'רוצים שחיילים יצאו מסטולים לקרב?'

תא"ל במיל' גל הירש, ראש רשימת 'מגן', על מבטיחי הלגליזציה: כדי לקושש קולות מסממים את העם. לא רוצים מסטולים על ההגה או על הגבולות

שמעון כהן , ה' באדר ב תשע"ט

גל הירש
גל הירש
צילום: פלאש 90

כמעט משום מקום הגיעה סוגיית הלגליזציה למרכז השיח הפוליטי בימים אלה של טרם בחירות.

ראש הממשלה מבהיר שישקול את הסוגיה, אותה הכניס לדיון הציבורי משה פייגלין. ביומן ערוץ 7 מתייחס תא"ל במיל' גל הירש, ראש מפלגת 'מגן', לסוגיה.

"לצערי נושא הלגליזציה הפך לבונטון בשיח הפוליטי כדי לקושש קולות ולהביא מצביעים. בעצם מסממים את הציבור, תרתי משמע, בדיבור על לגליזציה, גראס חופשי וסמים לכל", אומר הירש וקובע כי "הדיון הפך לשטחי. משתמשים בפופולאריות של הנושא כדי לקנות עוד נתח מהקולות. מפלגת 'מגן' בעד קנאביס רפואי שיהיה בידי רופא המשפחה אם הדבר מיקל על חולים. הקנאביס הרפואי יכול לשפר איכות חיים של חולה, ובוודאי של חולה סופני, ואין הצדקה למגבלות שיש על הנושא הזה. עם זאת הדיבור על קנאביס חופשי מעלה שאלות קשות מאוד".

מרחיב הירש על סכנות הקנאביס והלגליזציה הכוללת: "אנחנו יודעים כמה העישון רווח אצל חיילי צה"ל. אנחנו רוצים אותם יוצאים למשימות כשהם מסטולים? אנחנו רוצים שתלמידים שמקבלים רישיון בגיל צעיר יעלו על ההגה כשהגראס חופשי? אין לנו מספיק תאונות דרכים? ומה נעשה, נביא מלא 'ינשופים' כדי לבדוק אם לקחו מריחואנה ונשלם מחיר בכבישים ובשימוש בנשק ובכל ההשפעות על חיילי צה"ל ולוחמיו, שהם אנשים צעירים. אני סבור שצריך לחשוב טוב טוב לפני שפותחים את זה לכל בגלל פופוליזם".

ואולי, שאלנו, השיח על הלגליזציה החל מההיתר המוגבר לקנאביס רפואי, ובעצם הסכר שהחל באפיק הרפואי נפתח והגיע עד לממדי השיח כיום? "הדיון הפך מדיון מקצועי ואחראי לדיון פופוליסטי. בתחום הרפואי מבחינתי אין דיון. לצערי רבים מחבריי ובני משפחתי נזקקים לזה וקשה להם לחיות בלי זה. צריך להקל על הסבל, אבל מה יקרה אם יתירו את זה באופן חופשי לכולם? אפשר לומר שאלכוהול זה אותו דבר ואפשר לקנות ולהשתכר, אבל מה נעשה עם חיילים ונהגים שישתמשו בסם באופן חופשי כאילו זה טבק רגיל. ראינו מה זה עשה לחיילים אמריקאים בווייטנם".

"בסופו של דבר כמשמשים בסם קל ובוודאי בסם קשה היכולת לתפקד נפגעת. בלחימה צריך להיות במיטבך. אנחנו רוצים שהלוחמים שלנו יהיו תחת השפעה כזו?", שואל הירש. "אפשר לומר שמי שרוצה משיג את זה, אבל כשיש מגבלות כמו 'אם שותים לא נוהגים' ו'מקליק מי שמקליק ראשון' אנחנו מחנכים את הציבור להתנהלות אחראית, אבל כשנשחרר קנאביס ומריחואנה נראה תוצאות אצל אנשים שנמצאים על משמרתם או על ההגה".

את השיחה עם הירש קיימנו לאחר מפגש עם תיכוניסטים. שאלנו אותו על תגובותיהם של בני הדור הצעיר לאמירותיו אלה, והוא מספר: "קיבלתי את המשוב מהתיכוניסטים שבקהל. יש לצערי את מי שהולכים אחרי סיסמאות של נציגי 'זהות', אבל סוגיית הלגליזציה יוצרת עשן שממסך את הדיון. הדיבור על עם חופשי והוצאת המדינה מהוורידים יוצר מצב של חופש בכל, אבל יש דברים שהמדינה צריכה לקחת בהם אחריות. נושא הקנאביס צריך להיות בשליטה ותחת רגולציה. לעומת זאת אני שומע תיכוניסטים שאומרים שלא קונים אותם בסיסמאות האלה. הפופוליזם נמצא בכל מקום ולצערי אני רואה שעוד ועוד מפלגות הופכות לתומכות לגליזציה מובהקות בלי לומר שצריך לבחון את הדבר לעומק ולשחרר את הדברים בתהליך אחראי ומדורג".

לקראת תום השיחה אתו שאלנו את גל הירש אודות מצבה של מפלגתו בסקרים והוא משיב בביטול מוחלט לעולם הסקרים ותוצאותיהם: "אני לא סופר סקרים. הם מוליכים שולל את הציבור והפכו להתמכרות. לגליזציה של סקרים מאפשרת הפצה של סקרים חופשי בהמוניהם. בסקרים הללו מפלגת 'מגן' ואחרות לא נמצאות. הם סופרים רק את מי שהם רוצים וכך יוצרים הטיה מכוונת וזורעים את התחושה שהמפלגות הקטנות לא במשחק. הדבר הזה מעצב תודעה וזה לא תקין".

"תכל'ס אנחנו בשטח, מדן ועד אילת", אומר הירש ומספר כי במחקרים הפנימיים של מפלגתו "אנחנו בתנופה. מערכת הבחירות הזו היא מערכת תנודתית, דברים קורים תוך כדי תנועה, מפלגות מתפרקות ומתאחדות, הדברים דינמיים כולל הגוש החדש שאף אחד לא יודע לאן הוא רוצה להוביל את המדינה ומפלגות שרוצות להניע מהלכים חברתיים כמונו, טיפול בקשישים, דאגה למסורת ולחופש, לא רואים אותם כי אנשים מביטים בסקרים".

עוד שאלנו אם כאשר הוא שומע את הקולות שאומרים לו שהתמודדות במציאות של כל כך הרבה מפלגות ימין תהיה חוסר אחריות, האם הדברים מביאים אותו לחשיבה מחודשת או דווקא להתחזק בעמדותיו ובכוונותיו להתמודד. לטעמו "מתקפת ה'תפרוש' והטענות לחוסר אחריות הן טענות אנטי דמוקרטיות. אין מפלגת ימין ביטחונית מתונה כמו 'מגן'. היא מבטאת את עמדתם של רבבות שרוצים לראות ימין מתון שדואג לביטחון אבל גם לסוגיות חברתיות. ראינו מפלגות שקמו תחת סיסמאות חברתיות והיו כישלון. אנחנו מפלגת ימין חברתי אמיתי. לכן כל הקריאות לפרוש הן לא יותר מאשר מתקפות של 'בוטים' או של אנשים שרוצים להזיז אותנו מהדרך האמיתית והאותנטית שלנו".