השר לוין לערוץ 7:
העליון לא מעל הכנסת, הממשלה או העם

שר התיירות מותח ביקורת חריפה על התנהלות היועמ"ש כלפי ראש הממשלה וקורא לנתניהו להשאיר את התיקים המרכזיים בידי מפלגתו. ראיון

אלירן אהרון , ו' באדר ב תשע"ט | עודכן: 09:43

יריב לוין
יריב לוין
צילום: הלל מאיר/TPS

"לא היתה התערבות כזאת בבחירות מעולם"

השר יריב לוין חושב שלאחר הבחירות הבאות במידה והשלטון יישאר בידי הליכוד, יש להשאיר גם את התיקים המרכזיים בידיה של המפלגה.

בשיחה עם ערוץ 7 הוא מתייחס לאמירה של ראש הממשלה לפיה הוא ישאף להשאיר את תיק החינוך בידי מפלגתו.

"כל דבר תלוי בסוף במצב הפוליטי שנוצר. ראש הממשלה אמר שמבחינת סדר העדיפויות שלו הוא רוצה להשאיר את תיק החינוך בידי הליכוד", אומר לוין.

הוא מוסיף, "כשאני מסתכל על הקדנציה האחרונה אני לא חושב שיש ראש ממשלה בעולם שנמצא במצב בו נתניהו נמצא, כאשר המפלגה שלו אינה מחזיקה לא את תיק הביטחון, לא את תיק האוצר, החינוך המשפטים או הפנים. זה מצב שפוגע באופן קשה ביכולת של הממשלה לתפקד ושל ראש הממשלה להוביל דרך. אני מקווה שהפעם הליכוד יקבל מספיק כוח כדי להחזיק בתיקים המרכזיים".

הוא לא מסתיר את דעתו הנחרצת לגבי המתחרה הישירה של מפלגתו. "מפלגת כחול לבן היא שמאל. העובדה שיש בה כמה עלי תאנה שאולי משוייכים לימין, אבל האידיאולוגיה לא חזקה אצלם כי הם חברו לאנשי שמאל. גם כאשר מסתכלים על שותפים לממשלה של כחול לבן, מדובר במפלגת העבודה, מרצ והמפלגות הערביות. איש ימין אמיתי לא הולך עם מפלגה כזו ולא הופך לחלק ממנה, גם אם זה יאפשר לו בסופו של דבר להיבחר לכנסת".

לשאלה האם העובדה שיש דעות שונות ב'כחול לבן' אינה טובה לליכוד הוא עונה, "אני חושב שיש שם יותר משותף ממפריד. רוב אנשי כחול לבן הם אנשי שמאל שמאמינים בעקירת יישובים, בפגיעה במפעל ההתיישבות, כאלה שתמכו בהסכם הגרעין עם איראן ונושאים את אותה חולשה של השמאל שאנחנו מכירים כל השנים".

השר לוין אומר כי לדידו יש להשאיר את הסמכות לפסול מפלגות בידי בית המשפט משום שאם הדבר יוותר בזירה הפוליטית הוא עלול להיות מנוצל לרעה.

עם זאת, יש לו ביקורת קשה ונוקבת על בית המשפט העליון. "הבעיה היא שבית המשפט בפסיקות שלו מתעלם באופן מוחלט מהוראות החוק הברורות שאומרות שמי שתומך בטרור ומקבל את קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית לא יכול להתמודד ומכשיר את ההתמודדות של אותן מפלגות ערביות. בעצם הוא פותח להן פתח שלא קיים באף מדינה דמוקרטית לשבת בתוך הפרלמנט, להשתמש במעמדן כדי לקרוא להחרים את ישראל ולהוביל החלטות נגדה בזירה הבינלאומית".

וכאן לא מסתיימת הביקורת. "המצב שבו בית המשפט שם אותו מעל העם, הכנסת והממשלה זה דבר לא תקין ואנטי דמוקרטי. בקדנציה האחרונה, למרות ששרת המשפטים עשתה מאמצים לשנות את הדברים, בהרבה מאוד מובנים היתה הדרדרות למחוזות שלא האמנו שהם אפשריים".

"אני אומר בצורה ברורה: העובדה שהשם הוא 'בית המשפט העליון' אינה אומרת שהוא נמצא מעל הכנסת, הממשלה או העם. מי שיושב שם לצערי הרב המושגים הדמוקרטיים הבסיסיים ביותר אינם נהירים לו", מצהיר לוין.

הוא אינו אוהב גם את התנהלות היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בכל הקשור לפרשיות נתניהו. "אני חושב שהיועץ המשפטי לממשלה שגה שגיאה חמורה. שמעתי שהוא מודיע מראש כמה זמן יוקצב לשימוע. לא הייתה התערבות כזו במערכת הבחירות אף פעם. כל החקירות הללו עוסקות בעניינים שלכל היותר נמצאים במישור האתי. עניינים שהם תקדימיים לא רק בישראל אלא גם בעולם".

השר לוין, המשמש כיום כשר התיירות שואף לתפקיד משמעותי יותר בממשלה הבאה. "אני לא מסתיר את רצוני להיות שר המשפטים ועסקתי בנושא הזה לאורך השנים. אני חושב שמה שצריך לעשות במערכת המשפט הוא לא תיקונים בשוליים. היא זקוקה לשינויים יסודיים ועמוקים יותר. המקום שבו עומדת מערכת המשפט לא טוב כעת".

הוא מיצר על כך שמפלגות ימין קטנות אינן פורשות מהמירוץ. "אחד הדברים המצערים שקורים בימין זה הפיצול למפלגות קטנות. בעניין הזה, כדאי ללמוד מהשמאל שידע לקבץ את השורות. אין ספק שזה איום גדול עלינו".

"אני חושב שמהלך איחוד מפלגות הימין היה מאוד נכון, כי הן כולן היו מתרסקות בלי זה. הפיצולים אינם אחראיים והם לא נותנים שום דבר. מפלגה של 4-5 מנדטים ההשפעה שלה מוגבלת וזה יוצר הרבה בעיות. קודם כל ביכולת של ראש הממשלה להרכיב ממשלה וגם לליכוד שלא תהיה המפלגה הגדולה ביותר", דברי השר.

הוא גם עומד על כך שלא הייתה הקפאה מכל סוג שהוא בבנייה ביו"ש בשנים האחרונות. "לא נכון לדבר על מיני הקפאה. אין בנייה בהיקפים שהיינו רוצים באופן בלתי מוגבל אבל יש שיפור עצום. יש בנייה בהיקפים גדולים, שנעשית בהסכמה עם ממשל אמריקני שזה הישג מדיני שאין לזלזל בו".