"עדיין לא הצלחתי להגיע לאחי"

אילן מצליח, אחיו של אברהם שנהרג בהתרסקות המטוס האתיופי: "הדבר היחיד שנשאר לנו הוא להביא אותו לקבורה בארץ".

103FM , ה' באדר ב תשע"ט

זירת התרסקות המטוס באתיופיה
זירת התרסקות המטוס באתיופיה
צילום: רויטרס

אילן מצליח, אחיו של אברהם, שנספה בתאונת המטוס באתיופיה, מספר היום (שלישי) כיצד גילה לראשונה על האסון.

"אני ירושלמי שעובד בתל אביב. בנסיעה למשרד בבוקר קיבלתי התראה על מטוס שהתרסק באדיס אבבה. ידעתי שאחי נסע במוצאי שבת מישראל לכיוון אפריקה, מכיוון שהוא רבות באזור. קיוויתי שאין קשר בינו לבין הטיסה. כשהגעתי למשרד, אשתו התקשרה אליי ושאלה אותי אם אני יודע משהו. היא סיפרה לי בשעה 6:55 שעון ישראל הוא דיבר איתה בהסעה לקראת טיסת ההמשך ולאחר מכן היא הבינה שהוא נכח בטיסה שמספרה פורסם בתקשורת".

היא הבינה מהשיחה איתו שהוא על הטיסה הזאת.
"כן. התחלנו להתפצל ולברר את הדברים מול החברה".

איפה אחיך עבד?
"בחברה ברמת החייל".

והעבודה שלו הייתה כרוכה בהרבה נסיעות לאפריקה?
"כן. פעם בשלושה שבועות הוא היה לפחות שבוע באפריקה. הוא נסע לאתיופיה, קניה, דרום וצפון אפריקה. ישראלים לשעבר שגרים באזור בנסיבות הנוכחיות לא עוזבים אותנו לרגע. כבר אחרי צהריים התכנסנו במשרד של אשתו, גיששנו בערפל כי לא היה לנו מידע ודאי אך כל הסימנים העידו על כך שהוא היה על הטיסה ושאין ניצולים. מיהרנו להתארגן על טיסה יחד עם צוות זק"א הישראלי. הם חברו אלינו בשדה התעופה ואנחנו מנהלים חמ"ל במהלך היום תוך מאבק בביורוקטיה האתיופית. רק אתמול אחר הצהריים ניתן לנו אישור לנסוע לאזור ההתרסקות".

ועוד לא ראית אותו?
"אנחנו בתהליכים מול לשכת ראש הממשלה. יכול להיות שנתניהו כבר פעל בנושא. אתיופיה מאוד בוירוקרטית. היינו אמורים להיכנס להאנגר אך דחו אותנו כמה וכמה פעמים".

יש בך עוד תקווה לכך שאחיך אולי לא על הטיסה או שאתה מבין שהאמת היא מרה וסופית?
"כאיש מאמין אני רוצה להאמין בנסים. אנחנו יודעים באיזה מושב הוא ישב ואת מיקומו היחסי במטוס. התברר שהיו שני מעגלי שריפה במטוס. הוא עלה באש באוויר אך היה פיצוץ נוסף של מיכל הדלק ברגע ההתרסקות".

אתה מדבר על הדברים בצורה מאוד רציונאלית. נראה לי שההתמקדות בפרוצדורות מאפשרות לך לא לפגוש את הכאב האמיתי של מה שקרה.
"הוא היה איש של חיות ואח נערץ, הייתי גאה בו. רבים נהגו להתבלבל בינינו וכשזיהו שאני אח של אבי הייתי גאה. יש לו שתי בנות מהנישואים הראשונים ולפני מספר שנים התחתן מחדש וחי באושר. הדבר היחיד שנשאר לנו הוא להביא אותו לקבורה בארץ ישראל".