אלפי תלמידים תרגלו התגוננות מצונאמי

לראשונה קיים משרד החינוך יחד עם רשויות החירום תרגיל שהקיף את כלל מוסדות החינוך ויוחד להתגוננות מפני גל צונאמי.

ערוץ 7 , ה' באדר ב תשע"ט

מתרגלים צונאמי
מתרגלים צונאמי
צילום: דוברות המשטרה

אלפי תלמידים תרגלו התגוננות מצונאמי

לראשונה, אלפי תלמידי מערכת החינוך הקרובים לקו החוף תרגלו היום (שלישי), פינוי מסודר לאזור מבטחים בתרחיש של צונאמי.

כבר מספר שנים מוביל משרד החינוך תרגיל היערכות לרעידת אדמה בכל מוסדות החינוך. השנה לראשונה, קיים משרד החינוך גם תרגיל התגוננות מפני צונאמי.

משטרת ישראל תרגלה את ניהול האירוע והכוונת האוכלוסייה והתנועה, פיקוד העורף תרגל את הפעלת צופרי הצונאמי החדשים, המכון הגיאופיסי תרגל את אופן קבלת התרעת צונאמי ממרכזי ההתרעה בחו"ל והפצתה, והרשויות המקומיות תרגלו את הטיפול באוכלוסייה שפונתה לאזורי הכינוס הבטוחים.

תרגיל זה מתווסף לפעילות ענפה בתחום ההיערכות לאירוע צונאמי, המובלת על ידי ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה ברח"ל: מיפוי אזורי הסיכון להצפה בצונאמי וגיבוש נתיבי מילוט לאזורי כינוס בטוחים, ביחד עם הרשויות המקומיות; מערכת התרעה לצונאמי שהותקנה במדינה בשיתוף פעולה עם מכון המחקר של האיחוד האירופי והמכון לחקר ימים ואגמים; וכמו כן התקנת שילוט אזהרה ומילוט מצונאמי על סמך מפות מילוט. עד כה הותקן שילוט באשדוד, אשקלון, תל אביב וחיפה. בקרוב יותקן בנהריה, עכו, ג'סר א זרקא, בת ים ובהמשך ביתר ערי החוף.

ראש רח"ל ויו"ר ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, תא"ל (במיל') זאב צוק-רם, סיכם את התרגיל. "התרחשות רעידת אדמה באזורנו היא כנראה בלתי נמנעת, אנו יודעים שהיא תתרחש אך איננו יודעים מתי, באיזו עוצמה והיכן בדיוק. ככל שנקדים להיערך ונדע להתמודד עם תרחישים אלו, כפי שתרגלנו היום, כך נדע להעניק לאזרחים את המענה המיטבי בתרחיש כה הרסני".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב הוסיף כי "מדובר באירוע שיא שמוביל המשרד במסגרת תכנית רב שנתית להגברת המוכנות בעתות חרום. במסגרת התכנית, בין היתר פועל המשרד לחיזוק מבני מוסדות חינוך, להתקנת מערכות התרעה ולהידוק מנגנוני החירום של המשרד. למערכת החינוך תפקיד מכריע במערך ההתגוננות הלאומי של המדינה, ואנו פועלים במגוון מישורים כדי להכשיר את צוותי החינוך והתלמידים להתמודדות עם מצבי חירום".טוען....