האישה שאיתו – ביקורת טלוויזיה

מיכל שרון הצטרפה לעמדת הצ'ייסר בעונה השלישית של שעשועון הטלוויזיה 'המרדף', שממשיך להיות התוכנית האולטימטיבית לחובבי טריוויה

שלמה פיוטרקובסקי , ז' באדר ב תשע"ט

לדתיים יש יתרון מובנה. המרדף
לדתיים יש יתרון מובנה. המרדף
צילום: ינאי יחיאל

העונה השלישית של השעשועון 'המרדף' כבר בעיצומה. הפורמט לא מכזיב וכל הדברים שהפכו את השעשועון המשודר בכאן 11 ללהיט טריוויה בשתי העונות הראשונות ממשיכים לשחק לטובתו גם בעונה הזאת.

המרדף ממשיך להיות גם הפעם הבית האולטימטיבי לחובבי טריוויה באקסטרים שפחות מתעניינים בכל המסביב. שהרי מה התענוג בצפייה בשעשועון טריוויה? לשבת מול המסך ולהשתתף. לנסות לענות על כל השאלות ולבחון את עצמנו אם ידענו או טעינו. ככל שהשעשועון עשיר יותר, ככל שמספר השאלות והאינטנסיביות שלהן גדלים והשואו הטלוויזיוני שסביבם ממוקד יותר ומשרת אותן, החוויה בצפייה טובה יותר.

לשעשועון 'המרדף' יש עוד יתרון לשמחתם של חובבי הטריוויה. למעשה לא חייבים לראות אותו, אפשר פשוט להקשיב. בניגוד לשעשועונים שבהם חלק מהשאלות מוצגות באופן ויזואלי עם תמונות, סמלים, דגלים וכדומה, במרדף השאלות הן אך ורק טקסט. אפשר לשטוף כלים, לעבוד בגינה או לצאת להליכה של ערב וליהנות מהשעשועון כמעט באותה מידה, בעזרת היוטיוב או אתר התאגיד. כמעט, כי את הפרצופים של המתמודדים ואת החולצות של הצ'ייסר, איתי הרמן, תיאלצו להפסיד במצב הזה, וזה בהחלט חתיכת הפסד.

20 ומשהו תוכניות לתוך העונה השלישית של המרדף, אפשר כבר לציין כמה מסקנות ראשוניות מהעונה הזאת. ראשית, הסטטיסטיקה הבסיסית לא השתנתה. גם בעונה הזאת כמו בקודמותיה רק בכרבע מהתוכניות המתמודדים ילכו הביתה עם הכסף. במרבית המקרים יהיו אלה שלושה מתמודדים מתוך ארבעה, ואילו אחד המתמודדים יעוף בדרך. כדי לקחת בוודאות את הפרס צריכים המתמודדים להגיע ל-27 צעדים במרדף הגמר. כלומר לענות נכון על 23 או 24 שאלות, כך שבצירוף עם הצעדים הנוספים שהם מקבלים בהתאם למספר המתמודדים שהגיעו לגמר, יגיע מספר השאלות שעליהן יידרש הצ'ייסר להשיב ל-27. למה דווקא 27? כי השיא של הצ'ייסר במספר השאלות שעליהן השיב בהצלחה במרדף גמר עומד על 26. אבל 27 זה נדיר מאוד. למעשה, כל תוצאה מעל 24 צעדים נותנת סיכוי גבוה לזכייה, ולעיתים אפשר לזכות אפילו עם 22 צעדים. תלוי במספר הטעויות של הצ'ייסר ובמידת ההצלחה של המתמודדים להשיב נכון על אותן שאלות. אנקדוטה נוספת: מתמודד שלמד בחינוך דתי, עדיף לאורך הרבה שנים, נותן לקבוצת המתמודדים שבה הוא חבר יתרון מובנה. יש סוג של שאלות שדתיים פשוט יודעים את התשובות עליהן.

אז מה בכל זאת השתנה? שינוי ראשון שזימנה לנו העונה השלישית הוא הסכומים. בהפקה הגיעו כנראה למסקנה שהסכומים לא מספיק אטרקטיביים, ולכן, לפחות מהתרשמות אישית, הסכומים שהצ'ייסר מציע למי שמוכנים להגדיל את מספר השאלות במרדף האישי מולו, עלו משמעותית. התוצאה היא עלייה מסוימת בסכומים שאיתם המתמודדים מגיעים לגמר הקבוצתי. האם סכומי הזכייה בפועל עלו? עד לסטטיסטיקה כזאת לא הגעתי. אם מישהו מהקוראים פריק מספיק כדי לבדוק את זה הוא ממש מוזמן לשלוח לי את התשובה.

והשינוי הגדול, המשמעותי באמת, הוא כמובן הצטרפותה של הצ'ייסרית מיכל שרון. למי שהתרגל לכריזמה ולהומור של הצ'ייסר איתי הרמן, היה קצת קשה בהתחלה להתרגל לטמפרמנט השונה של מיכל שרון, שמחליפה את הרמן בערך בכל תוכנית רביעית. אבל אחרי צפייה בכמה תוכניות מתברר שהכריזמה השקטה של הצ'ייסרית עושה את העבודה לא פחות טוב. בשקט בשקט, בלי צעקות ודרמה, שרון פשוט נותנת עבודה, עונה מהר ובביטחון ועושה חיים קשים מאוד למתמודדים שנאלצים להתמודד מולה. היא קצת יותר מסבירת פנים, מגיעה עם פוזה פחות מרושעת, אבל האתגר שהיא מציבה בפני המתמודדים מולה הוא לא פחות גדול, אולי ההפך. שרון עדיין לא משופשפת כמו הרמן, אך עם הזמן היא בוודאי עוד תשתפר ויש לי תחושה חזקה שאנחנו עוד נראה אותה על המסכים, גם אחרי תום העונה הנוכחית של המרדף.