בשבע מהדורה דיגיטלית

גזענות? פרימיטיביות

מאמר שפורסם לאחרונה בכתב עת חרדי חושף שהחלוקה הבין-עדתית במגזר רדודה, פרימיטיבית ובעלת טיעונים מטופשים להחריד.

מנדי גרוזמן , ז' באדר ב תשע"ט

מנדי גרוזמן
מנדי גרוזמן
צילום: מירי שמעונוביץ

יש כתבי עת שמצליחים לעורר דיון גם בימינו. כתב העת 'צריך עיון' מגדיר את עצמו כבמה לחשיבה והגות חרדית. השבוע פורסם בו מאמר מאת משה יצחק פרקש, אברך מקריית ספר שמגדיר את עצמו כתלמידו של הרב משה שפירא ז"ל. במאמרו ביקש פרקש לנמק את העדתיות ששולטת במגזר החרדי. לא בגזענות מדובר, טען הכותב, אלא בפערים אינטלקטואליים מהותיים.

כצפוי, פרסום המאמר גרר ביקורת נרחבת נגד עורכי כתב העת שאפשרו למניפסט גזעני לראות אור. אנשי המערכת עצמם טענו כי מבחינתם פרסום המאמר מהווה חלק מהמאבק בגזענות. "במקום להצטעצע במילים מכובסות, הבאנו מאמר שמבטא במילים מפורשות עמדה שרווחת בציבור שלנו. יראה הציבור כיצד דמותו משתקפת, וישאל את עצמו האם הוא אכן מעוניין להיוותר עם תבניות חשיבה מעין אלו", הם אמרו. כנגדם נטען כי לכל הפחות נדרשה הערת מערכת שמסתייגת מהנכתב.

בכל מקרה, המאמר אכן היטיב לחשוף את פניהן האמיתיות של חלוקות על רקע עדתי: רדודות להפליא, פרימיטיביות, בעלות טיעונים מטופשים להחריד. כל עוד בוררים מילים, אפשר להשוות בטעות בין גזענות להתנשאות. אבל כאשר נחשפים לטיב הטיעונים, במקום כעס מתפשט צחוק גדול. כך, למשל, כותב המאמר, החרדי-אשכנזי כזכור, טען כנגד החרדיות הספרדית כי "כבר שבעים שנה מאז שהספרדים עלו לארץ, והם ממשיכים להתבכיין על קיפוח". ניכר כי הכותב לא קרא את ביטאוני המפלגות החרדיות-אשכנזיות או לא האזין להתבטאויות של רבניה. בכל פעם שהחרדים לא משיגים את מבוקשם, הממשלה הופכת לממשלת רוע וזדון, גזירותיה גזירות שמד וכל באיה לא ישובון. כשההרכב הקואליציוני משתנה, כל הקללות מפנות את מקומן לטובת ברכות עד בלי די. המרחק בין נשמדנו אני ועמי ובין ששון ושמחה הייתה ליהודים מעולם לא היה קטן יותר.

הכותב מוסיף וטוען כנגד הרבנים הספרדים כי "שפתם נמוכה ומביכה". טוב יעשו הוא וכל מי שמתחבר לדבריו (ויש לא מעט) אם יסקרו אוסף התבטאויות של רבנים חרדים אשכנזים. הנה אחת בתור התחלה: "יש שמונה מיליארדים אנשים בעולם. ומה הם כולם? רוצחים, גנבים אנשים בלי שכל". על הדברים חתום אחד מגדולי הרבנים בדור האחרון, הרב אהרן לייב שטיינמן. מוצאו, למי שמתעניין, הוא בעיירות ליטא. החברה החרדית דבקה בתורה ובעלת חסד, אבל אינטלקטואליות ושפה גבוהה אינן חלק ממאפייניה. החרדים האשכנזים שבזים לאחיהם הספרדים אינם גזענים. הם סתם גמלים שמתקשים לראות את הדבשת של עצמם.

בחירותוש

אם היינו זקוקים להוכחה שמערכת הבחירות הנוכחית מתנהלת סביב זוטי דברים, די להבחין בכך שהדרמה הגדולה של השבוע האחרון החלה ברשת האינסטגרם. כמחזיק חשבון בכל אחת מהרשתות שבאו לעולם, יודע אני שאם מפעפע בי דבר חוכמה שהעולם חייב להיחשף אליו אבחר בפייסבוק או בטוויטר כבמה לגילוי המרעיש, ובשביל כל השאר יש את הרשת שבאמצעותה משתפים תיעודים מרגעים ריקניים בחיים.

חובב אני עד מאוד את האינסטגרם, אבל גם תומכיה המובהקים לא שיערו שיום יבוא והיא תצית סערות פוליטיות. אחרי שהפוליטיקאים מיצו את הוצאת הלשון זה לזה, הם נפנו להתכתשות עם כוכבי בידור ופנאי. למען האמת, עדיף כך. אם אנחנו עסוקים בשטויות, לפחות נעשה זאת בלי יומרה. סגרו את כלי התקשורת ואת הרשתות החברתיות שאפשר לומר בהן אמירה בעלת חשיבות ועברו לאינסטגרם. בפרקים הבאים: סערה פוליטית בעקבות כוכבת מיוזיקלי שתפזז לצלילי מוזיקה ערבית ותכתוב מתחת: "גוש חוסם עם טיבי או שלא רוקדים". לא בחירות יש לנו, אלא בחירותוש.

לתגובות: mmgruzman@gmail.com