תיעוד: לוחמי נצח יהודה מכים פלסטינים

סרטון שפורסם מתעד כיצד הלוחמים שהורשעו בהתעללות מכים סייענים פלסטינים של המחבל שביצע את הפיגוע בגבעת אסף.

ערוץ 7 , ה' באדר ב תשע"ט

בית הדין הצבאי ביפו נעתר היום (ג') לבקשת כלי תקשורת לפרסם את הסרטון המתעד כיצד הלוחמים מנצח יהודה שהורשעו בהתעללות מכים סייענים פלסטינים של המחבל סלאח ברגותי מי ביצע את הפיגוע בגבעת אסף, שבו נרצחו שניים מלוחמי הגדוד.

בסרטון נשמע אחד הלוחמים אומר: "אחרי פעילות כל המחלקה רוצים למסור לך פה ד"ש. יש פה חפלה". בשלב זה נראה אחד הלוחמים סוטר לאחד העצורים שעיניו מכוסות, ואומר לו: "תגיד שלום". העצור ניסה לומר דבר מה. אחר כך הכה את העצור השני ודרש: "תגיד שלום, תגיד".

במסגרת הסדרי הטיעון שאושרו בבית הדין הצבאי, נגזרו על שלושה מהלוחמים 190 ימי מאסר, על לוחם נוסף נגזרו חמישה חודשי מאסר וחצי, ועל הלוחם החמישי, שחלקו במעשים הוגדר "קטן יחסית", נגזרו שני חודשי מאסר. כולם הורדו לדרגת טוראי ונגזר עליהם גם מאסר מותנה.

משפטו של מפקדם של הלוחמים, קצין בדרגת סגן, מתנהל בנפרד. הקצין מואשם באי מניעת פשע, חבלה ברשלנות ובהתנהגות שאינה הולמת, משום שלא מנע את מעשי חייליו.

חמשת הלוחמים הואשמו בהתעללות בנסיבות מחמירות וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות. בסופו של דבר הורשעו ארבעה בהתעללות בנסיבות מחמירות והחמישי בהתעללות.

הלוחמים עצרו את שני הפלסטינים, אב ובנו בני 50 ו-15 בחודש ינואר האחרון, בכפר אבו שחידם. הם נחשדו בסיוע למחבל עאסם ברגותי, שביצע את הפיגוע בגבעת אסף בו נפלו שניים מלוחמי הגדוד - יובל מור יוסף ויוסף כהן הי"ד, ונפצע אנושות לוחם שלישי נתנאל פלבר.