'העולם מפנים. טוב לנמנם באמצע העבודה'

לקראת יום השינה הבינלאומי פונה נציג ארגון השינה הבינלאומי בישראל לנשיא ריבלין לקידום הטמעת הפסקות נמנום במהלך יום העבודה.

שמעון כהן , ו' באדר ב תשע"ט

בתוך קפסולת השינה
בתוך קפסולת השינה
צילום: יח"צ

בעוד יומיים יצויין ברחבי העולם 'יום השינה הבינלאומי' וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אבי ברססט, נציג ארגון השינה הבינלאומי בישראל, על היום הזה, על קפסולת שינה שהארגון מקדם, ובכלל על קידום מגמת הנמנום בשעות העבודה בעולם המערבי בכלל ואצלנו בפרט.

הנמנום בשעת הצהריים ובאמצע יום עבודה, מסביר ברססט, מניב בעקבותיו אנרגיה מחודשת להשלים איתה את המחצית השנייה של יום העבודה. תהינו אם מדובר בפריבילגיה שהוא יכול להעניק לעצמו כמנכ"ל חברה ולא לעובדים הזוטרים יותר והוא משיב:

"362 העובדים של 'הולנדיה' עושים הפסקת נמנום באמצע היום כבר חצי שנה ואני משלם להם על זה. היום יותר ויותר חברות מכל המגזרים, מהתעשייה ועד ההייטק באנגליה וארה"ב עושים הפסקות נמנום מסודרות. אומרים לעובד שיש לו הפסקה במהלך היום ושינצל 10-15 דקות להפסקת נמנום".

בדבריו מספר ברססט על קפסולת שינה שיובאה על ידו לארץ. הקפסולה בגודל של מעט יותר ממזרן מאפשר לעובד להיכנס לעשר עד עשרים דקות נמנום. "זה לא קלסטרופובי", הוא מבטיח ומבהיר: "הקפסולה נותנת את האפשרות להתנתק. אנחנו מחפשים במירוץ של חיינו להתנתק ולקבל את ההפסקות שנותנות אנרגיה וכוח. מי שמנמנם בצהריים, לא ישן אלא מנמנם, ישן טוב יותר בלילה. זה סוד לחיים טובים ובריאים. מי שלא עייף הוא יותר אנרגטי, בריא וצוחק יותר".

בימים האחרונים פנה ברססט לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, בבקשה שזה יסייע לו לקדם הסברתית תנועה לפיתוח המודעות לנמנום במקומות עבודה ואולי בעתיד הדבר יהפוך לחלק מהחקיקה הישראלית, "ובכל מקום עבודה תהיה פינת נמנום לטובת הבריאות שלנו, וכך נזכה לראות אנשים יצרניים ושפריון העבודה יעלה משמעותית".

שאלנו אולי נכון יותר לפנות לאחד מחברי הכנסת בתקופת טרום בחירות ולא לנשיא המדינה, להציע שיקחו את נושא השינה כדגל, אולי במקום הקנאביס הפופולארי כל כך בימים אלה, והוא משיב: "אנשים הולכים לגימיקים של קנאביס. אני לא מחפש שיאמצו אותי כגימיק. אני מחפש את העזרה של בעלי השפעה, ושהנשיא יעזור לי בהיבט ההסברתי".

על שיחותיו עם חבריו בעלי המפעלים ובכירי התעשייה שאולי טוענים בפניו ששינה רק גוזלת זמן עבודה ומוציאה את העובדים ממתח העבודה, מספר ברססט כי אכן אלה מציגים לו טענות על כך שעובדים מפהקים בחוצפתם תוך כדי ישיבות, ומנגד הוא משיב להם 'אתה כועס על אדם עייף. תן לו אפשרות לנמנם בזמן הנכון והוא לא יפהק לך בישיבות'.