חמץ בבתי חולים בפסח? "אנשים ימותו"

הרב הראשי, יצחק יוסף, טוען כי "אם נתיר להכניס חמץ בפסח לבתי חולים עלול להיגרם מצב שבו אנשים לא יתאשפזו"

בן שאול , ה' באדר ב תשע"ט

הרב יצחק יוסף
הרב יצחק יוסף
צילום: קובי ריכטר/TPS

הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף מתייחס להחלטת בג"ץ לדחות את פשרת הרבנות הראשית ומשרד הבריאות בסוגיית הכנסת חמץ בפסח לבתי החולים.

לדבריו, הכנסה חופשית של חמץ עלולה לגרום לסכנת חיים. "יש בג"ץ שאומר כי יש לאפשר להכניס חמץ לבתי חולים, צריכים לדאוג למיעוט, יש ערבים, יש דרוזים, יש מצביעי 'יש עתיד', יש כאלה שצריך לתת להם להכניס 'חמץ' לשם", אמר בשיעורו השבועי האחרון ודבריו הובאו באתר החרדי 'בחדרי חרדים'.

"היועץ המשפטי שלנו ניסה להתווכח איתנו, אני לא מבין בזה אמרתי לו: לפני חמישים וחמש שנה היו פה הפגנות בירושלים ובכל הארץ על ניתוחי המתים, אני זוכר את ההפגנה הגדולה ארגנו במחנה יהודה וכל גדולי הספרדים הגיעו לשם", סיפר הרב. יוסף.

הוא ציין כי בעקבות כך, אנשים נמנעו בעבר מלהתאשפז. "ברגע שבגין עלה לשלטון הוא שינה את החוק, אבל עד אז היה אפשר, כל אחד שמת בשקט היו מנתחים אותו.. אמרנו למנדלבליט, הרבה אנשים נמנעו מלהתאשפז, חשבו שימותו ולא יהיו קרובי משפחה לידם ויוציאו את האברים וזה גרם למצב שאנשים נמנעו מלהתאשפז ומתו".

הרב יוסף הביע חשש מחזרה של ההיסטוריה. "זה מה שיקרה עכשיו עם החמץ. אם נתיר להכניס חמץ עכשיו לבתי חולים, הרבה אנשים יראי שמים יפחדו להיכנס בפסח ויראו חמץ. יהיה חמץ בתוך החרדים לא ירצו להתאשפז וייגרם המצב שאנשים לא יתאשפזו וימותו".

כזכור, הרבנות הראשית ומשרד הבריאות הגישו הצעת פשרה לפיה יוקמו מתחמים בשטח בתי החולים שתותר אליהם הכנסת מוצרי חמץ כשמדובר רק במקומות שבהם בכניסה למבנה שבו מתחם החמץ קיים בידוק ביטחוני, אולם בג"ץ סירב לקבל את הפשרה.