השרה שקד:
"אנחנו בוחנים את נושא הלגליזציה"

איילת שקד הביעה ביטחון בהצלחת הימין החדש בבחירות, לצד התחזקות איחוד מפלגות הימין ודיברה על יחסה להצרות משה פייגלין.

103FM , ה' באדר ב תשע"ט

איילת שקד
איילת שקד
צילום: הלל מאיר/TPS

שרת המשפטים, איילת שקד, אינה מתרגשת מהסקרים המעניקים יותר מנדטים לאיחוד מפלגות הימין מאשר לימין החדש.

"אנחנו לא מסתכלים על מפלגות אחרות, אנחנו כן מסתכלים על איחוד מפלגות הימין ביחד אתנו ומסתכלים האם הגדלנו את כמות המנדטים. כשהיינו בבית היהודי קיבלנו 8 מנדטים וכעת שתי המפלגות (הימין החדש והבית היהודי) מקבלות 13-15 מנדטים. בוודאי שהגדלנו את הכוח, הגדלנו את גוש הימין וזה היה חלק ממטרות המהלך", אמרה שקד בראיון ל-103FM.

היא הוסיפה, "בנינו מפלגה של דתיים וחילוניים, מפלגה של כל עם ישראל שיכולה בעתיד להגיע לשלטון. המטרה שלנו בבחירות הקרובות זה לקבל מספיק מנדטים ואני רוצה להישאר במשרד המשפטים, יש לי עוד הרבה מאוד עבודה. רק התחלתי לשנות את המהפכה החוקתית של אהרון ברק וזה לא דבר שעושים בשלוש-ארבע שנים בלבד. אם הציבור ייתן בי כוח ואמון ויצביע לימין החדש אני אוכל להישאר במשרד המשפטים".

מה היית רוצה לעשות שלא הספקת?
"לדוגמא את פסקת ההתגברות בחוק יסוד החקיקה. בכנסת הקודמת פסקת הפצתי תזכיר לחוק שיאפשר לכנסת לחוקק חוק שבג"ץ פסל ברוב של 61 חברי כנסת. בממשלה האחרונה לא יכולנו לעשות את זה כי כחלון ו'כולנו' לא אפשרו לעשות את זה. ובשביל תיקון חוק יסוד נדרשת הסכמה של כל סיעות הקואליציה".

מה דעתך על ההיפוך של כחלון שאומר כעת שישנה את גישתו?
"שמעתי שהם אכן שינו את דעתם ואני חושבת שבקדנציה הבאה יש אפשרות לעשות את המהלך הזה וליצור איזון נכון ביחסים בין הרשויות ואם הפעם באמת כחלון וכולנו לא ישנו את דעתם אפשר יהיה להתקדם".

את סוברת כך אך בעניינים קונקרטיים לא הלכת עד הסוף נגד אנשי המשרד.
"בפוליטיקה צריך לדעת לבחור את הקרבות שלך ומתי. אני בחרתי בקדנציה האחרונה שני קרבות: אחד מינוי שופטים ועשיתי מה שצריך כדי למנות שופטים שמרנים ולאומיים גם בבית המשפט העליון וגם בכל הערכאות הנמוכות יותר, וביעוץ המשפטי לממשלה ביצענו מהפכה בכל מה שקשור להסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון. הציבור פחות יודע את זה".

אני מקבלת המון תלונות של אבות ומתלוננים נגד ניכור הורי וסוברים שזה נושא שניעלם מהעין בבתי המשפט לענייני משפחה. זה לא יאמן מה שופט מאפשר לעצמו לעשות בדלתיים סגורות.
"העברנו בקריאה ראשונה חוק לניכור הורי והגדרנו לראשונה את התופעה הזאת. שוחחתי על כך עם השופטים על כך כדי שיכירו בתופעה הזאת. בסופו של דבר אנחנו לא רוצים שכל סכסוך גירושים יהיה בדלתיים פתוחות. זו סוגיה שצריך לדון עליה. אני לא חושבת שרוב הציבור רוצה בזה וייתכן שנדרש פתרון יצירתי. אולי מנגנון בקרה על דיונים שמתבצעים בדלתיים סגורות".

הדברים שאמרה רותם סלע הפריעו לך?
"הפריעו אך במדינה דמוקרטית אפשר להכיל אמירות שכאלה. אני בהחלט חושבת שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי ויש בה זכויות שוות לכולם. מותר לכל אדם לומר מה שהוא רוצה אך אני לא חושבת שזו מישהי שצריך להתרעם מדבריה ויש מצוקות ובעיות קשות יותר להתעסק בהן במדינה".

את בעד שכל אחד יביע את עמדתו ודעתו?
"בוודאי".

היית פוסלת את עופר כסיף כחבר כנסת?
"הוא קרא לי באופן אישי חלאה ניאו-נאצית ואני די מצטערת שלא תבעתי אותו דיבה באותה עת. לא צריך להשלים עם אמירות שכאלה. באופן כללי אני סבורה שהכנסת יכולה להכיל את הקצוות".

מה דעתך על אמירתו של סמוטריץ' שרוצה להיות שר חינוך ויילחם בדמוקרטיזציה?
"לא שמעתי את דבריו. עבדתי עם סמוטריץ' כמה שנים טובות ולא ראיתי בו חוסר הבנה של הדמוקרטיה. מי שיחליט איזה תיקים כל אחד יקבל הוא ראש הממשלה בהתאם לכוח הפוליטי של כל מפלגה".

מה לגבי לגליזציה של סמים בישראל?
"יש בישראל בעיה עם הקנאביס הרפואי. חולים לא מקבלים את הכמויות שהם צריכים לקבל ולכן נמשך המאבק ללגליזציה. בהחלט צריך לתקן את הנושא של הקנאביס הרפואי. כנראה שנעשתה רפורמה שהיא אינה נכונה. בעניין לגליזציה, אנחנו בוחנים את זה ואת ההשפעות הבריאותיות".