצויינות הזאת ועל כן ברור לי כי המקום יהפוך במהרה לביתך השני. על רקע סביבה חיצונית ופנימית המשתנה בתדירות גבוהה, אין ספק שהלמידה היא מנוע הצמיחה העיקרי. כלים של חשיבה ביקורתית וניתוח עשויים לאפשר להתמודד טוב יותר עם בעיות מורכבות".

האלוף איתי וירוב נשא גם הוא דברים. "קורות שירותי שזורים במכללות הצבאיות ופרקי הכשרתי בו טבעו בי חותמות רבות במרוץ השנים. בימי המכללה לפיקוד ומטה – הפך שירותי הצבאי לשליחות חיי, כאן ספגתי לראשונה את עומק ורוחב יריעתו של המקצוע הצבאי והבנתי כי על כתפי ענקים אנו עומדים ולאחריות אין קצה והיא מחייבת עד מאוד. כאן רכשתי ידע, השכלה ודעת ועסקתי בערך ובתכלית, כאן נצרבו בי רזי המקצוע והסקרנות הגדולה. האומץ לשאול, העוז להביט נכוחה, הכנות שבעמידה אל מול האכזרית והנוקבת שבמראות. הנכונות להטיל ספק ולגבש דרך".

"המכללות הן הזדמנות לעצור לרגע אחד לבכיר וללמוד לחקור ולנתח ולזקק ולמצות את שניתן מן הדרכים שכבר צעדו בהם קודמינו והדברים שלמדנו הדורות שקדמו במסעותיהם. הזדמנות להכיר את השבילים שכתבו הם בהולכם. ראוי שנהיה ראויים למורשתם. להציב יעד, לחקור וללמוד, לאמץ ולשנות הרי בראש מעינינו – כמצפן לנגד עינונו, עומד האתגר – המשך קיומה, שגשוגה של מדינת ישראל. ואנו הערובה לביטחונה – ולכן משימתנו היא לנצח בכל הרמות מן, בכל החזיתות, בכל מפגש ובמערכה כולה. עול האחריות, המחויבות – בחינוכו, הכשרתו, הכנתו של דור המפקדים הבא – הוא כלפיד", סיכם האלוף וירוב.