גם על שוחד וסחר בסמים צריך לשלם מס

מעצר החשודים בהפצת סמים כולל גם חשד לעבירות מס. מסתבר שגם על רווחים מפשע צריך לדווח. האם יש חיסיון שיגן על המדווח מהליך פלילי?

שמעון כהן , ו' באדר ב תשע"ט

סמים ומיסים
סמים ומיסים
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

עשרות מנהלי אפליקציית 'טלגראס' נעצרו אתמול (שלישי) בחשד להפצת סמים וניהול ארגון פשיעה. בין השאר נחשדים העצורים בהלבנת הון ואי תשלום מס על רווחי החברה.

האם חברה העוסקת ברווחים מסמים חייבת במס? את השאלה הזו הצגנו בפני עורך הדין יצחק בם הקובע כי אכן גם אם מדובר בסחר עברייני יש לדווח לרשויות המס על הרווחים.

"על פי החוק בישראל כל הכנסה שאינה פטורה ממס חייבת במס. לא משנה מה אדם עושה כדי להרוויח כסף, הוא חייב לדווח עליו, בין אם מדובר בסופר סת"ם שמוכר פעם בחודש מזוזה ובין אם הוא מוכר גראס", אומר עו"ד בם ומעיר כי "גם מי שמקבל שוחד חייב לדווח על כך כהכנסה".

עוד הוא מציין כי החיוב במס חל גם אם הוחלט לחלט לחשוד את כל כספו ואת הרווח מהעסקאות שביצע. חובת הדיווח ותשלום המס נותרת בעינה. "האנשים שנעצרו גם אם יקחו מהם במסגרת ההליך הפלילי את כל מה שהרוויחו הם עדיין יהיו חייבים במס".

אם לכאורה נראה מוזר שאדם ידווח לרשויות המס על הכנסות מסחר עברייני כזה או אחר, מציין עו"ד בם כי "לדיווחים למס הכנסה יש חיסיון. כלומר שאם אדם יכתוב בדו"ח השנתי שלו הכנסות מסחר בסמים מס הכנסה לא יכול לרוץ למשטרה ולדווח. הבעיה היא ששר האוצר, או בפועל נציב מס הכנסה, יכול להסיר את החיסיון הזה ולאשר לפקיד שומה לחשוף פרטים על השומה, כמו הפרט שמדובר בהודאה בסחר סמים. לכן הדיווח המפורט יכול לשמש כראיה נגד המדווח".

על ההחלטה לדווח או לא מבהיר בם כי "זה נתון לשיקול הדעת של נציב מס הכנסה. אם הוא מחליט שהעניין מצדיק הסרת חיסיון הוא יסיר. בפועל, לא מוכרים מקרים רבים שסוחרי סמים רצו לשלם מיסים". עם זאת "כשעוצרים סוחר סמים גנב או מקבל שוחד וכו' מתחילים בירורים אם דיווחת ולמה לא דיווחת".

בדבריו מעיר בם כי "במשך הרבה שנים לא היה שיתוף פעולה אמתי בין המשטרה לרשות המיסים. היום יש מערכות ונהלי עבודה שמשלבים בין חקירות מס לחקירות הרגילות ולכן העבריינות הכלכלית בהחלט יכולה להיות מאוד לא כדאית".

לטעמו של עו"ד בם בית המשפט לא ייעתר לטענה של חשוד שינסה לנמק את העובדה שלא דיווח על רווחיו לרשויות מחשש שהדבר ייחשף בפני המשטרה ויפליל אותו. להערכתו היעדר מנגנון חיסיון מוחלט לא יהווה עילה לזכות את החשוד מעבירות המס. "הניסיונות של נאשמים בעבירות כלכליות, ולא רק במקרים של עבירות סמים, מלמדים שהטענות על פטור ממיסוי לא הצליחו. כלומר יכול להיות מצב שבו אדם לא רק יגיד שהוא מפחד לדווח אלא שבפועל יקחו לו את כל הרווח במסגרת חילוט ועדיין הוא יתחייב במס".