השרה שקד: נסדיר ההתיישבות הצעירה תוך שנה

השרים בנט ושקד התראיינו במשותף ל"עולם קטן" ומתחו ביקורת על התנהלות ראש הממשלה בזירה המדינית. "לנתניהו יהיה קשה לעמוד מול טראמפ"

ערוץ 7 , ו' באדר ב תשע"ט

נפתלי בנט ואיילת שקד
נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בראיון משותף שהעניקו ראשי הימין החדש, נפתלי בנט ואיילת שקד, לשבועון 'עולם קטן' התייחסו השניים לסוגיות הבוערות ואף התחייבו כי תוך שנה הם יסדירו את ההתיישבות הצעירה ביו"ש.

בנט דיבר על היום שאחרי הבחירות ועל תוכנית טראמפ העומדת בפתח והזהיר, "נתניהו יהיה אז תחת לחץ משפטי, חוץ מלחץ מדיני, בינלאומי, ביטחוני ופוליטי. הוא יתכופף. איך אני יודע? כי זה קרה כבר פעמיים; כבר פעמיים הוא התכופף ומסר את חלקי ארץ ישראל, והוא הצביע ארבע פעמים בעד ההתנתקות ומסר את חברון תחת לחץ - לא כי הוא רצה".

שקד הוסיפה, "לנתניהו יהיה קשה לעמוד מול טראמפ הרבה יותר מאשר מול אובמה, כי לידיד ישראל הוא הרבה יותר מחויב. לכן צריך שאנחנו נהיה שם. אם בנט יהיה שר הביטחון ואני שרת המשפטים, אנחנו מסדירים ביחד את ההתיישבות הצעירה בתוך שנה. זה אפשרי".

"בכל הקשור לשבת במדינת ישראל, החלטנו ללכת ברוח אמנת גביזון־מדן פחות או יותר", אמרה שקד. "רוח האמנה אומרת שהמסחר יהיה סגור, שבתי תענוגות יהיו פתוחים, ושבערים הרוצות להפעיל באופן מקומי מיניבוסים - זה יהיה אפשרי".

בנוגע לגיור, שקד הכריזה כי הם יאמצו את מסקנות וועדת ניסים. "זה גיור אורתודוקסי רק מורחב יותר, ורבנים בציונות הדתית תמכו בו"

שקד התייחסה לחוות הדעת של היועמ"ש על מיכאל בן ארי ואמרה, "לא מסכימה איתו על חוות הדעת על מיכאל בן ארי (שיש לפסול אותו מלהתמודד לכנסת). אני מתנגדת לאמירות של בן ארי מכול וכול, אבל אני חושבת שזה במסגרת חופש הביטוי ובעיניי זו טעות".

שקד תקפה את מה שהיא כינתה 'טהרנות' במערכת המשפט: "אני רואה במערכת המשפט שני דברים בעייתיים: גם תהליך שאני מזהירה מפניו כל הזמן והוא ה'פליליזציה' של החיים הפוליטיים, וגם מה שאני קוראת לו 'טהרנות', קרי - כשחושבים שכל אדם צריך להיות מאה אחוז, פיקס; לא לסטות ימינה ושמאלה אפילו סטייה הכי קטנה. זה קצת נוגד את האופי האנושי ואת החיים הפוליטיים.

אני חושבת שיש מנעד רחב בין אדם שהוא מאוד מושחת, לבין אדם שנופל פה ושם באיזו אמירה או משהו קטן. אנשים בפרקליטות שעסוקים בתביעות מאמצים בדרך כלל נקודת מבט טהרנית".